1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hangisi Daha Büyük Istırap?
Hangisi Daha Büyük Istırap?

Hangisi Daha Büyük Istırap?

Bilmek mi? Bileni Dinlemek mi? - Peyami Abi? Bu çocuğu da nerden taktım peşime… İyi ki, meyhanede aynı masaya denk geldik. İyi ki, cebimde bozuk çıkışmadığı için üç-dört tane bira ısmarladı.

A+A-

Bilmek mi? Bileni Dinlemek mi?

- Peyami Abi?

Bu çocuğu da nerden taktım peşime… İyi ki, meyhanede aynı masaya denk geldik. İyi ki, cebimde bozuk çıkışmadığı için üç-dört tane bira ısmarladı. Şimdi koş babam koş, ardım sıra beni takip ediyor. Bir şey değil, sanırsın üç yaşında çocuk… Soruyor da soruyor. Bunaldım. Vallahi bunaldım.

- Buyur evladım…

- Abi, her mevzu üzerine bu kadar derin malumatın var. Niçin siyasete girmiyorsun?

Buyur buradan yak… Ne diyeyim şimdi ben bu çocuğa… Vallahi gelene ağam, gidene paşam dedim. Mehmet Barlas alınmasın, bütün iktidarlar için yağdanlık vazifesini gördüm, yine de kendimi beğendiremedim mi? Bu kadar kendimi açık etmeme gerek yok. Geçiştireyim olsun, bitsin.

- Çok istediler… Çok yalvardılar ama biraz müşkülpesent olduğum için kendi siyasi anlayışıma uygun bir parti bulamadım bir türlü.

- Senin de işin zor be abi… Tabii insan bu kadar çok şey bilirse, illa bir eksik, bir gedik yakalar.

Allah’tan ne desem hemen inanıyor. Derviş belledi beni besbelli. Ne zamandır birisinin övgüsüne mazhar olmamıştım. Ne yalan söyleyim kanım kaynadı bu çocukcağıza. Sair vakitler, iki çift laf edecek adam ararım da herkes benden bucak bucak kaçar. Aman Peyami buldun pırlanta gibi çocuğu kaçırma…

- Bilmek ıstıraptır. Istırap… Boşuna mı demiş, Erasmus “bilgisizlik mutluluktur, cahillik erdem” diye. Bilen adamlar, nah işte benim gibi böyle acı çekerler. (Kendime derhal bir düşünen adam şekli verdim.)

- Ne güzel söyledin abi…

Çocuk kıvama geldi. Bari birkaç bira aldırayım da, bir tenhada içelim. Zaten gündüz vakti bira içtiğim vakit biraz ara verdiğimde hemen başağrısı yapıyor.

- Eee bana Peyami Çokbilir diyorlar. Hem Peyami, Acemce bilen kişi demek. Soyadım da Çokbilir zaten. Ben böyle öğrenme açlığı içinde olan gençleri gördükçe gururlanıyorum. Onların da ilmimden istifade etmesi beni çok mutlu ediyor. Biz en iyisi, meyhanede bir tesadüfle başlayan tanışıklığımızı bir ağaç altı bulup birkaç bira eşliğinde şereflendirelim.

- Vaktin var mı peki abi?

Bu çocuk beni öldürecek. Vaktim olmasa teklif eder miyim? Vaktin var mıymış? Sanki koşarak laboratuarıma gidip ilmi çalışmalarıma geri döneceğim. En fazla eve gidip öğlen uykumu uyur veyahut uyku tutmazsa (ki genelde öğlene kadar kalkmıyorum zaten) kahvenin bir köşesinde pineklerim.

- Eh yaratacağız artık. Madem sohbetimiz güzel bir kıvama geldi. Böyle bırakıp gitmek olmaz.

- Ne bileyim, sizi işinizden de alıkoymak istemem doğrusu.

Haydaaa. İş diye tutturdu. Bu çocuk tevazudan kırılıyor. Nasıl bir intibah bıraktıysam artık beni  gece gündüz çalışıyorum sanıyor herhalde.

- Estağfirullah. Aaa bak şurada da büfe varmış.

- Tamam abi, ben birkaç tane bira alıp geleyim. Aslında ben pek içki içmem ama bugün nasılsa denk geldi. Kısmete bakın, meyhaneye gelmesem, sizi tanıyamayacak, sohbetinizden mahrum olacaktım.

Hele şükür, hele şükür. Boşuna mı, bu büfenin önünden geçiyoruz. Şimdi şöyle denize nazır bir ağaç gölgesi de bulduk mu, değmeyin keyfimize.

İki saat sonra…

- Abi Allah aşkına yeni bir şarkıya daha geçmeyelim. Geç oldu. Beni evden merak ederler.

- Aaa olur mu hiç? Nihaventten başladık nihaventten devam etmemek olmak. Sarkis Efendi’nin Kimseye Etmem Şikayet şarkısını da terennüm edelim öyle kalkalım bari…

- Abi, tamam anladım bilmek ıstırapmış ama bilenin çenesini çekmek ıstırapların en büyüğüymüş.

Eee evladım ben mi dedim sana git ikinciye de bira al… Bu mereti de öyle dut yemiş bülbül gibi durarak içemiyor ki insan. Bülbülün çektiği dili belası misali açılıyor bizim de gönül kapılarımız…

- Onu diyordum, hadi bir, iki, üç, kimseye etmem şikaaaayeet…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.