1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. HANİ NEREDE DÜNYA BARIŞI
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

HANİ NEREDE DÜNYA BARIŞI

A+A-

Birilerinin yaptıklarını eleştirmeden ve yargılamadan önce dön bir aynaya bak ve kendine sor.”Bu gün Allah için, ülken için, insanlık için veya kendin için ne yaptın.” Dün ne yapmıştın, yarın ne yapacaksın. Yaşamına önce kahvaltı ile başlıyor, ardından bir kahve, sonra iş, alışveriş, biraz eş dostla muhabbet, eve gel, yemeğini ye, televizyon seyret, ondan sonra hop yatağa ve huzurlu bir uyku. Sen bunları yaparken insanlar ölmekte birileri yatağına aç girmekte savaşlar ve zulümler devam etmekte. 
             Aman boş ver sen bunlarla uğraşma sadece uğraşanı yargıla, tartış, rencide et, hakkında ileri geri konuş sadece o kadar. Sanıyorsun ki dünya senin etrafında dönmekte. Aslında bunlar senin için yaratılıp altın tabakta önüne sunulmuş. Sen sağa sola sataş bildiğin sadece bu. İstersen gel bundan böyle bir değişiklik yap hayatında artık can alma, git bir yetiştirme yurduna iki küçüğü seç ve tepeden tırnağa giydir,  yedir onları. Hiç olmazsa iki fakir talebe okut. Mideni tıka basa doldurup şehvetine kılıf arayacağına gel birilerini mutlu et. 
             Bugün sokağından geçen bir kediyi veya köpeği tekmeleme. Gözlerine bak bir kap su ver ona, sana sürtsün ve onun sevgisini yüreğinde hisset. Yada mahallende ki bir garibanı veya yaşlı yalnız bir teyzeyi ziyaret et..Sıcak bir tabak yemek götür onlara.Bir akşam yemeğinde al evinde ağırla onları ne olur.Gülümsemelerini ve minnetlerini seyret, gözlerinin içine bakarak mutlu ol. Yani bugün birileri için bir şeyler yap. Onu bunu eleştirme yapılmaya çalışılanlara saygı duy sende katıl onlara. Bari bunları yapamıyorsan gel istersen aç bir köpeği doyur ne dersin.Hadi bunları yapamadın diyelim.Yahu Allah aşkına bari gel şu Suriyeli,Filistinli, Arakanlı ve dünya Müslümanları için ellerini kaldır da  Allah’a bir dua et. Ellerini hayır için cebine  atamıyorsan.Hiç olmazsa en kolayını seçerek gökyüzüne açarak Allah’a dua  et.Bu dünya üzerinde yaşayanlar olarak hepimiz hiç olmazsa birbirimize saygı duyalım. 
               Saygı duymak şöyle dursun.Artık insanlar birbirinden kaygı duyar hale geldi. Yedi milyara yaklaşan dünya nüfusunun dört milyari yoksul, iki milyari da yoksulluğun eşiğinde. Bundan şu anlaşılıyorki,  dünya üzerindeki alti milyar insan, diğer bir milyar insan için çalışmakta!.. Demokrasiden, insan haklarından, eşit paylaşımdan en çok söz eden ABD, aynı hakları en çok ihlal eden ülke durumundadır. Çünkü, su başlarını tutan kendisidir. Ìlginç olan ise; suyun hep kendine doğru akmasi için, gerek gördüğü zaman ortaya bir "demokrasi" yalanı atmakta bu yalanı kapan diğer dünya ülkelerinin de, seslerini çıkarmayıp, bu yalanla boşa zaman harcamalarıdır.
Hani hatırlarsanız bir zamanlar bir Wikileaks olayi baş göstermiş,Amerika başta olmak üzere dünya yerinden oynamıştı bu olayda göstermiştir ki, teknoloji, insan mutluluğunun gelişmesi için değil, hala bilinen kesimin çıkarı doğrultusunda kullanılmaktadır. Tıpkı dün, atomu bulan Alfred Nobel`in söylediği, "Artık dünya barış içinde yaşayabilir” yalanı gibi!...Doğrudur, Nobel, bu buluşunu; insanlığın gelişmesine, savaşların artık son bulmasına adamıştı. Ama çağımızın insanı, henüz o olgunluğa erişememiş; her geliştirdiği teknoloji gibi, atomu da, kendi zararına kullanmayı başarmışıtr. 
           Bilindigi üzere, insanlığı topyekün yok edebilecek bu buluş için, her yıl, Norveç`te bir "Nobel Barış Komitesi" kurulur. Bu komite, insanların barış içinde yaşaması için çaba gösteren bir kişiye, `Nobel Barış Ödülü` adı altında bir ödül vermektedir. Yani, Dünya Barış Komitesi, demokrasiye kelepçeyi takmış, ve demokrasiyi tutuklamıştır. 
            Irak`ta, Afganistan`da,Suriye’de, Pakistan`da, Filistinde yapılanların çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç, asker sivil demeden her gün yüzlerce insanın parçalanarak ölmesi kimin umurundaymiş ki!.Bu patlayan bombaların hepsinin bir islam ülkesi olmasıda ayrı bir tesadüf değilmi.. Dünya barışı için, sözüm ona büyüklerimiz; kongreler düzenleyip ödüller dağıtarak, bu ölümleri engelleyeceklermiş miş de miş miş...! Çünkü onların niyeti dünya barışı değil.Onların niyeti  dünya dalaşı. Herkese iyi pazarlar...

Bu yazı toplam 1480 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum