1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hareket edemeyeceğiz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hareket edemeyeceğiz

A+A-

Uzun Kurban Bayramı tatili dikkate alınarak okulların açılışı ertelenmeseydi, önümüzdeki pazartesi günü ilkokul, ortaokul ve liselerde yeni eğitim yılı başlayacaktı. İlk, orta ve liselerle birlikte, Kocaeli Üniversitesi’nin açılışı da ötelendi.

Yani, hala İzmit için rahat günlerdeyiz.. İlk, orta ve liselerde 400 bin; Kocaeli Üniversitesi’nde 70 binden fazla öğrenci, henüz trafiğe çıkmadılar. Sabah ve akşam saatlerinde servis araçları trafiğe girmiyor.

Ama buna rağmen, İzmit’in içinde tıkanmaya başladık.

D-100’ün İstanbul yönünden gelen araçlar şehrin içine girmekte zorlanıyor. D-100’de  Köseköy yönüne giden araçlar kilitlenip kalıyor.. Özel arabalar hareket edemiyor, toplu taşım araçlarını kullanan insanlar, minibüs duraklarında itiş kakış bekledikten sonra, minibüslerde  balık istifi  yolculuğa mecbur kalıyor..

İSU, İzmit şehir merkezinde ağır lağım kokusunu ortadan kaldırmak için tankerlerle Hürriyet Caddesi’nde kanalları temizlemeye kalktı. Ulugazi İlkokulu yakınlarında bir büyük tanker, bu çalışma yapmak için Hürriyet Caddesi’ni araçlara kapattı.

Çalışma Ulugazi önünde; Hürriyet Caddesi Merkez Bankası’nın oradan, 1 nci geçitten araçlara kapalı. Hürriyet Caddesi kapanında,  Cumhuriyet Caddesi kilitleniyor..

D-100’den  doğuya gitmek çok zor.. Yeni Valilik önündeki Yaya Köprüsü inşaatı da; Symbol Yaşam Merkezi önündeki köprülü kavşak da bitemedi gitti.

İzmit’ten doğu yönüne gidecek araçlar, ister istemez Rafet Karacan Bulvarı’nı kullanıp, Kandıra kavşağından D-100’e çıkmayı tercih ediyor. Ama Rafet Karacan Bulvarı da tıkalı. Telekom binası önünde, Sedaş binası önünde gelişigüzel arabalar park yapıyor. Kimse müdahale etmiyor..

Arabanızla hele M.Alipaşa Mahallesi’ne gidin.. Zincirlikuyu Caddesi’nde saçma sapan beton sütunlar yıkıldı ama, gelişigüzel araç parkları devam ediyor.. Yenişehir Mahallesi’nde caddeler tıkalı. Yahya Kaptan’ın içine giriyorsunuz, tam bir curcuna.. Yahya  Kaptan’a girmek bir dert, çıkmak bir dert..

Otogar çevresinde günün her saati tam bir keşmekeş var.

Leyla Atakan Caddesi eski demiryolu geçidi sürekli karambol. Baç kavşağı karambol.. Perşembe günleri  Perşembe Pazarı çevresi  karambol.. D-100’de Yenidoğan ile Köseköy arasındaki kesim, ister transit yolları, ister şehir içi için ayrılan yolları kullanın sürekli tıkalı ve sıkıntılı..

Bırakın D-100’i, şehir içindeki caddeleri.. TEM’den İstanbul’a gidip gelmek artık neredeyse imkansız hale gelecek…

…………

Koca bir yaz sezonu geçirdik. İzmit’in bomboş olduğu, Hürriyet ve Cumhuriyet Caddeleri üzerinde çift kale maç yapılabilecek kadar tenha günler.. Kent içi trafik için bir tek yeni ve olumlu adım atıldı mı?.. Kentin yoğun günlerinde her zaman ve her hattı sıkıntı nedeni olan toplu taşıma  konusunda bir küçük yenileme, iyileştirme yapıldı mı?..

Tramvay başlayacaktı, başladı mı?..

İzmit, her yaz sezonunda, okulların tatile girmesiyle birlikte boşalır. Kent üzerinde her türlü ameliyatı yapabilirsiniz. Yap boz yaparsınız, deneme-yanılma metoduyla kimi uçuk fikirler için pilot uygulamalar yaparsınız. Yapıldı mı?..

18-28 Eylül tarihleri arasında Kurban Bayramı trafiğini yaşayacağız. Korkuyorum. Bu TEM, bu D-100 nasıl kaldıracak?..

28 Eylül’den itibaren okullar açılacak. Sonra KOÜ’de dersler başlayacak. Korkuyorum..  Şehir içinde halimiz nice olacak?..

Kıpırdayamayacağız sevgili dostlar.. Hareket edemez hale geleceğiz..

Ne tren, ne vapur, ne tramvay, ne teleferik. Ne yeni bir cadde. Ne başlayıp da bitirilmiş yeni bir köprülü kavşak.. Şehre şöyle bir baksanız, her yerde kocaman afişler var. “Yeni Stat Köprülü kavşağı”, “Köseköy battı çıktı projesi”. Afişleri var da kendileri yok..

Bütün servis araçları çıkacak bu şehrin içine.. Geçen son bahar-kış döneminden daha kalabalık ve daha daralmış bir İzmit’te yaşayacağız..

Tıkanıp kalacağız..

Çocuklar okul yolunda, gençler Umuttepe yolunda, çalışanlar evleri ile işleri arasındaki yolda perişan olacaklar.. Bu kentin halkı, dünyada  bu ölçekteki kentlerde örneği kalmamış demode minibüslerle toplu taşıma sistemi içinde koşturmaya devam edecekler..

Sıkışık trafik içinde, polis arabaları, ambulanslar, itfaiyeler cayır cayır siren çalacak.. Ne fayda?.. Kim nereye kaçacak da onlara yol verecek?..

Şehir içinde trafik tıkandıkça, şehir merkezindeki esnafların işi biraz daha azalacak..

……..

Zor günler var önümüzde zor.. Dünya coğrafyasının en güzel köşesinde, Türkiye’nin en güzel kentinde, her yıl yaşamanın biraz daha zor ve zahmetli hale geldiğini fark ederek yaşamak gerçekten zor..

Hele şu önümüzdeki Kurban Bayramı trafiğini bir atlatalım; hele 28 Eylül’de şu okullar bir açılsın, siz görün İzmit’in halini. Siz görün bu şehirde yaşamanın ne kadar sor hale geleceğini.. Tabii, bu yıl bunca ıstırabı yaşadıktan sonra, gelecek yıl da bir koca yazı bitirecek, gelecek yılın güz-kış dönemine biraz daha kalabalık, biraz daha sıkışık bir şehir haline geleceğiz. Bir kısır döngü bu.. Yaz aylarında boşalan kentte herkes yan gelip yatıyor.. ir sonraki güz ve kış dönemi, İzmit için de daha sıkıntılı hale geliyor..

Pek çok kişi bu tabloya alışmış olabilir..

Ben alışamadım ve içime de sinmiyor.

Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum