1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Hasta olmak istemiyorsan
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hasta olmak istemiyorsan

A+A-

Yaşlı amcamızın biri ishal olur, bir türlü geçmeyince doktora gitmeye karar verir. Hastanenin birine gider.Dahiliyeden bir numara ister.Görevli dahiliye servisin de numaranın bittiğini söyler.Peki o zaman hariciyeye verin.Oda bitti derler.Yahu arkadaş peki hangi serviste numara varsa oraya gideyim der,ve amcamıza o sırada müsait olan pisikiyatri servisine numara verirler.Amcamız alelacele doktorun yanına girer.Doktor bey sorar, amca söyle bakalım neyin var.Amcamız doktor bey oğlum ishalim var deyince,doktor boş ver amca takma kafanı der.Amcamız doktor bey oğlum karnım da çok ağrıyor onu ne yapacağız.Doktor yine, olsun amca boşvertakma kafanıder.Amcamız bakmış olmayacak, ne dese doktor bey hepsine boşver amca takma kafanı diyor.Doktor oğlum bari birkaç ilaç yazda ben gideyimdemiş.Doktor bey de bir iki ilaç yazmış amcamızı göndermiş.Ertesi gün oğlu amcamızın hastalığını merak edip aramış.Babadoktaragitmişsin,nasıl oldun ishalin geçtimideyince.Babası sakin bir sesle yok be oğlum, ishalim geçmedi ama kafama takmıyorum demiş.Hastahanelerimiz de bazen böyle traji komik olaylar yaşanıyor maalesef.Çünki orasının adı hastahane yani bir hastalığı olan insanların gittiği yer.Böyle ufak tefek olayların olması gayet normal.Bakın şimdi sizlere daha ciddi hayatımıza yön verecek,sağlıklı ve uzun bir ömür sürmemizi sağlacak, kendimize yaşam felsefesi olarak kabul edebileceğimiz örnekler veren bir doktorumuzdan da bahsedeyim isterseniz.

Dünya’da her şeyi kendine dert edinen biri doktora gider. Doktor hastayı muayene edip biraz dinledikten sonra hastanın hassas ve vesveseli biri olduğunu hemen anlar. Birkaç ilaç yazdıktan sonra hasta doktora sorar. Efendim tamam verdiğiniz ilaçları kullanacağım ama,bundan sonra acaba neleri yiyip neleri yememem lazım deyince. Doktor bey valla bey efendi kendini yemede ne yerse ye der. Ve devam eder. Eğer bundan sonra hasta olmak istemiyorsan…
*Duygularını anlat;
Saklanan veya bastırılan heyecan ve duygular gastrit, ülser, bel fıtığı, boyun ağrıları gibi hastalıklara yol açar. Duyguların bastırılması zamanla kansere dönüşür. Öyleyse sırlarımızı, hatalarımızı, yapmak istediklerimizi birisi ile paylaşmalıyız. Diyalog, konuşma ve kelimeler çok güçlü birer ilaç ve mükemmel birer terapidir.
*Kararlı ol ;
Kararsız kişi her zaman güvensiz ve ıstırap içinde olur. Kararsızlık sorunları, endişeleri ve çatışmaları çoğaltır. İnsan yaşamı kararlardan oluşur. Karar vermek, diğerlerinin kazanması için vazgeçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. Kararsız kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve cilt sorunlarının kurbanıdır. 
*Olduğundan farklı yaşama;
Gerçeği saklayan yani rol yapan, mükemmel gözükmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirmektedir. Yani ayağı topraktan olan bronz bir heykel gibidir. Aldatıcı görünerek yaşamak kadar insan sağlığı için kötü bir şey yoktur. Bunların kaderleri ilaç, hastane ve acıdır. 
*Kabullen;
Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, kendimizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak sağlığımızın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar. Eleştirileri kabullenin bu bilgelik, akıllılık ve terapidir. 
*Çözümler bul;
Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak için bir mum yakmalısın. Arı ufacıktır ama en tatlı,en şifalı şeylerden birisi olan balı üretir. Biz ne düşünüyorsak oyuzdur. Olumsuz düşünce hastalığa dönüşen negatif bir enerji üretir.
*Kendine güven;
Kendine güvenmeyen kişi iletişim kuramaz,  açık değildir. Derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez. Gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Kendine güven olmadan bir ilişkide olamaz. Kendine güvensizlik sendeki inancın zayıflığındandır.
*Hayatı üzgün yaşama;
Biraz mizah, biraz gülmek ve muhabbet huzur ve mutluluk bunlar sağlığa güç verir. Ve daha uzun bir yaşam sağlar. Mutlu bir kişi yaşadığı çevresini geliştirir. Tatlı bir tebessüm, insanlarla iyi geçinmek bizi doktorun elinden korur. Mutluluk sağlık ve kendi kendine terapidir.
En büyük felaketlerde bile ümidini kaybetme. Unutma ki en yumuşak ilik en sert kemiğin içinden çıkar. Gülmek senin bir tutkun olsun ama olurda bir gün ağlarsan oda mutluluktan olsun. Herkese iyi pazarlar…
Bu yazı toplam 623 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.