1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Hastalar internete değil sağlık kurumuna güvensin”
“Hastalar internete değil sağlık kurumuna güvensin”

“Hastalar internete değil sağlık kurumuna güvensin”

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İç ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Uzmanı Dr. İbrahim Çetin, hasta ve hasta yakınlarının sağlık kurumlarına güvenmesi gerektiğini hatırlattı, “İnternetten edinilen bilgiler yanıltıcı olabilir” dedi

A+A-

219 GÖNÜLLÜ KATILDI

Kocaeli’de cerrahi tedavi gören hastalar ile yapılan bilimsel bir çalışmaya göre sağlık sorunları için hasta ve yakınlarının internet üzerinden araştırma yapma eğilimi her geçen gün artıyor. Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırmaya Tıp Fakültesi Hastanesi’nin 9 cerrahi kliniğinde tedavi gören 219 gönüllü hasta katıldı. Hastaların yaklaşık % 56’sı hastalıkları ve tedavisi hakkındaki bilgilerini yeterli gördüklerini ifade ederken en güvenilen bilgi kaynağının hekim olduğunu söyledi.

İNTERNET ÇOK ÖNEMLİ

Araştırmanın yürütücüsü Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İç ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Uzmanı Dr. İbrahim Çetin. Çetin araştırma hakkında şunları dile getirdi: “-Özellikle son 10 yıla baktığımızda toplumun hızla artan oranda internetten sağlık bilgisi araştırdığını görüyoruz. İnterneti benimseyen geniş bir kitle çevrimiçi sağlık bilgilerinin yararlı olacağına inanıyor. Buna karşın internetten edinilen bilginin kaynağı, geçerliliği ve güvenilirliği ile ilgili bilinç düzeyi henüz düşük. İnsanların % 98’i sağlık bilgisi araştırmada arama motorlarını kullanıyor ve genel eğilim karşılarına çıkan ilk birkaç sayfadaki sonuçlar ile ilgilenme yönünde.

“SAĞLIK KURUMUNA GÜVENİN”

İnternetteki tüm bilgilerin doğru ve güvenilir olduğu varsayılıyor, öneriler ciddiye alınıyor hatta hizmet ve ürün satın alınıyor. Buna karşın internet üzerinden insanların hastalıkları kolaylıkla suiistimal edilebiliyor, hastalar bir kazanç kapısı olarak görülebiliyor. Edinilen çarpıtılmış ve kötü niyetli yönlendirici bilgiler tanı ve tedaviyi geciktirerek telafisi güç, bazen de ölüme yol açan üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle hasta ve yakınları sağlık kurumlarına güvenmeli, internetten edinilen bilgilere dayanarak aldıkları kararların tanı ve tedaviyi geciktirebileceğini akıllarından çıkarmamalı.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.