1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hastane otoparkını Büyükşehir yapacak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hastane otoparkını Büyükşehir yapacak

A+A-

Geçen gün bu sütunlarda muhteşem olan yeni Kocaeli Devlet Hastanesi binasının yanında bulunan eski hastane binasının yıkılması ile açılan alanda otoparkın neden yapılmadığını sormuştum.
Yeni Kocaeli Devlet Hastanesi’nin önünde hem trafik düzenine ihtiyaç var, hem de mutlaka otopark yapılmamı lazım. Yaklaşık 10 dönümlük bu alanda kapalı, katlı otopark yapılması işini Sağlık Müdürlüğü üstlenmişti. 
Yazım üzerine, bu kente gerçekten büyük hizmetleri geçen İl Sağlık Müdürü Dr.Şenol Ergüney aradı. Ergüney şunları söyledi:
“-Biz katlı otopark için her şeyi hazırladık. Hatta ihale aşamasına geldik. Ama Başbakanlık tasarruf tedbirlerini yayınlayınca, Sağlık bakanlığı ödeneği durdurdu. Bu nedenle yapamadık. O alanda açık otopark yapılacak. Bu işi de Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Yakında ihaleye çıkılacak ve yaz ayları içinde hastanenin açık otoparkı hizmete girecek.” 
Sağlık Müdürü Dr.Şenol Ergüney, yeni Hastane binası çevresinde derli toplu bir trafik düzenine ihtiyaç olduğunu da kabul ediyor, “Bu konuyu gündeme getirmeniz de iyi oldu” diyor. 

Kaliteli bir insanla, şehri
ve ülkeyi konuşmak 

Yaptığımız işin gereği. Çok sayıda kişi ile görüşüyor, oturup, kalkıyoruz. Kişisel kanaatimi saklamak istemem. Ne yazık ki şehrimizde ağız tadı ile sohbet edeceğiniz kaliteli insan sayısı giderek azalıyor.
Geçen hafta Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Sayın Ayhan Zeytinoğlu’nun misafiriydim. Yılda bir kez Sayın Zeytinoğlu ile birlikte olmayı, dertleşmeyi gerçekten seviyor ve önemli buluyorum. Zeytinoğlu, başarılı bir işadamı. KSO’nun rakipsiz Başkanı. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı. Kimse yanlış anlamasın. Bu kentte dünyayı en iyi tanıyan adam. 
Geçen hafta sonu davet etti. Buluşma yeri, Değirmendere ile Halıdere arasında, sahilde bulunan eviydi. İlk kez gittim Zeytinoğlu malikanesine. Bütün aile, aynı binada, denize sıfır konumda oturuyorlar.  Ayhan Bey, önce evin bahçesinde denizin kenarında bir duble Japon viskisi ikram etti. Tam da bazı politikacıların sık sık eleştirdiği “Kalantorlar” gibi, deniz karşısında bacak bacak üstüne attık, viskileri yudumlarken memleketin halini konuştuk. Elimizde bir Havana purosu eksikti.
Zeytinoğlu, sık sık yurt dışına gidiyor. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile yakın temasta. Bana şunları söyledi:
“-Avrupa Birliği Türkiye’ye büyük haksızlık yapıyor. Her katıldığım toplantıda dilim döndüğünce bunu anlatmaya çalışıyorum. Türkiye için tam üyelik yolunda yeni fasılların mutlaka açılması gerekiyor. Bizden sonra başvuran küçük ülkeler tam üye oldu. Bize hala vize serbestliği bile çıkmadı. Bu büyük haksızlık ve hükümet bu konuda çok haklı. Bunları Avrupalı muhataplarımıza söyleyince, onlar da ses çıkartamıyorlar.” 
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı’na ekonominin durumun sordum: ”İyi değil” dedi. Cari açığın kapatılması, enflasyonun düşürülmesi, kurların disipline alınması gerektiğini anlattı. Ancak Zeytinoğlu umutsuz değil. 24 Haziran sonrası seçim sonuçları ne olursa olsun ekonominin düzeleceğine inanıyor, “Seçimin öne alınması çok iyi oldu. Türkiye 24 Haziran’dan sonra ekonomi açısından büyük sıçrama yapabilir” diye düşünüyor. 
Zeytinoğlu malikanesi bahçesindeki kısa sohbetin ardından Ayhan Bey beni aldı, Karamürsel’e Coşkun Balık’a götürdü. Zeytinoğlu da benim gibi Çoşkun Balık’ı tek geçenlerden. Sipariş vermeden önce vitrine bakıyoruz. Zeytinoğlu, sarı kanatları gözüne kestirdi. Vitrinde iri bir Fener Balığı var. Değerli dosta “Sen hiç Fener Kavurma yedin mi?” diye sordum.  “Sana uyarım” dedi ama gözü de sarıkanatlarda kalmıştı.
Oturduk. Zeytinoğlu bir duble rakı, ben 35’lik beyaz şarap söyledim. Maksat kafa bulmak değil, muhabbet. Fener kavurma ortaya geldi, mükemmel. Sanırım bundan sonra gittiği balıkçı lokantalarında Zeytinoğlu da Fener kavurmayı dostlarına tavsiye edecek. 
Zeytinoğlu ile baş başa görüşmede fotoğraf yok, kayıt yok. Hatta benim elimde kağıt-kalem bile yok. Ayhan Bey, üzerine bazı kişiler tarafından çok geliniyor olsa da hiçbir konuda hırs yapmayan, efendiliğini ve soğukkanlılığını haç bozmayan, çok özel bir adam. Rakı-balık muhabbeti yaparken, KSO’nun yeni binası ve sosyal tesisin nasıl olacağını sordum, “Sen de Beytül Kebap mı yapacaksın?” dedim. Kafasındaki projeyi anlattı. Üst katta KSO’nun ofisleri. Alt katta sergi salonları, küçük fuar stantları bulunacakmış. Bir tane İzmit’te benzeri olmayan nezih restoran planlıyor. Değerli dostu Bursa’da gördüğüm ve çok beğendiğim BAOB (Bursa Akademik Odalar Birliği) tesisini anlattım. Zeytinoğlu, İzmit’e mükemmel bir KSO binası ve çok nezih tesisler kazandırmakta kararlı. 
Erken döndük. Benim arabam Zeytinoğlu ailesinin evininin parkındaydı. Ayhan Bey, kendi imalatı olan günlük yumurtalardan iki düzineyi arabama koydu. Sabahları O’nun yumurtasını yiyorum. Her halde bir yıl sonra yeniden birlikte bir Coşkun yaparız. 

 Akşener beklediğimden iyiydi

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı İzmitli Meral Akşener ile çok eskiden tanışırız. 1994 yerel seçimlerinde Sefa Sirmen-Osman Pepe-Meral Akşener İzmit Belediye Başkanlığı için yarışmıştı. Çok sohbet ettik Meral Abla ile. Seçim günü gecesi üç adayla birlikteydim. 
Doğrusu Meral Akşener’i çok düzgün konuşan, çok akıllı ve kültürlü bir siyasetçi olarak tanımıyorum. Düzgün, mert bir insan, cesur, sözünü tutan bir kadın olarak bilirim. 
Meral Abla, önceki gün Ankara’da 24 Haziran kampanyasını başlattı. Konuşmasını dinledim. Tamamen iyimserlik üzerine kurulmuş, çok düzgün ve içeriği anlamlı cümlelerle kendisini ifade etti. Gerçekten beklediğimden iyiydi.
24 Haziran gibi çok önemli bir seçime gidilirken, 6 Cumhurbaşkanı adayını bir arada televizyonlarda göremeyeceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu kabul etmiyor. Adaylardan Selahattin Demirtaş cezaevinde. Ama en azından diğer dört aday Akşener, İnce, Karamollaoğlu ve Perinçek, bir televizyon kanılanda bir araya gelmelidirler. Çünkü 24 Haziran’da kimin ikinci olacağı da son derece önemli. Bu dört adayı halk birlikte değerlendirirse seçim sonucu da sağlıklı olabilir. Böyle bir program, mevcut iktidarı kim daha çok eleştirecek anlamında değil, kim neleri vaat ediyor çizgisinde olmalıdır. Bir Ramazan gecesi milyonlarca insan sahura kadar oturup, bunu izleyebilir. 

DUVAR YAZISI 
Dikkat, mübarek Ramazan başladı
Sokakta ulu orta bir şey yemeyin. 
Belli olmaz maazallah fişlenirsiniz. 
FETÖ’cü değil ama, komünist derler.

Bu yazı toplam 2312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum