1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hatırlar mısınız?
Hatırlar mısınız?

Hatırlar mısınız?

Özellikle hafif yağmurlu havalarda, Yürüyüş Yolundan İzmit şehir merkezini boydan boya geçmeyi çok seviyorum. Geçen gün, aynı şeyi yaparken, iki tarafa Hürriyet Caddesi ile Cumhuriyet Caddes

A+A-

Özellikle hafif yağmurlu havalarda, Yürüyüş Yolundan İzmit şehir merkezini boydan boya geçmeyi çok seviyorum. Geçen gün, aynı şeyi yaparken, iki tarafa Hürriyet Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi’ndeki dükkanlara biraz daha dikkatli baktım. Zihnimi zorlayıp, şöyle 30-40 yıl öncesinde aynı caddeler üzerinde bulunan dükkanları hatırlamaya çalıştım.

En büyük değişiklik kuşkusuz eskiden günde 60’dan fazla trenin geçtiği şehrin göbeğindeki alanın şimdi yürüyüş yolu olmasıdır. Ama Hürriyet Caddesi’nde 1 nci Geçit ile Fethiye Caddesi arasındaki bölgede hemen hemen bütün dükkanların değişmiş olması da ilginçtir. İzmitliler dükkanlarını boşaltmış, bırakmış. Ya cep telefonu fatura merkezi, ya dönerci, ya kokoreççi, ya balıkçı, ya börekçi olmuş eski dükkanlar.

Biraz hatırlatmak istiyorum. Bakalım siz ne kadarını hatırlayacak, eski anılarınıza ne kadar dönebileceksiniz.

Önce üst caddeden Hürriyet Caddesi’nden başlayalım. Küçükörs Konfeksiyon vardı. Gençliğimizin geçtiği mağaza. Hemen her akşam üstü,  bizim arkadaş grubu bu mağazada, Ahmet Küçükörs’ün küçük ofisinde toplanırdık. O ekipten Arif Kobak, Şener Kaya rahmetli oldular. Ahmet Küçükörs baba yadigarı mağazayı işletirken, kredi kartı, kredi kartına taksit yoktu. Kalın bir veresiye defteri vardı. Müşteri esnafı, esnaf müşteriyi tanırdı. İnsanlar veresiye mal alır, ayın belli günlerinde sanki senet varmış gibi gelip, taksit öder, Küçükörs veresiye defterine işlerdi. Bazen, özellikle bayram arefelerinde iş hızlanınca, akşamları ben bile tezgaha veya kasaya geçerdim. Küçükörs Konfeksiyon, bizim için çok önemliydi.

Küçükörs’ün yan tarafında Foto Cengiz’in dükkanı vardı. İki tane yeşil erikle 35’lik, bir şeftali veya bir armutla 70’lik götürürdü Cengiz. Kendisi de erken gitti.

Küçükörs’ün dükkanının hemen ilerisindeki dar geçitte Deniz Pavyon vardı. Gençliğimizde kimi İzmit gecelerinde sırf gırgır olsun diye bazen sahildeki Şato Pavyon’a, bazen Deniz Pavyon’a girdiğimiz de olmuştur.

Hürriyet Caddesi’nde şimdi olmayan eski dükkanları biraz hatırlatayım.  Şenyüz Kumaş vardı, Gömlekçi Feridun, Kumaşçı Güngör,  Ayakkabıcı Moralı, arada tarihi binada Yeşil Bayburt Oteli (Şimdi Kaya İşmerkezi var) , Özemek Konfeksiyon, Kurukahveci Aykut Moralı, Gökyar Gözlük. Hürriyet Caddesi’nin bu bölgesinde 20-30 yıl öncesinden buyana kalan beklki de tek işyeri Tilgen Elektrik. Bir de yenilenmiş haliyle-ben eski halini çok severdim-Dayıcım Hamburger var.

İnelim alt caddeye(Cumhuriyet Caddesi)

Eski Garajlar kavşağından başlayalım.  Adalı İbrahim’in meyhanesi yok. Altındaki Seçkin İşkembe bugün var, yarın yok.  En kötüsü, İzmit Şehir Merkezi’nin en güzel, en önemli tarihi binası olan İstasyon Oteli yok.

Eski Demiryolu Caddesi’nde Yavuz Pastanesi, Kobak Kırtasiye kaldı. Rahmetli Ragıp Kobak’ın kitapçı, daha sonra oğlu Rahmetli Arif’in lokanta olarak çalıştırdığı dükkan şimdi börekçi. Belgin Mağazası, Atlas Konfeksiyon, Ömer Alicik, Reşat Arpağ yok.  Rebii Ağabeyin Arkadaş Birahanesi yok. İzmit’te o Arkadaş Birahanesi gibi bir tesis yok. Oralarda, merdivenli sokağın girişinde, sabah erken saatlerde Börekçi Bayram tezgah açardı. Haftanın iki-üç günü Bayram Usta’nın tezgahından, nar gibi kızarmış, kıtır kıtır Kürt Böreği alırdım. İki dilim, mümkünse kenar, şeker istemez.

Arada Ustalar Matbaası vardı. Sun Rulman, Barut Optik, İlhan Lokantası, Nehir Kafeterya.

Hiç biri yok artık.

Girin Fethiye Caddesi’ne, girin İstiklal Caddesi’ne,  oralar da çok değişti. İstiklal Caddesi’ndeki değişim nispeten az. Ama tek tek gidiyor İzmitlilerin dükkanları.

İzmit’in bu hali eskisinden daha çirkindir demiyorum. Bu kişiden kişiye değişebilecek bir yargıdır.

Ama kesinlikle İzmit’in bugünkü hali, eski halinden lezzetsiz; daha önemlisi kesinlikle eski halinden daha samimiyetsiz.

Hiç değilse İstasyon Oteli ile Yeşil Bayburt Oteli’nin tarihi binalarını koruyamaz mıydık? Aslında İzmit’i değiştirmedik. İzmit’i tükettik diye düşünüyorum.

Dayanamadık birbirimize, sırt sırta veremedik.

Şehir kalabalıklaştıkça, merkezde rant arttı. İki katlı binayı yıkıp, yerine iş merkezi yapalım oldu. İş hacmi biraz daralınca, “Bu çileyi neden çekeyim. Kapatır dükkanı veririm kiraya, yan gelip yatarım” oldu.

Eskiden bu anlattığım yerlerde otopark sorunu yoktu. Günün her saati arabanızla geldiğinizde park yapacak bir yer bulurdunuz.

Öyle ustalaşmış, öyle cesur hale gelmiştik ki, Adapazarı yönüne gitmek için tren Gar’dan çıkıp, 1 nci Geçite geldiğinde, biz 2 nci Geçitin kapalı çançanlarının altından geçip, Küçükörs’ten Kobak’ın; ya da Kobak’tan Küçükörs’ün dükkanına gelebilirdik.

Yukarıda saymaya çalıştığım, bugün olmayan dükkanların her birinde ticaretten önce dostluk vardı. Ticaretteki anlayış, “Biri dükkana girse de kazık atsam” değil; “Dükkana giren müşteri ile dost olsam” mantığına dayalıydı. Dükkanların kapısından zırt pırt kucağındaki minicik bebekle ajitasyon yapan dilenciler girmezdi.

Hırsızlık bilmezdi İzmit esnafı. Birine bozuk para lazım olur da, çırağını gönderirse, diğer esnaf daha çırağın yüzüne bakmadan “Bozuk yok” diye sırtını dönmezdi.

40 yaş altındaki İzmitliler bu anlatmaya çalıştıklarımı anlayamaz. Ama 40 ve üzeri yaştaki İzmitlilerin büyük bölümü, eminim hatırlamıştır. Çocuklarımın bu anlattığım İzmit’te bu samimi dostluklar içinde büyümesini isterdim.

Unuttuğum, atladığım isimler, dükkanlar olabilir. Onlardan özür dilerim. Maksadım, içinde siyaset olmayan İzmitli okurlarımın ruhuna hitap edecek bir pazar yazısı yazmaktı. Bu yazıyı okuduktan sonra, hadi bakalım, ailece bir alışveriş merkezine gidin. Yabancı sermayenin dev markaları sizi bekliyor. Üstelik kredi kartı var, peşinat yok, taksit var.

İyi pazarlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.