1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hava biraz tuhaf
Hava biraz tuhaf

Hava biraz tuhaf

Meteorolojik havadan söz etmiyorum. Nasıl olsa, mevsim normallerine gelecektir. 12 Haziran seçimleri için, artık son bir aydan geriye saymaya başladık. Siyasetin havasında farklı partiküller

A+A-

Meteorolojik havadan söz etmiyorum. Nasıl olsa, mevsim normallerine gelecektir.

12 Haziran seçimleri için, artık son bir aydan geriye saymaya başladık. Siyasetin havasında farklı  partiküller dolaşıyor.. Birilerini hasta edecek, hapşırtacak gibi görünüyor.

Bugün itibariyle, benim kişisel görüşüm, en azından Kocaeli’de, AKP’nin geçmiş seçimlerdeki kadar başarılı olamayacağı, oylarının azalacağı yönündedir.  CHP, MHP ne kadar artar bilemiyorum. Ama AKP, 2007’de 9’un 6’sını almıştı. Bu defa 11’in 6’sıyla yetinecek gibi görünüyor.

Siyasi partilere göbekten bağlı olmayan ortalama insanların-ki toplumun büyük bölümünü oluşturuyorlar- bu seçimler öncesinde üzerinde düşündükleri iki temel konu var:

Birincisi vatandaş etrafına bakıyor. Yunanistan iflas etmiş. Pek çok Avrupa ülkesi ekonomik krizin pençesinde kıvranıyor. Çevremizde kargaşa, huzursuzluk hakim.  Kim ne derse desin, AKP’nin 9 yıla yaklaşan iktidarında en azından bir ekonomik yükseliş görüldü. Dış dünyada itibar arttı. Başbakan Erdoğan’ı bırakın İslam coğrafyasını, artık Avrupa tanıyor. Bu tablo, pek çok insanın kafasında “İstikrar sürsün. Huzur, ekonomi bozulmasın” düşüncesini yaratıyor.

Ama aynı insanların kafasında bir başka önemli konu daha var. Pek çok kişi, “AKP bu seçimden daha da güçlenerek çıkarsa, bu memleketin hali ne olur?” kaygısı bulunuyor.

Başbakan ve AKP kurmayları ne kadar farkındalar bilemem ama, YGS skandalı ve ÖSYM’nin ortaya çıktığında yüz ifadesi, tipiyle bile çok itice gelen, hiç güven vermeyen Başkanı iktidara çok puan kaybettirdi. İnsanların kafası karıştı, güveni sarsıldı.

Başlangıçta Ergenekon davası, Türkiye’nin özgürleşmesini, çetelerden tamamen arınmasını isteyenleri umutlandırmıştı. Ama bu işin sonuca vardırılamadan uzaması vicdanları rahatsız etti. Yerel yönetimlerin-özellikle ilimizde- bizden olana veririz, bizden olmayana su yok tavrı insanların dilinden düşmüyor.

Bu nedenle, “AKP zaten güçlü. Benim oyuma ihtiyacı yok. Daha fazla güçlenmesin” diyerek AKP’ye oy vermeyecek önemli bir kitle bulunduğunu seziyorum.

Türkiye’de insanlar, özellikle son yıllarda, “Tamam, ülkeyi güçlü bir tek parti iktidarı yönetsin. Ama mutlaka güçlü bir muhalefette bulunsun” anlayışına yöneldiler. Bu tablo, AKP’ye zarar veriyor.

Önceki seçim dönemlerinde insanlara “Hangi partiye oy vereceksiniz?” diye sorulduğunda adeta övünerek “AK Parti’ye, Tayyip’e” derlerdi. Bu dönem sanki AKP’ye oy vereceğini beyan etmek pek çok kişiye itibarsızlıkmış gibi geliyor.

Geçmiş seçimlerde AKP’ye oy veren pek çok insanın ağzından bizzat duydum, “Bin tane oyum olsa, AKP’ye vermem” diyorlar.

İktidar partisinin Gülen cemaatiyle çok fazla içli dışlı olduğu izlenimi de, diğer güçlü cemaatleri rahatsız ediyor. Gülen cemaati değil ama, diğer güçlü cemaatlerin neredeyse tamamı, bu seçimlerde AKP’ye oy vermeyeceklerini söylüyorlar.

Kocaeli’de AKP adına seçimin yükünü Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Başkan Karaosmanoğlu, 12 Haziran seçimlerini adeta namus meselesi olarak görüyor. Büyükşehir’in bütün para musluklarını açtı. İnsanları hoş tutmaya, eğlendirmeye, taleplerini karşılamaya çalışıyor.

11 Nisan’da aday listeleri açıklandığında AKP’nin önemli isimleri, “Sirmen CHP listesinde yok. Bu yüzden CHP çok oy kaybeder” diyerek adeta zil takıp oynayacaklardı.

Ancak zaman ilerledikçe, siyaset doğasına aktı. 12 Haziran seçimleri, adaylar arasında tercih değil, liderler arasında bir tercih haline geldi.

Kuşkusuz hala karizması, popülaritesi en yüksek lider başbakan Erdoğan. Ama CHP lideri Kılıçdaroğlu, ezber bozdu. Tavır ve söylemlerine bakılırsa, Erdoğan da bunun farkında.

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın hiç giremediği beyinlere Kılıçdaroğlu giriyor. Baykal’ın hiç okşayamadığı yürekleri, Kılıçdaroğlu okşuyor.

Başbakan’ın rakiplerini küçümseyerek birlikte ekranlara çıkmıyor olması da AKP’ye oy kaybettiriyor. Erdoğan, artık Kılıçdaroğlu için açıkça “Yalancı” diyor, geçmişte çok şikayet ettiği Baykal’ı CHP’nin bugünkü genel başkanına tercih ettiğini çok açık biçimde söylüyor.

Yerel tabloya bakıldığında, AKP’nin İzmit’te belki de 2002’den buyana en kötü sonucu 12 Haziran’da alacağı görülüyor. AKP’lilerin kendilerini çok güçlü gördüğü Gebze bölgesinde de ciddi sıkıntılar ve kaygılar taşıdıklarını görüyorum. CHP adayı Kaplan Gebze’de, Tuba Aydın Dilovası’nda partilerine ekstra oylar getirecek gibi görünüyor. MHP iyi çalışıyor. MHP adayları Türkkan ve Çavdar kamuoyunda çok tuttular.

Kocaeli’de yüzde 10’a yakın oy potansiyeli bulunan Milli Görüş’ün bağrından çıkmış iki parti Saadet ve HAS Parti, bu seçim döneminde önceki seçimlerden daha ciddi çalışıyor.  Genellikle AKP’ye giden doğu kökenli oylarından 35-40 bin kadarının bu defa BDP’nin bağımsız adayına gidebileceği görünüyor.

AKP ‘nin bu dönemdeki en büyük zaafı, 12 Eylül referandumunun çok şaşırtan sonucudur. 12 Eylül’de % 61’i gören AKP’liler, “Biz Kocaeli’de nasıl olsa 12 Haziran’ı da siler süpürürüz” diye düşündüler.

Ama öyle olmayacağı görünüyor. Çok tepkili kesimler var. Çok kırgın, “Artık bunlar ders alsın” diyen insanlar var. AKP teşkilatı ilimizde DP’nin eskilerini toplarken, Başbakan son günlerde Demirel’e bile sataşmaya başladı. Demirel’i Türk siyasetinde hala küçümsememek lazım.

12 Haziran yaklaştıkça, daha net, daha sağlıklı tahminler yapabiliriz. Ancak bugün gözüken hava, AKP açısından 2009 zaferinin tekrarının mümkün olmayacağını, hatta 2007’nin gerisine gidilebileceğini gösteriyor. CHP 11’in 3’nü, MHP 11’in 2’sini görmüş olarak düşünülürse, AKP’ye ancak 11’in 6’sı kalıyor. Bu da ciddi bir gerileme demektir ki, böyle bir tablonun ortaya çıkması halinde, hem Büyükşehir Belediyesi’nin, hem ilçe belediyelerinin geride kalan 3 yıllık dönemde çok zorlanacakları rahatça öngörülebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.