1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hayali bile güzel
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayali bile güzel

A+A-
2004’den buyana kağıt üzerinde ne mükemmel projeler gördük biz.. 
Bu şehir için taş taş üzerine konulacak denildiğinde heyecanlanırım. 
Emin olun, saf adamımdır. Her şeye de çok çabuk inanırım. Sonra,  hayalim gerçekleşmeyince de öfkeli ve agresif hale gelir, sözünü tutmamışsa, sevdiğim insanlara karşı bile kırıcı olabilirim. 
Bizim şehrimizde AKP iktidarı döneminden buyana verilen sözlerin üçte biri tutulmuş olsa, bugün bambaşka bir Kocaeli’de yaşıyor olabilirdik.. 
Doğu-Batı yönünde monoray ile; kuzey-güney yönünde teleferik ile şehiriçi ulaşım sorununu aşmış, tekerlekli toplu taşıma araçlarının büyük bölümünü tasfiye edip, şehiriçi ulaşımını rahatlatmış olabilirdik. 
Fuar alanı içinde çok büyük, çok amaçlı bir  kongre merkezimiz; Başiskele sahilinde çok modern bir olimpik spor tesislerimiz olabilirdi. 
D-100 karayolu ve sahildeki demiryolu tamamen tünel içine alınmış; D-100 karayolu İzmit geçişinde bir tane bile ışıklı kavşak kalmamış olmalıydı. 
Seka Park sahilinde büyük bir yelkenli kotra modelli deniz üstü kafeteryamız; Yenicuma Camii önündeki Mimar Sinan Köprüsü’nün sahil tarafındaki çıkışında mükemmel manzaralı bir restaurantımız olacaktı. 
İstediğimiz zaman,  Cengiz Topel’den Diyarbakır’a, Trabzon’a, Gaziantep’e, İzmir’e, Antalya’ya uçabilecek;  İzmit-İstanbul arasında istersek banliyö tren, istersek  deniz otobüsü ile gidebilecek; tekel haline gelmiş firmaların otobüslerine mahkum kalmayabilecektik. 
…………
Hiç biri ve çok daha fazlası olmadı. Söz verildi, yapılmadı.
Verilen sözler tutulmuş olsa, biz şimdi bu kentte harıl harıl 2017 yılında yapılacak Üniversite Olimpiyatlarına hazırlanıyor olmalıydık. 
Söz verilip, yapılmayan, hatta büyük bölümü unutulan, maketleri projeleri çöpe giden projeler hakkında elbette eleştiri hakkına sahibiz. Ama ben yapılanları da inkar edenlerden değilim.. 
Şu sıralar İzmit Körfezi’nde hergün amatör balıkçılar bol bol Lüfer yakalayabiliyorlarsa, bu Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sayesindedir. İzmit’te altyapı sorunu büyük ölçüde çözülmüşse, bunu da takdir etmek gerekir. Bu şehirdeki ağaçların, çevre düzenlemelerinin de hakkını vermemiz gerekir.
Ama aradan geçen bu 10 yıllık süre içinde bizim şehrimiz dışındaki  bize ayar, bizden küçük bütün şehirler adeta havalanıp uçtular.. Hepsinde havaalanının bulunduğunu, THY’nin inip kalktığını söylemiyorum. Hepsi trafik sorunlarını çözdüler. Hepsi toplu taşımada raylı sistemi kurdu; hepsi hemşerilerine çok daha ekonomik, çok daha konforlu yaşam standartlarını sağladı. 
Bizim şehrimiz hala plansız büyüyor. Her tarafa AVM’ler yapılıyor, her şey  satılıyor.. Ama gelecekte çok daha büyük sıkıntı haline gelecek ulaşım, trafik konularında bile henüz somut adımlar atılmıyor. 
…….
Büyükşehir Belediyemizin 2015 bütçesi 1 milyar 713 milyon TL(eski parayla 1 katrilyon 713 trilyon TL). Bu şehir, Sefa Sirmen döneminde kimi zaman yılda 10 milyon TL parayı bir arada görememişti. Bugün hala bu şehrin kullandığı hayati projelerin çoğu, o dönemlerde yapılmıştır. Bize kalkıp diyorlar ki, “Borç var”. Olsun. Borcun karşılığında yapılmış işler var. 
Bu şehre verilen büyük sözlerin hemen tamamı, AKP için çok önem taşıyan seçimler öncesine rastlar. Tabii, işin bu tarafı daha da rahatsız edicidir. Seçim dönemi söz veriyorlar. Cicili bicili proje maketleri hazırlıyor, bunları önümüze koyuyorlar. Sonra, seçimi kazanıyor, unutuyorlar. 
Şimdi yine büyük bir seçime doğru gidiyoruz. Projeler önümüze konulmaya başlandı. 
D-130’da Ford Otosan Kavşağı; D-100’de Goodyear kavşağı, yine D-100’de Köseköy battı çıktısı..  Bütün bunların 2010 yılına kadar yapılmış, bu kent halkının kullanımına açılmış olması gerekirdi. 
Bundan sonrası için de razıyım. Yeter ki, bu güzel maketleri gerçek yapsınlar. İnanın, hayali bile güzel.. 
………
Şehrimin 10 yıllık çok uzun süre içindeki, üstelik çok büyük bütçeleri kullanmış olmasına rağmen yaşadığı kayıplar beni çok rahatsız ediyor. Ama umudumu kaybetmiş değilim. Başkan Karaosmanoğlu’nun bu son döneminde bu kentte iz bırakacağına inanıyorum. Genel Sekreter Tahir Büyükakın’a olan inancımı da yitirmedim. Bu sefer bir şeyler yapacaklarına inanmak istiyorum.
…….
Geçen gün Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kasım dönemi toplantısını takip etmeye giden Murat Yoldaş’ı tembihledim. “Başkan’a sor.. Tramvay güzergahı hakkında bilgi var mı?” dedim. Yoldaş sormuş. Başkan, “Güzergah yüzde 98 belli. Yürüyüş Yolu’ndan tramvay geçmeyecek. Şahabettin Bilgisi Caddesine girecek. Belki Merkez Bankası karşısındaki Telekom binasını kamulaştırıp, yıkacağız. Tramvay oradan girecek,. Leyla Atakan Caddesi’nden Sanat Okulu önüne çıkacak” demiş. Bir yandan tramvay için kredi başvurusuna hazırlanıyoruz, ama hala güzergah projesi yüzde 100 kesinleşmiş değil. Bu da bir çelişki. 
Ama hayalini kurmak istiyorum. D-100’de, D-130’da sıkıntılar ortadan kalkmış. Yürüyüş Yoluna dokunmayan tramvay geçmiş. 
Ah sevgili Başkanım.. Bir de şu bu şehrin gıyabında alınmış “Kocaeli toplu liman bölgesidir” kararına karşı direnseniz, Ankara’ya, “Ben bu şehrin yetkilisiyken, bu Körfez’de büyük limanlar yapmanıza izin vermem” diye karşı çıkabilseniz, inanın bu kentteki insanların gönlünde taht kurabilirdiniz.
Bu yazı toplam 338 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.