1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hayat devam ediyor, hadi biraz iş yapalım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat devam ediyor, hadi biraz iş yapalım

A+A-

 

Bir 15 Temmuz gecesi yaşadık.  Kuşkusuz bazı açılardan hayırlara vesile oldu. Ama Allah bir daha bu millete  öyle bir gece göstermesin. 
Hala bazı açılardan risklerin olduğunu da kabul ediyorum. Tedbirli olmak, uyanık olmak, “Demokrasi Nöbeti”ni sürdürmek gerekiyor. Ama bir yandan da hayat devam ediyor. 
………..
İzin verirseniz kısaca geriye dönelim. Bu kentte geçen yıl yaz sezonu tamamen boşa geçti. 7 Haziran seçimleri vardı. Bu seçimlerin sonucu beğenilmedi.  Yeniden seçim kararı alındı. Yerel hizmetler neredeyse tamamen durdu. Türkiye 2014’de Yerel Seçimler yapmıştı. 2014 yılı yazında da yerel yönetimlerde seçimlerden çıkmış olmanın yorgunluğu vardı. O yılın yazı boşa geçti. 2015 yazında 7 Haziran Seçimleri’nin yorgunluğu ve bu seçimlerde ortaya çıkan sonuçların yarattığı belirsizlik vardı. Koca bir yaz sezonu daha boşa geçti. Sonra  1 Kasım seçimleri falan… Belediyeler sadece siyaset yaptı. Hiç hizmet üretilmedi. 
Bu yıla girdik. Yaz başı ile birlikte mübarek Ramazan başladı.  Ramazan ayı da hizmetle değil, genellikle toplu iftar yemekleri ve ibadetle geçti. Ardından 10 günlük Bayram tatili. “Herkes yattı” diyemem. Oradan oraya koşuşturma vardı da, iş yapılmadı. Ya da çok az iş yapıldı.
Tam kolları sıvayacak, kent genelinde bir hizmet atağı başlayacak diye bekliyorduk. 15 Temmuz vakası ortaya çıktı. 


BELEDİYE BAŞKANLARI KENDİ DERDİNE DÜŞTÜ 
Şu anda ilimizdeki belediyelerin tablosuna bakalım. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, gerçek bir ağabey…Karaosmanoğlu’nun kendini kanıtlamak gibi bir çabası yok. Ama Büyükşehir kadrolarında da karışıklıklar var. Görevler değişiyor, insanlar birbirine kuşku ile bakıyor. 15 Temmuz sonrası, Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden Tramvay Projesi bile aksadı. Neredeyse 15 Temmuz vakası, müteahhitler için bir afet gibi “Mücbir sebep” haline getirildi.
12 ilçe belediyemiz var. İlçe belediye başkanlarının yarısı, “Ben FETÖ’cü değilim”  kanıtlaması peşinde. Diğer yarısı ise, fırsattan vazife çıkartıp, gelecek dönemleri garantiye almak adına, “Bu partide en fanatik Tayyipçi benim”  kanıtlamasının çabası içindeler. Her akşam “Demokrasi Nöbeti” takip ediyor, meydanlarda toplananlara her akşam aynı nutukları atıp, su, helva, dondurma ikramıyla uğraşıyorlar. 
Valilik, kendisini tamamen OHAL uygulamalarına kilitlemiş. Eskiden Köy Hizmetleri vardı. İl Genel Meclisi vardı. Bu mevsimlerde köy yolları onarılırdı. 
Biz bu yıl, geçtiğimiz yıllarda yapılan altyapı işleri nedeniyle kazılan yolların onarımını bile yapamıyoruz. Bu kentte devlet kurumlarının son 6 aylık dönemde yaptıkları belki de en hayırlı iş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ilimizdeki 5 gölete 80 bin sazan yavrusu dağıtması oldu. 


BEKLEYEN ÇOK SORUN VAR
Oysa bizim kentimiz çok iş bekliyor. Çok eksiğimiz var.  Haziran sonunda Körfez Köprüsü açıldı ama, bu devletin bir büyük projesiydi. Cumhurbaşkanı her fırsatta, “Yatırımlar, hizmetler aksamadan devam edecek” diyor.
Bizim şehrimizde bütün ilçelerde bozuk yolların onarımı için mayıs ayında ihaleler yapıldı. Hala hiçbir müteahhit işe başlamadı. Bu yaz sezonunda yollar onarılmazsa, önümüzdeki kış bu şehirde pek çok köyün yoluna gidemeyeceğiz. 
İzmit şehir merkezi çakıl çukul.  Tramvay müteahhidinin geçtiği, İSU’nun altyapı işleri yaptığı bölgelerin onarılması lazım. Bu şehrin çok büyük bir “Huzurevi” ayıbı var. Çok ivedi şekilde Valiliğin yer bulması, Huzurevi yapması lazım. Yenimahalle’de C Tipi Cezaevi’nin yıkımından bu yana neredeyse 1 yıl geçti. Hala, o arazide yeni okul binasının inşaatı başlamadı. Bu konuda protokol imzalayan Nuh Çimento Vakfı yapmayacaksa; devletin, valiliğin işi üstenmesi, o arazide yeni okulların inşaatının başlaması lazım.
………..
İyi ki, geçmişte belediyelerin temizlik hizmeti görevi özelleştirilmiş. Eğer bu iş hala belediye kadrolarında olsaydı, emin olun bu süreçte bu şehirde çöp bile toplanmazdı. Hemen herkes yatıyor. Herkes, geleceğe yönelik kendi kişisel siyasi hesabının peşinde. Bütün işler durmuş. Akşamları saat 21.00’de kent meydanlarında- o da nasıl meydansa- toplanıyor, Demokrasi Nöbeti yapıp, kendi kendimizi tatmin ediyoruz. 
Yaz bitiyor abilerim arkadaşlarım… Bu şehirde hiçbir iş yapılmadan 3’üncü yaz bitiyor. Eylülde okullar açılacak, kent nüfusu patlayacak.  Trafikte adım atamayacağız. Köylere gidip gelemeyeceğiz. Bu şehrin yaşlılarına başlarını sokacak bir Huzurevi bulamayacağız.
Şu D-100 Yahya Kaptan Kavşağı’na yaya köprüsü ne zaman yapılacak? 
Ne oldu banliyö tren işi?  Ne oldu Güney Marmara Otoyolu?  Hangi milletvekili, hangi belediye başkanı bu işleri takip ediyor?
Laylaylom iyi de bir yere kadar. Demokrasinin bekçiliğini vatandaş olarak biz yaparız. Darbeye kalkışan olursa, tankların önüne vatandaş olarak biz çıkarız. İlimizin sayın yetkilileri, sayın yöneticileri, siz artık biraz iş yapın. Lütfen yapın. Bu kentin çok sıkıntıları var. Bu şehir sizden hizmet bekliyor. 

Bu yazı toplam 1775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum