İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat Sahnesi

A+A-
Hayat bir tiyatro sahnesidir demişti Shakespeare. Herkes oyununu oynar ve sonrasında bu oyun bir şekilde biter. Önemli olan ne kadar süre ya da ne şekilde olduğu değil aslında. Önemli olan nasıl olduğu..  Mutlu mu, huzurlu mu, iyiliklerle mi yaşandı bu hayat? Yoksa kinle, çıkarcılıkla, şüpheyle mi?  Kandırmayla mı yoksa ortaklıkla mı ? Kurnazca yapılan türlü türlü  planlarla mı, yoksa hayatın doğal akışıyla birlikte  iyilikle akarak mı? Kötüye verilen kötü bir cevapla mı, yoksa sessiz ,sakin, uzak kalarak mı? Yıkarak mı yoksa yaparak mı, onararak mı ? Severek mi sevmeyerek mi? Gönülden mi yaşandı yoksa tamamen yapay mı ? 
Dedim ya önemli olan nasıl yaşandı. Daha iyi olsun istersen hala ümit var. Ne olursa olsun, ne kadar dipte olursa olsun  yeniden başlamak için hep bir sebep bir de elbette umut var.Hüzünden sonra kahkaha gelmez mi sahnede de? Bir iyi bir kötüyü yenmez mi hep? Güzellik çirkinliği bastırmaz mı hep?  Sahtelik gerçeği göstermez mi hep? Perde kapanana dek sürmez mi bu hikaye? El ele olmanın tek olmaktan daha iyi olduğunu anlatmaz mı bu hayat? Masumlar her zaman kazanmaz mı ? O yüzden hiç kapılma çaresizliğe, dedim ya önemli olan nasıl yaşandı. Sen iyi ol, gerisi önemli değil, hem de hiç..
*27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun ve tiyatrolarımızın ışığı ve kapıları hep açık kalsın.
“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Mustafa Kemal Atatürk
İki  Hikaye Hayatın Anlamı
Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı… Bulduğu hiç bir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş… Ama aldığı cevaplar da ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Herkese bunu sormaya karar vermiş…Köy, kasaba, ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabi ki… Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona:
”Şu karşı ki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir” demişler. 
Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş… Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. “Simdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel… Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin”. 
Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış: 
” Evet, demiş kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı? Adam şaşkın… 
”Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakamadım ki“. 
Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş bilge… Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzelliklerden büyülenmiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü … Geri geldiğinde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini anlatmış adam. Bilge gülümsemiş , “ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş: 
“Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider sen farkına varmazsın… Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın; akıp giden zamanın anlam kazanır…” 
“Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir”
AKREP
Hintli  bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışırken yanına bir akrep gelir. Onu kurtarmaya karar verir ve parmağını akrebe uzatır ama akrep onu sokar. Hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar.
Yakınlarındaki başka biri ona, sürekli onu sokmaya çalışan akrebi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler. Ama Hintli adam şöyle der:
Sokmak akrebin doğasında vardır. Benim doğamda ise sevmek var. Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?
Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum