1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. “Hayat sana teşekkür ederim”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

“Hayat sana teşekkür ederim”

A+A-
Herhalde en son,  Nesrin Topkapı’nın tam gece yarısı tek kanallı TRT’de oryantal dans yaptığı  yılbaşı gecesini evde geçirmişimdir. Bekardım.. “Nesrin Topkapı televizyonda oryantel yapacak” diye o yılbaşı sanırım herkes evde oturmuştu.

Yılbaşı geceleri, kalabalık ve pahalı yerlere gitmem. İnsanın kendi kendisine yapabileceği en büyük işkencedir. Ama bu yıl 30 ncu yıldönümünü kutlayacağımız evliliğim boyunca,  her yılbaşı gecesi çok yakın aile dostlarımızla  İzmit’te bir yerlere gidiyorduk.Bu yıl zaten kar kıyamet, evde oturmaya karar verdik. 
Perşembe günü gazetedeki işim bittikten sonra , Tavukçu Necdet’in  Yuvam Akarca yolu üzerindeki küçük dükkanından,  nar gibi kızarmış  bir piliç çevirme aldım. 9 TL. Evde tereyağlı pilav. Eşim,  kereviz salatası, yaprak sarma, sigara böreği, fasulye plaki de yapmış..

Evde üç kişiyiz. Ben, eşim ve küçük (küçük dediysem 25 yaşında) oğlumuz. Dışarıda  bembayaz örtü. Erken oturduk sofraya.. Tavukçu Necdet, bu kentte kendi işinin en iyelerinden.  Piliç çevirme de, eşimin hazırladığı mezeler de mükemmeldi. Saat 20.00 gibi sofradan kalktık. Çünkü NTV’de  İngiliz Kraliyet Orkestrası (Royal Flarmoni) Sezen Aksu şarkıları konseri var..

Bu arada, Dubai’de 65 katlı otelde yangın çıkmış.. Asya ülkeleri yeni yıla giriyor. Haberlere de göz atıyoruz. Ama Royal Flarmoni’nin  “Sezen Aksu besteleri” konseri  beni daha erken saatlerde kopartmaya yetti. Büyük bir keyifle birkaç dostumu aradım,  NTV’yi izlemelerini tavsiye ettim. Bu arada sevgili dostum Ahmet Küçükörs beni aradı.  TRT Müziek’te Mustafa Keser çıkmış. O bana Mustafa Keser’i, ben ona Sezen Aksu’yu tavsiye ettim. 
………….
Eşim meraklıdır.. Evin her yerini  ilginç mumlarla süslemiş. Elektrik yakmıyoruz. Dışarıdan kar beyazının ışığı vuruyor. Fonda  Sezen Aksu şarkıları, üstelik Royal Flarmoni  çalışyor. Daha güzel bir yılbaşı gecesi olabilir mi?.. Biz dans ediyoruz, oğlumuz alkışlıyor.. 

NTV yılbaşı gecesi bu konserle büyük iş yaptı. Ama  konser sırasında altta sürekli haber yazısı geçiyor olması abesti. İster istemez insanın gözü oraya takılıyor. “Cumhurbaşkanı ne demiş?”, “Başbakan ne demiş”..

Hiç değilse yılbaşı gecesinin tadına varalım. Sezen Aksu orada, “Hayat sana teşekkür ederim” söylüyor.

Sonra Star’a geçtik. M.Ali Erbil ile Asuman Krause’nin şovu var. Ümet Besen çıktı, “Gözümde canlanır koskoca mazi” söylüyor. Biz evin salonunda mum ışığında yine dans halindeyiz. Zaman zaman TV8’deki O Ses Türkiye’ye  takılıyoruz.Memati (Gürkan Uyguç) çıktı, bir güzel şarkı söylüyor,  inanamazsınız. 
O kanaldan ötekine, o danstan diğerine gece yarısı yaptık.  Gece yarısı yeni yıla giriş için geri saymayı, Kanal-D’da Beyaz-Serdar Ortaç-Hande Yener ile yaptık.Zaman zaman çaktırmadan  TNC’de Victoria Secret şov’a da göz attım. 

Ertesi sabah iş var. Ben saat 00.30 gibi yattım. Eşim ve oğlum televizyon başında yeni yılın ilk saatlerine devam ettiler. Son yıllarda yaşadığım en güzel, en sakin, üstelik en düşük maliyetli yılbaşı gecesiydi. Uykuya dalmadan önce, bol bol şükrettim. Yeni yılda sağlık diledim. Cebimde 3 tane bilet vardı, piyangoda büyük ikramiye kazanan numarayı bile merak etmedim.Dualarımın sonunda, uykuya dalmadan önce, ağzımdan Sezen Aksu şarkısının sözleri döküldü:
*“-Hayat sana teşekkür ederim.”
Mutlu yıllar sevgili dostlar. Sadece sağlık dileyin.. Koca bir yılın sevdiklerinizle, ailenizle  sağlık içinde geçtmesini dileyin.. Hayatın size verdikleriyle yetinmeyi bilerek,  hayata şükredin.. Yılbaşı gecesi evinizin dışında  hem çok para ödemiş, hem yeterince eğlenememişseniz, bu yılın sonundaki yılbaşı gecesi için, kendinize evde bir programı şimdiden planlayın..

*Sami Çakır ile sohbet

Yıllar önce, Al Baraka Türk Kocaeli Şubesi müdürüyken ziyarete gelmiş, o zaman tanışmıştık. Sami Çakır, bu kentte gerçekten değer verdiğim,  güvendiğim insanlardan biridir. 

30 yıllık bankacılık geçmişinin ardından 2014’de emekli oldu. 58 yaşında. İçinde bir siyaset tutkusu vardı. Milletvekilliği adaylığındaki ilk iki denemesi O’nun adına  hüsranla sonuçlandı. Ama 1 Kasım’da yenilenen seçimde,  AK Parti Kocaeli listesi 6 ncı sırasından milletvekili seçilmeyi başardı. 
Sami Çakır gibi insanların TBMM’de olması, bizi temsil etmesi  insanın siyasete olan güvenini arttırıyor. 

Çakır, 2015’in son günü gazetede misafirimdi. Uzun uzun sohbet ettik. Henüz 2 aylık milletvekili. Bankacılık geçmişi olduğu için,  partisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görevlendirmiş. Belli ki, milletvekilliğini sevmiş. Dahası,  üstlendiği bu büyük görev ve sorumluluğun hakkını verebilmek konusunda son derece istekli. 
Sami Çakır, Türkiye siyasetinde gerginliğin, kutuplaşmanın bitmesi gerektiğini açıkça söyleyebilen AK Partililer’den. Görev yaptığı Plan ve Bütçe Komisyonunda CHP’li ve MHP’li üyeleri dikkatle dinlediğini, özellikle CHP’li Zekeriya Temizel’in  öneri ve tavsiyelerine çok önem verdiğini anlattı. Banka müdürü olduğu dönemlerde İzmit’teki 20 bin civarında esnafla yakın ilişkisi olduğundan, bankacılığın kendisine çok şeyler kazandırdığından söz etti. 

Cengiz Kavan, bugün Symbol’ün bulunduğu alandaki eski İztop’u satın alırken,  ihtiyaç duyduğu krediyi Sami Çakır Al Baraka Türk’ten sağlamış. 
Bankacı olarak yaptıklarından gurur duyuyor ve milletvekili olarak da bu ülkeye iyi şeyler yapmak konusundaki  kararlılığını her fırsatta vurguluyor. 
Sami Çakır, herşeyden önce bu kenti, insanları seven kaliteli bir adam. Eminim Meclis’e alıştıkça, hem ülke siyasetine, hem bu kente önemli  kazanımlar getirecektir.

*Hava temizlendi,  Suyumuz bollaştı 

Elbete yoğun kar, hepimizin hayatını olumsuz etkiledi. Zorluklar çıkarttı. İnsanlar işlerine gidemedi, evlerine dönemedi.
Kocaeli  Valiliği’nin perşembe günü okulları tatil etmesi, daha sonra da yılbaşı ve haftasonu tatillerinin gelmesiyle okullar kapalı olunca  daha büyük sıkıntıların önüne geçildi. 

Soğukta üşüdük. Gaz faturaları dahe yüksek gelecek. Bunlar kötü hava koşullarının, yoığun kar yağışının olumsuz etkileri.

Ama bu kar, iyilik ve güzellikler de getirdi. Çıkın, havayı bir koklayın. Karla birlikte,  İzmit’in havası tertemkiz oldu. Tamam, soğuk ama,  İzmit’in havası yeniden kirlenmeye başlamıştı, karla birlikte temizlendi.

Tabii bir de su kaynaklarına etkisi var. Birkaç aydır yine kuraklık yaşanıyordu. Öyle devam etse, yazın kesinlikle  yine su sıkıntısı başlayacaktı. Bu kar, yeraltı su kaynaklarını besledi. Kar eriyince dereler coşacak, baraj gölleri suyla dolacak. Bu son kar yağışı ile birlikte, su açısından önümüzdeki yaz mevsimini kurtardığımızı söyleyebiliriz. 
*Elektrik zammıyla başladık
Her yeni yılda olduğu gibi, 2016’da da ilk günlerden itibaren önemli zamlarla karşılaşmamız kaçınılmaz. Aslında, bütün dünyada petrol fiyatları tepetakla düşerken, Türkiye’de enerji fiyatlarının (benzin, mazot, doğal gaz, elektrik) düşmesi gerekirdi. Ama öyle olmadı.
Yeni yılın ilk günü elektrik fiyatlarına zam yapılrdığı açıklandı. Elektrikte zam oranı yüzde 7.. Gerekçe olarak “Maliyet artışı” gösterilemiyor. TEAŞ, “Türkiye’de elektrik alanında yeni yatırımlara ihtiyaç var,. Yüzde 7’lik zam, bu yatırımların zamanında yapılabilmesi içindir” dedi. 
Umalım ve diliyelim ki,  elektrik üretimi ve dağıtımı konularında gerçekten yeni yatırımlar yapılsın. Yüzde 7 zam az değil. Siz siz olun, bir lambayı daha söndürün. Bir de bu kış kıyamette doğalgaza zam gelirse, işte o zaman  yandık.
*Düşürülen cezalar da var

Yeni yılla birlikte trafik cezaları, sigara içme cezası gibi cezalara zam geldi. Ama düşen bazı cezalar da var. 
Örneğin, eskiden Nüfus Kağıdını kaybeden vatandaşla, yeni nüfus kağıdı çıkartmaya gittiği zaman  90 TL “Nüfus kağıdını neden kaybettin” cezası kesiliyordu. Bu kaldırılmış. Artık nüfus kağıdını kaybedenler, ceza ödemeyecek.
İkametini bir yerden başka bir adrese taşıyan insanların  belli süre içinde adres bildiriminde bulunma zorunluluğu var. Süresi içinde  yeni adresini devlete bildirmeyenlere  480 TL ceza kesiliyordu. Bu ceza 80 TL’ye indirilmiş.  Devlete harhangi bir konuda yalan beyanda bulunanlara verilen ceza da  963 TL’den  500 TL’ye indiriliyor. 
Ne diyelim, bunlara da şükür.

*Hala bu şehirde Milli Piyango Şubesi yok

İstatistiklere bakılsın.. Milli Piyango’ya ait oyunların en çok oynandığı kentler içinde yer aldığımız görülür. Ama bu şehirde Millie Piyango’nun bir şubesi yoktur.. 
Milli Piyango’nun, Fayton Durağı mevkiinde,  Osman Pepe’nin inşa  ettiği  Yücelay Apartmanı’nın alt katında Kocaeli Şube Müdürlüğü vardı. 17 Ağustos 1999 büyük felaketinde,  bina hasar görmedi. Ama Milli Piyango Kocaeli Şubesi’nde çalışan memurlar çok korkmuşlardı. Bir daha şubeyi açmadılar ve bu şehri terk edip gittiler. Bir daha da şube açılmadı.Yıllar sonra Milli Piyango, kendi mülkiyeti olan şube müdürlüğünü sattı, tamamen bu şehirden gitti. 
Aslında, Kocaeli’de satılan piyango bilitleri “Kocaeli” menşeli değildir. Eğer yılbaşı bileti aldıysanız, bu biletin son iki-üç rakamını tutturup bir miktar ikramiye kazandıysanız, bu parayı tahsil etmekte büyük sıkıntı çekersiniz. Milli Piyango’nun Sayısal Loto-Süper Loto- Şans Topu-On Numara gibi oyunlarında da bizim ilimizde şube olmadığı için para tahsilatı müşküldür. 
17 Ağustos felaketinin ardından Milli Piyango Kocaeli Şubesi kapatılınca, çok uğraşmıştım.
 Ama kemseye anlatamadım, bu şehirde Milli Piyango için yeni şube açtıramadım. Artık umudum özelleştirmede. Öyle umuyorum ki, 2016 yılı içinde Milli piyango özelleşecek. 
Özel sektör  eminim Kocaeli’de de bir şube açıp, bu kentteki piyango meraklılarına daha iyi hizmet verilmesini sağlayacaktır.

*Yine vade tutmadı 
D-100 karayolu üzerinde Symbol Köprülü kavşağı inşa ediliyor. Temeli, geçen ocak ayında atılmıştı. Kavanlar firması, Büyükşehir Belediyesi’ne söz vermişti. 20 milyon TL’ye malolan köprüyü inşa ettiler. Kavanlar, kavşaktaki köprünün inşaatını tam tamanında bitirdi. Bu bölgede yapılan kavşak düzenlemesinin toplam maliyeti 60 milyon TL’yi geçiyor. Köprüden sonraki işleri Büyükşehir yaptırıyor.
Geçen aralık ayı başında, Büyükşehir Genel Sekreteri ile  devam eden büyük yatırımları dolaşmıştık.Symbol Köprülü kavşağına da gittik. Bu kavşak çalışmasının  30 Aralık’ta biteceğini söylediler. Geçen süre içinde köprünün  Ankara’ya gidiş yönü araçlara açıldı. Ama Alikahya kavşağında büyük sıkıntı var. 30 Aralık’ta bitecek denilen kavşak, 2016 yılına girdiğimiz şu günlerde hala bitmedi.
Yani, Büyükşehir’in bir işinde daha verilen vade tutmadı.Oysa, şu son birkaç gün öncesine kadar hava şartları da o bölgede yapılan iş için çok uygundu. Yetkililerin bu gecikme konusunda mutlaka kendilerince mazeretleri vardır. Ama bütün işlerde böyle oluyor. Bütün işler gecikiyor, zamınında bitmiyor. Bu soruna artık bir çözüm bulmak gerekiyor.
Bu yazı toplam 891 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.