1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hayata dair de bir şeyler olmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayata dair de bir şeyler olmalı

A+A-
Salı günü Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Yeni Kocaeli, Yeni 100” başlıklı basın toplantısındaydım. Başkan, 2019 yılına kadar olan dönemle ilgili olarak Büyükşehir’in hazırladığı 100 projeyi tek tek tanıttı. Bunların bir kısmı aslında 2023 ve ötesine de sarkacak türdendi. 
Açıklanan 100 projenin en az 60’ı trafik ve ulaşım ile ilgiliydi. Hiç biri yeni, ilk kez duyulan projeler değildi. 2004’den, 2005’den beri konuşulan, aslında neredeyse tamamına yakın bölümün şimdiye kadar bitmiş olması gereken kavşaklar, duble yollar, battı-çıktılar  “Yeni 100” içinde anlatıldı. Bütün bunlar ve hatta fazlası Türkiye’nin diğer illerinde çoktan yapılmış, bitmişti. Bursa yapmıştı. Eskişehir, Konya, Kayseri, Gaziantep çoktan yapmıştı.
Başkan’ın yeni diye anlattığı projeler şimdiye kadar yapılmış olsaydı, hem daha ucuza çıkacak, hem her geçen gün yükü artan bu kentte inşaat aşamasında daha az sıkıntı yaratacak işlerdi. 
……….
Karaosmanoğlu, D-100’ün mevcut halini övdü, “Artık İzmit’ten Yarımca’ya hiç tıkanmadan, hiç ışıkta durmadan 9 dakikada gidilebiliyor” dedi. Doğru söyledi. Ama ben, yapıldığı günden beri D-100 İzmit geçişinin mevcut haline karşı çıkmıştım. İzmit’te işi olmayan, İzmit’ten transit geçen, Adapazarı’ndan çıkıp, İstanbul’a giden araç, gerçekten D-100’ün İzmit içinden çok rahat geçip gidiyor. Hani otoyola girse, bu kadar rahat gitmez. Ama ben, bu Büyükşehir parası ile yapılan D-100 şehiriçi geçişinde İzmit’ten çıkıp,  Alikahya’ya, Yahya Kaptan’a, Köseköy’e gidemiyorum. 
Başkan’ın açıkladığı yeni projeler içinde ilk kez duyduğum ve biraz yaşama dair olduğunu düşündüğüm tek bir proje var: Yuvacık Sapağından itibaren dere ıslahı yapacaklarını, bataklık bölgesinde Yeni Gölcük Yolu’na kadar uzanacak bir su kanalı açılacağını, bu kanala teknelerin gireceğini, çevresinin mesire alanı olacağını, insanların sandalla girdikleri bu kanalda balık avlayacaklarını söyledi. Yapılabilirse güzel bir şeye benziyordu. 
………..
Büyükşehir Belediyesi’nin 2004’den buyana bu kentte bir şey yapmadığını hiç söylemedim. Başkan’ın titizliği, bu kentte İzmit Körfezi’ni temizledi. Alt yapı büyük oranda yenilendi. Her yer yeşillendi, ağaçlar çoğaldı. Su iyi yönetildi. Bunları hep alkışladım, alkışlarım. Ama Büyükşehir Belediyesi, bu kentte hayata dair bir şey yapmadı. Sadece kendilerini destekleyen, kendileri gibi yaşayanların zevkleri, öncelikleri dikkate alındı. Ben ve benim gibi olan bu kentin yarısı hiçe sayıldı. 
Büyükşehir, Ereğli sahilinde kadınlar için özel plaj yaptığında, ulusal medya dahil Başkan’ı eleştirmişti. Ben sahip çıkmış, bunun da ihtiyaç olduğunu yazmıştım. Çünkü ben bu kentte herkesin yaşam hakkına, özgürlüğüne saygı duyuyorum. O tarihlerde Başkan’la yaptığımız görüşmede, “Bakın ben sizin özel kadın plajınızı destekliyorum. Ama siz de benim Sekapark sahilinde, bir yaz gününün akşamı, iş çıkışında, ayaklarımı denize doğru uzatıp, buz gibi bir bira içme isteğime ve hakkıma saygı duyun” demiştim. Başkan, “Haklısın” demişti. 
Büyükşehir’in yaşama dair projesi yok derken bunu kastediyorum. Önümüz yine sıcak bir yaz.. Herkes Sekapark’a iftar yemeğine, pazar günleri kahvaltıya koşacak. Peki ben sıcak yaz günü işten çıktığımda, o yemyeşil sahile gidip, bir şişe buz gibi bira içebilecek miyim?. Bu da bir yaşam biçimi, bu da bir hak değil mi?..
……….
Başkan’ın açıkladığı  projeler içinde Fuar yok.. Fuar ne olacak?.. Kocaeli Fuarı alanını daha iyi değerlendiremez miyiz?..
Bu kentte yaşayan insanların, bu kentten uçağa binme hakkı yok mu?.. Büyükşehir, Cengiz Topel’in eksiklerini tamamlamayı üstlenmişti. Şimdi hiç ses yok. Neden ben, ailemi, arkadaşlarımı alıp, günü birlik kebap yemek için Antep’e uçmayayım. Neden ben, çok bunaldığımda, bir sıra gecesinde kafayı dağıtmak için Urfa’ya uçup, bir sıra gecesine katılmayayım. Kastamonu’da yaşayanın bu şansı, hakkı var. Bizim hala havaalanımız çalışmıyor.
……..
Geçen akşam televizyonda, Bandırma’da oynanan basketbol maçına takıldım. Bandırma’da bir tavukçu firmasının kurduğu basketbol takımı, Avrupa Kupası’nda yarı final oynadı. Uşak’ta bir peynirci firmasının basketbol takımı kenti bütünleştirdi. Akhisar’da bir köftecinin takımının başında Roberto Carlos var.. 
Büyükşehir’in 2019 vizyonunda, bu kentin üst liglerde bir futbol, basketbol, voleybol takımı bulunuyor mu?..Sakarya Büyükşehir Belediyesi futbol takımını kurtardı, basketbolda zirveye gidiyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Edirne’nin ligden çekilen basketbol takımını satın aldı, kente getirdi. 
Başkan, basın toplantısında kentin sanayicilerini övdü. Onlara desteğin görev olduğunu söyledi. Geride kalan 10 yıl içinde o sanayicilerden iki-üç tanesi ile konuşsa, ikna etse, bu kentin futbolu, voleybolu, basketbolu olurdu. Şimdi Büyükşehir Gebze’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla büyük bir spor salonu yapacak. Yahya Kaptan’da yapıldı da ne oldu?.. 
………
Bu kentteki insanların yaşamaya ihtiyacı var. Çok bunalıyoruz. Cendereye sıkıştırılmış haldeyiz. Nefes almamız lazım. Bu kentteki herkes sizin gibi yaşamıyor. Biz de varız burada. Hayatın renklerinden, hayatın canlılığından yararlanmak isteyen bizler varız. 5 Nisan’daki Lale Festivaline MFÖ geleceğini duyunca hem sevinmiş, hem şaşırmıştım. Büyükşehir ilk kez, siyaseten kendilerine yakın olmayan, her fırsatta özellikle Recep Tayyip Erdoğan’a yağ çeken bir sanatçıyı değil, MFÖ’yü konser için kente getirecekti. Şehit Savcı nedeniyle, bu konser de iptal edildi. 
Bu kentte hayata dair, yaşama dair bir şeyler yapılmalı. Bu kentte konserler olmalı, futbol, basketbol, voleybol olmalı. Sahiller herkesin, her çeşit yaşam biçimindeki insanların olmalı. Bu kentin insanı uçakla uçabilmeli. Köprüler, kavşaklar, battı çıktılar zaten 15 yıl kadar gecikti. Fuar, fuarlar olmalı. 
Bilmem anlatabiliyor muyum?
Bu yazı toplam 543 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum