1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. HAYATTA KEŞKE DEMEK İSTEMİYORSAN
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYATTA KEŞKE DEMEK İSTEMİYORSAN

A+A-

Hayatta mutlu olmak ve ileride bir gün keşke demek istemiyorsan şu üç şeyi doğru seçmesini iyi bil. 

“Eşini doğru seç”
Doğru eş her zaman uzun zaman flört ettiğin  kişi  değildir. Önemli  olan kısa  zamanda da olsa fikirlerinizin  uyuştuğu  yaşam  tarzınızın benzediği  espri  anlayışınızın  yakın  olduğu, zor zamanlarınızda  hep  yanınızda  olacağını  bildiğiniz  dertlerinizi, sevinçlerinizi  paylaşabileceğiniz. Fikirlerine  ve  olaylara  bakış  açısına  güvendiğiniz, konuşmaktan  sıkılmayacağınız, hayata küstüğünüz  zaman  sizi  eğlendirebilen  gözlerine  baktığınızda  ne  söylemek  istediğinizi anlayabilen aynı  zamanda  iyi  bir  arkadaş  fiziksel  görünümünün  dışında da  seni  sen olduğun  için  sevebilecek  birini  kendine  eş  olarak  seçmelisin. Dünyada  böyle  biri  var mı diye  belki  sorabilirsin? Emin  ol var. Tabii ki  sayıları  fazla  değil. Hatta  hayatta  insanın  karşısına  bir  yada  iki  kere  çıkar. Belki de hiç  çıkmayabilir. Önemli  olan  onu  fark edebilmektir. Eğer  bu  satırları  okuduğunuzda  bu  özellikleri  barındıran  bir  isim  aklınızdan  geçmişse  çok  şanslısın. Ne  olursa  olsun  onunla  birlikte olmak  için, elinden  geleni  yap  çünkü  bir daha  onun  gibi  birini  bulma  şansın  çok az  olabilir bundan  emin  ol. Eğer  bu  satırlar  sana  öyle  birini  çağrıştırmıyorsa  yada  şuan  evliysen  yapacak bir  şey  yok. Ama  henüz  bekarsan  hemen  onu  aramaya  başla. Ama  şunu da  hiç  unutma  eğer sevdiğini  elde  edememişsen  elde  ettiğini  sevmeye  çalışacaksın.

“İşini doğru seç”
Doğru  iş  her  zaman  rahat  iş  değildir. Çok  kazandıran  veya  kariyerde  değildir. Hatta  klimalı  bir büro  ortamı da  değildir. Doğru  iş  o  işi  yapmaktan  zevk  aldığın  iştir. Sabahleyin  kalktığında gitmekten  üşenmediğin. Bıkmadığın  iştir. Tabii ki bunun yanında  eğer  rahatlık, para  ve  kariyerde varsa  senin  için  büyük  bir  nimettir  ve  bu  yüzden  yaradana  şükretmesini de  bil. Çünkü böyle  bir iş  herkese  nasip  olmaz.

“Arkadaşını doğru seç”
Çok  sayıda  arkadaşının  olması  iyi  arkadaşlarının  olduğu  anlamına  gelmez. Güzel  günlerdeki arkadaşlıklar geçicidir. Hele, hele  birde  duygularında  ve  karakterinde  kaypaklık  olduğunu  bildiğin arkadaşlarını  düşünürsen. Arkadaşın da olsa  ondan  sakınman  gerektiğini  iyi  bil. Mutluluklarının yanında acını da paylaşabileceğin  her  zaman  fikirlerine  ihtiyaç  duyabileceğin  ve  sık  sık  yanında olmasını  isteyeceğin  seni  madden  değil  manen  zengin  eden bir tek  arkadaş  dahi  olsa  senin hayatına  çok  şeyler  katacaktır.
Hayatta  bir  sürü  dostunun  yanında  elbette  düşmanlarında  olacaktı, ama  unutma ki  onca düşmanların  içinde  belki  seni  hiç  ummadığın  anda  arkandan  en  yakın  dostun  vuracaktır.

Ama  eden  kendine  eder, yapan  ne  yaparsa  yaptığını  en sonunda  bulur  ve  çeker. Şunu  unutma ki  kazanmak  koca  bir  ömür  ister. Kaybetmeye  ise  bir  anlık  gaflet  yeter. Bir  insanın  kalbinin içinde  ne  taşıdığını  asla  bilemezsin. Kırmadan  önce  iyi  düşün  belki de  içindeki  sensin. Zamane insanları  o kadar  çok değişti ki  çok  dikkat  etmek  lazım. biriyle  el  sıkıştıktan  sonra  beşi de yerinde mi  diye  parmaklarını  saymak  zorundasın. Nasıl ki  yırtık bir  ayakkabıyı  tamir  ettirdiğinizde yalnızca  bir  miktar  ömrünü  uzatmış  olursunuz. Ama  bir  dostun  kalbini  kırıp  deldiğinizde  onu onarsanız  bile  asla  eskisi  gibi  olmayacaktır. Maalesef  günümüz  insanları  dünyada  çabuk  yükselen  şeylere  değer  veriyor. Ama  unutmayın ki  hiçbir  şey  toz  ve  tüy  kadar  çabuk  yükselmez. Maddiyatın  ön  plana  çıktığı  dünyamızda  para  ve  insan  arasındaki  karşılıklı  ilişki  zannederim şöyledir; insan  paranın  sahtesini  yapar ,parada  insanın. İnsan mı paraya  bağlı  yoksa  paramı insana. İşte  bu  insanın  kalitesine  bağlı. Şu  dünyadan  hepimiz  bir  gün göçüp  gideceğiz. Gidenlerde dönmeyeceğine  göre  kalanların  değerini  bileceksin. Ölenle  ölünmediğine  göre, kalanlarla yaşamaya  devam  edeceksin…
Herkese  iyi  pazarlar.       
 

Bu yazı toplam 1573 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.