1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Haydi artık biraz çalışın
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi artık biraz çalışın

A+A-
7 Haziran seçimlerine ulaşılan süreçte bu kentteki bir gerçeği çok daha net görme imkanı buldum. Son seçimlerde gücü azalsa da hala birinci parti olan, özellikle bu kentte hala yüzde 50’ye yakın oy alan AKP’nin yerel aktörleri arasında sadece iki kişiye büyük saygım kaldı. Bunlardan biri, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dur. Her ortamda Sayın Karaosmanoğlu’nun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yeterli olup olmadığını, başarılı olup olmadığını tartışırım. Ama Karaosmanoğlu’nun düzgün kişiliği, insanlığı ve adamlığını bulunduğum ortamda tartıştırmam. 
Bence İbrahim Karaosmanoğlu, müstesna bir insandır. Hiçbir konuda, kimsenin üzerinde baskı uygulamaz. Yetki ve sorumluluk alanına girmeyen işlere karışmaz. Bir yaşam biçimi, bir dünya görüşü vardır. Kendi kalıpları içinde yaşar, ama başkasına baskı yapmaz. 
Son dönemde biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduğum AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın insanlık kalitesini de çok takdir ediyorum. Ceyhan, diğerlerinden farklı. Hoşgörüsü var. Baskıcı değil. Çalışkan, belki yaptığı işte iyi olmak konusunda hırslı ama baskıcı, fesat bir insan değil. AKP içinde de kendilerini çok büyük, çok özel gören, en küçük eleştiriye tahammül edemeyen, her şeyi hep kendilerine yontmak isteyen insanlara kızan, tepki koyan değerli insanlar bulunduğunu biliyorum. 
AKP’nin ilimizdeki kurucuları arasında yer alan bir Nihat Ergün, bir Dr.Halil İbrahim Kahraman da bence çok özel insanlardır. Ama hasbelkader iktidar partisinin yönetimlerinde yer almış, yerel yönetimlerin bürokrat kadrolarında yükselmiş öyle adamlar var ki, hem işlerini yapmıyor, yapamıyor, hem eleştirileri kesinlikle kabul etmiyorlar. Bu yazım, AKP içindeki bu tipleri yine biraz kızdıracaktır. Eminim, beni sağa sola şikayet etmeye de kalkacaklardır. Artık onlar hiç umurumda değil. Hepsini Allah’a havale ettim, ıslah olmalarını diliyorum.
…………
Değerli okurlar, önümüzde çok açık bir gerçek var. Bizim kentimizde işler, 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerden buyana duruyor. 30 Mart 2014’de bu kentte AKP çok büyük bir seçim zaferi elde etti. Büyükşehir’i farklı kazandılar. 12 ilçenin tamamını da yine hemen hiç birinde pek zorlanmadan kazandılar. Kocaeli kenti, tamamen AKP’ye teslim edildi. Yerel seçimlerin üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Yapılmış yeni bir önemli işten söz edemeyiz.. Bakın, yanı başımızda bulunan, yıllardır bu kente imrenen Sakarya aldı başına gidiyor. Bizim şehrimiz ise geriliyor. Trafiğe bakın, ulaşıma bakın, Fuar’a bakın, spora bakın.. Her konuda gerilemeye devam ediyoruz. 
Her yıl bu dönemde, yani okulların yaz tatiline girdiği günlerde bu türden bir yazı yazıyorum. Ama derdimi anlatamıyorum. Bu kentte 350 bin civarında ilk, ortaokul, lise öğrencisi var. Tatile çıktılar. Bu kentte 70 bin civarında üniversite öğrencisi var. Onlar da tatile çıktılar. İzmit için yaz tatili dönemi, nüfusun azaldığı, trafiğin ve kentin rahatladığı dönemdir. Yani, iş yapma dönemidir. 
Şimdi yerel yönetimlerin kolları sıvaması, önümüzdeki eylül ayına kadar bu kentteki pek çok sorunu çözmesi, pek çok büyük işe başlaması gerekir. Bakın, Kavan Symbol’ü açtı. O bölgede yapılması gereken köprülü kavşağın kendi üzerine düşen bölümünü de neredeyse bitiriyor. Ama aynı bölgede Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken işler çok geride kaldı. 
30 Mart öncesinden beri kent gündeminde olan bir tramvay konusu var. Sözde, seçimlerden hemen sonra inşaat başlayacaktı. Tramvay kabini de zaten Anıtpark’ta duruyordu. 30 Mart’ın üzerinden 15 ay geçti. Tramvay işinin ihalesini ancak yaptılar. Şimdi kazma vurulmayacak, şimdi inşaat başlamayacaksa ne zaman başlayacak?.. O tramvay projesinin inşaatı İzmit Merkezinde büyük sıkıntılara neden olacaktır. Okulların tatile girdiği gün, yani geçen cuma günü tramvay yolunun inşaatına da başlanması lazımdı. Bu proje için kamulaştırılan binaların yıkımına başlanmalıydı. 
D-100 üzerinde Köseköy’de; D-130 üzerinde Gölcük’te battı-çıktı yapılacağı açıklandı. Okulların kapandığı gün, geçen cuma günü kazma vurulmalıydı. Kentin tatile çıktığı 3 aylık süre içinde işin zor kısmı bitirilmeli, eylül ayında şehir yeniden yükünü alırken bu büyük projelerin kente vereceği sıkıntı en aza indirilmeliydi. Boşalan eski Valilik binası yıkılacak, yıkılan Yenimahalle’deki cezaevinin yerine üç okul yapılacak, açılan yeni Valilik binası önüne modern yaya üst geçidi yapılacak. Hepsi acil işler 
Hala “Tık” yok. Büyükşehir yatıyor. İlçe belediyelerinin büyük bölümü de yatıyor. Bakın, Giresun Belediyesi basketbol takımı Türkiye 1 nci Ligine yükseldi. Sakarya Belediyesi basketbol takımı, 1 nci Lige yükselmeyi son anda kaçırdı. 
Bizim şehrimizde spor yok. Futbol, basketbol, voleybol yok. Birlikspor’u kurdular, şimdi ondan da heveslerini almış gözüküyorlar. Birlikspor hesaplarında çok büyük savurganlık yapıldığı, Kocaelispor’dan beter şekilde Birlikspor’un soyulduğu iddiaları var. 
Başta İzmit olmak üzere, illimizin bütün ilçelerinde bu tatil döneminde elden geçirilmesi, yeniden asfaltlanması gereken caddeler, sokaklar var. Bu şehrin hala sorunlu olan elektrik şebekesinde yeni yatırımlar yapılacaksa, şimdi yapılması lazım. Akmeşe’ye doğal gaz gidecekse, şimdi yolların kazılması, boruların döşenmesi lazım.. 
………
AKP’liler 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını önlerine yaysınlar, “Neden geriledik?” sorusuna yanıt arasınlar. Bu şehirde hiçbir şey yapılmıyor. Bu şehirde hiçbir şey zamanında yapılmıyor. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden buyana, belediyelerin bürokratları sözde projeler üzerinde çok çalıştıklarını sanıyorlar, uzun süreli toplantılar yapıyorlar. Ama hepsi yan gelip yatıyor. 
Şimdi zamanı. Şimdi okullar tatil. Şimdi İzmit tenha, yollar nispeten rahat. Haydi artık biraz kıpırdayın. Biraz bireyler yapın. Şu tramvay işini yapacaksanız, şimdi başlayın. Ya da “Tramvaydan vazgeçtik” deyin, herkesi rahatlatın. 
Bu yazı toplam 312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum