1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Haydi artık çalışalım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi artık çalışalım

A+A-
Mübarek Ramazan ayını bitirdik. Uzun, sıcak günlerdi. Elbette oruç tutanlar için zordu..İster istemez, hayat biraz yavaşladı.
Ramazan’ın ardından bayram geldi. Tatil… Yine rehavet. Ramazan boyunca iftardan iftara koşan siyasi zevat, bayram günlerinde de bayramlaşmadan bayramlaşmaya koşmak  zorundaydı. Güzel günlerdi. 
İzmit özellikle bayramın birinci günü alabildiğine sessiz ve tenhaydı. 
Ramazan bitti, Bayram bitti.. Artık çalışmanın, üretmenin bir şeyler yapmanın zamanı geldi.
………..
Bayramın ilk günündeki silah atışlarından mutlaka bir ders çıkarmamız lazım. Bu magandalık geçmişte de vardı. Birkaç yıl, alınan önlemler sayesinde azalmıştı. Özellikle eski Vali Ercan Topaca’nın bu konudaki hassasiyetine saygı duymak gerekiyor. Belli ki polis de, jandarma da gelişigüzel silah atışına yönelik müdahale ve mücadele konusunda işi tamamen salmış.. Çok fazla mermi yakıldı. Ölen, yaralanan yok ama olabilirdi. İlimizin bu ayıptan, bu magandalıktan mutlaka kurtulması gerekiyor. Bu konuda çok sıkı, gerçekten caydırıcı önlemler alınması, belki de konunun ilimiz milletvekilleri tarafından yeni bir yasal düzenleme için Meclis’e taşınması gerekiyor. 
……….
Bayram tatili başlarken İstanbul’dan Anadolu’ya; tatilin bitiminde Anadolu’dan İstanbul’a çok yoğunlaşan trafik de artık büyük önlemler gerektiğinin açık göstergesidir. İzmit, konumu itibariyle bu müthiş tatil trafiğinin en çok sıkıntı yarattığı kent durumundadır. Uzun tatil dönemlerinin akılalmaz yoğunluktaki trafiği, bizim bu şehirde şehir içinde bir yerden bir yere gitmemizi de engelliyor. Çok açık biçimde görülüyor ki, artık TEM otoyolunun İstanbul-İzmit arasındaki bölümü Türkiye’ye, bu bölgeye yetmiyor. 
D-100, bizim şehrimizin şehiriçi yoludur. Ama TEM büyük trafiği taşıyamıyor.  Bütün televizyonların haber bültenlerinde Bayram Trafiği haberlerine Otoyolun bizim Bekirpaşa Rampası bölgesi konu oldu.
İlk ne zaman telaffuz edildi hatırlamıyorum. Ama 2002 yılı sonundan itibaren iktidarda olan AKP’nin ilimize her seçim döneminde sunduğu en büyük projelerden biri, “Kuzey Marmara Otoyolu” projesidir. Bu yeni yol projesini, güzergahını, çıkış yerlerini yıllarca tartıştık. Kuzey Marmara Otoyolu, aslında yapımı devam eden, Cumhurbaşkanının gurur duyduğu, sık sık havadan inşaatını takip ettiği 3 ncü Boğaz Köprüsü’nün(Yavuz Selim Köprüsü) yoludur. Kuzey Marmara Otoyolu’nun projeleri hazır.. En son genel ve yerel seçimler öncesinde AKP’liler kentimizle ilgili projeleri ve vaatleri sıralarken mutlaka bu yol projesini de hatırlatırlar. Son olarak 2015 yılı içinde ihaleye çıkılıp, yolun inşaatına başlanacağını açıklanmıştı.
Kuzey Marmara Otoyolu,  3 ncü köprü ile Düzce arasında yapılacak. Yolun çok büyük bölümü bizim kentimizin sınırlarından geçecek. Kamulaştırmaları tamam. Güzergah üzerinde itirazlar da kalmadı. Üstelik, bu şehre verilen sözlere ve devletin zirvesindeki planlara göre, Kuzey Marmara Otoyolu yapılırken, yanına Yüksek Hızlı Tren yolu da yapılacak. Halen İzmit’in sahilinden geçen demiryolu da bu yeni yolun kenarına alınacak.
Artık bu işin başlaması lazım.. İzmit-İstanbul arasında yeni otobanın bir lüks değil, bu bölge için öncelikli ihtiyaç haline geldiği çok açıktır. Önümüzdeki Kurban Bayramı’na değil ama, bir sonraki Ramazan Bayramına kadar İzmit Körfezi Köprüsü bitecek. Elbette bu tür uzun tatil dönemlerinde çok işe yarayacak. Ama Körfez Köprüsü tek başına bu müthiş bayram trafiklerini karşılayamaz. İzmit’in yükünü azaltamaz. Mutlaka Kuzey Marmara Otoyolu’nun inşaatının başlaması gerekiyor. 
…………
Kurban Bayramı 23 Eylül’de başlayacak. Kurban Bayramı tatili 10 günü bulacak. Geride bıraktığımız Bayram trafiğinden çok daha yoğun bir tatil trafiği ile karşı karşıya kalacağız. 
D-100’de en büyük sıkıntı, Symbol Köprüsü bölgesinde yaşandı. Sözde bu köprülü kavşak 
en geç temmuz sonuna kadar bitecekti.. Köprüler ortaya çıktı, bitti ama, yolun bu kesiminde Büyükşehir’in yapması gereken işler bitmedi. Yol burada daralıyor ve sıkıntı artıyor. Büyükşehir’in mutlaka Symbol Köprülü Kavşağı bölgesindeki her türlü işi önümüzdeki iki ay içinde, yani Kurban Bayramı tatiline kadar bitirmesi gerekiyor. 
Yapılacak başka işler var. Büyükşehir eski Valilik binasının çevresini iskelelerle çevirdi. Belli ki yıkım başlayacak. Bu işin de çok uzatılmadan yapılması lazım.. 
Banliyö trenleri ile Gebze-Eşme arasında şehir içi toplu taşımanın yapılması planlanmış ve kente bu konuda söz verilmişti. Yılsonuna kadar bu işin de bitmesi gerekiyor. Artık Kocaeli banliyö trenleri ile hem İstanbul ve Adapazarı’na kolay ulaşabilmeli, hem şehir içinde ulaşımın bir kısmı bu hatta taşınmalıdır.
Önümüzde tramvay yolu inşaatı var. Herhalde, birkaç hafta içinde müteahhit firma şantiyesini kuracak, inşaata başlayacak. Okulların açılacağı 13 Eylül’e kadar tramvay yolu inşaatının trafiği etkileyecek kritik noktalarında çok hızlı çalışmak gerekiyor.Büyükşehir yöneticilerinin bu konuda da önemli sorumluluğu var.. 
………..
Velhasıl-ı kelam, artık çalışmanın, çok çalışmanın zamanıdır. Sadece yerel yetkililer ve yöneticiler açısından değil, Türkiye siyasetinde sorumluluk taşıyanların da artık çok ve hızlı çalışması gerekiyor. Biran önce olabildiğince sağlıklı ve uyumlu çalışacak bir hükümetin kurulması, bu konuda sorumluluk taşıyan siyasetçilerin hızlı hareket etmesi gerekiyor. 
Yeni eğitim yılına hazırlanmalıyız. Kentimizin bazı bölgelerinde ciddi altyapı sorunları olduğu ortaya çıktı. Islah edilmesi gereken dereler var. Kartepe bölgesinde aylardır bitmeyen altyapı işleri var. Bunlara ağırlık vermeliyiz. Yine bayram günlerinde görüldü ki, Sekapark yolu, Oramiral Salim Dervişoğlu Caddesi de bu kente yetmiyor. Sahil yolunda yoğunluk nedeniyle çok kazalar oluyor. Burada bazı dokunuşlar yapmak gerekiyor. 
….. 
Bayramı İzmit dışında geçirenler, sakin, huzurlu, temiz bir İzmit’i görme şansını kaybettiler. Ramazan’ı da, Bayram’ı da bu kentte gerçekten çok güzel geçirdik. Ama artık bitti. Artık çalışmak, üretmek, bu ketin biriken sorunlarının çözümüne odaklanmak zamanı olmalıdır.
Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum