1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Haydi bakalım pamuk eller cebe
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi bakalım pamuk eller cebe

A+A-
Malum, devlet vergi ve sigorta borçlarının faizlerinin silinmesiyle ilgili bir yasa çıkardı.  Vergi için 1 Aralık, SSK için ise Nisan 2015’e kadar borçlarını taksitlendirmek için başvuru yapanlar yasadan yararlanabilecek.   Kasım ortasına geldiğimiz şu günlerde herkes merak ediyordu Kocaelispor yönetimi başvuru yapacak mı diye. Karadeniz Ereğli maçında sevgili İlker Uzer’e sorduğumda, “Başvuruyu yaptık, Başkanımız basın toplantısı düzenleyerek ayrıntıları açıklayacak” dedi. Tarihi bir fırsattı. Kocaelispor yönetimi gerekeni adamı attı, başvuruyu yaptı.  Kocaelispor’un faizleriyle birlikte vergi borcunun 45 milyon TL dolayında olduğunu biliyoruz. SSK borcu ise 2.5 milyon TL dolayında.  Kulübün faizsiz vergi borcunun 20 milyon, SSG borcunun ise 1.5 milyon olduğu yönünde bilgiler almıştık. 

TOPLAM BORÇ 30 MİLYON DOLAYINDA
Anaparalarda bir indirim söz konusu değil. Yani Kocaelispor 20 milyon vergi, 1.5 milyon SSK borcunun ana parasını ödemekle yükümlü. Ayrıca gecikme faizleri siliniyor ancak onun yerine enflasyon farkı uygulanacak. Kocaelispor’un borcuna ne kadar enflasyon farkı uygulanacak, bunu hesaplamalar sonrasında öğreneceğiz. Daha önce taksitlendirmeye gidip, düzenli ödeme yapmadığı için alınan cezalar da aynen geçerli. Ki malum Kocaelispor Kulübü İbrahim Saral döneminde taksitlendirme başvurusu yapmış, Mustafa Ekşi döneminde devam ettirilen taksit ödemeleri Serhan Gürkan dönemi sonlandırılmıştı. Kocaelispor’un yüklü bir vergi cezası da var. Anaparanın üzerine enflasyon farkını ve cezalar eklenip Kocaelispor’un borcu çıkartılacak.

TAKSİT TUTARI YAKLAŞIK 700 BİN TL 
 Toplamda rakamın 30 milyon TL civarında olması bekleniyor. Başka anlamda toplamda 45 milyonluk borçtan 15 milyonluk bir af, indirim söz konusu. Bunlar tahmini rakamlar. Başkan Bahri Yavuz basın toplantısında net olarak gerçek rakamları açıklayacak. Spor kulüpleri taksitlendirdiği borçlarını 7 yılda 42 taksitle ödemek durumunda. Taksitler iki ayda bir ödeniyor.  Kaba bir hesapla 30 milyonluk borcu 42 aylık sürede ödeyeceksek, bu da iki ayda bir taksit tutarının 700 bin TL dolayında olduğu anlamına gelir. Başka anlamda her ay için taksit ödemesi için 350 bin TL’lik kaynak yaratmak gerekecek. Böylesi bir rakam karşımıza çıkacak. Mevcut Kocaelispor yönetiminin bu kaynağı bulabilmesi elbette ki söz konusu değil. 

SİYASİ İRADE DESTEK VERİR Mİ? 
Üç yol var. Birincisi siyasi idarenin destek sağlaması. Kocaeli Birlikspor’a büyük rakamlar aktaran siyasi irade pek ala Kocaelispor için her ay 350 bin TL kaynak yaratabilir. Siyasi irade isterse, bunu çok rahat yapar. Hep diyoruz ya, siyasi irade Kocaelispor’a elini uzatırsa Birlikspor’a olan düşmanlık biter diye. Siyasi irade için bu bir fırsat. Daha önce siyasi iradeye transfer yasağını kaldırmaları yönünde bir çağrı yapmıştık. O da olabilir, vergi taksitleri konusunu çözmek de. Dileriz ki, siyasi irade her ikisinden birine sıcak bakar, Kocaelispor’u büyük yükten kurtarır. Siyasi iradeden olumlu bir yanıt gelmemesi durumunda taksit ödemelerini yapabilmek için geriye kalan bir seçenek KEV Tesisleri’nin satışı. Tesislerin satışından gelecek kaynakla taksitler çok rahat önedir. Bunun kararını verecek olan KEV genel kuruludur. Daha önce de bu konu çok gündeme getirildi, uzun uzun konuşuldu ancak somut bir adım atılmadı. 

KEV TESİSLERİ’NİN SATIŞI 
Tamamına yakını daha önce Kocaelispor’da başkan veya yöneticilik yapan KEV genel kurul üyeleri kulübü vergi ve SSK borcundan kurtaracak bu iş için gereken adımları atmalı. Siyasi irade sıcak bakmadı, KEV tesisleri satılmadı diyelim, bir olasılık daha var. O da son 20 yıllık süreçte Kocaelispor yönetiminde görev yapanların taksit ödemelerini yapması. Devlete olan borçlanma yanılmıyorsam 1992 yılından sonra başladı ve Serhan Gürkan dönemi bitimine kadar sürdü. Yani 1992–2010 yılları baz alınarak bu dönemlerde görev alan yöneticiler sorumlu tutulmalı. Kesin sayıyı bilmiyorum ama yaklaşık olarak 500 yöneticiden söz ediyoruz. 30 milyonu 500’e bölersek, adam başı 60 bin TL düşüyor.  60 bini 42 takside böldüğümüzde de karşımıza 1400 TL gibi bir rakam çıkıyor. Yani dönemin yöneticilerinin iki ayda bir yapılacak taksit ödemeleri için ceplerinden 1400 TL çıkartmaları gerekiyor.

BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ETKİLEMEZ  
Başkan ve imza yetkisi olan yöneticiler ayrı tutulmalı, daha büyük sorumluluk onların görüşü de var kamuoyunda. Ben de böyle düşünüyorum. Başkanlık yapanların ve imza yetkisi olanların daha büyük bedeller ödemesi gerekir diye düşünüyorum. Eğer taksitleri eski yöneticiler ödeyecekse, bu durum mutlaka tartışılacaktır. İki ayda 1400 TL taksit ödemesinin 500 dolayındaki eski yöneticinin büyük bölümünü etkilemeyeceği düşüncesindeyim. Pek ala bu rakamları verebilirler. Zorlanabilecek, veremeyecek durumda olanlar da çıkabilir ancak oran düşüktük.  Eski yöneticilerin bu paradan kaçma gibi bir şansları yok. Zaten SGK’dan hepsine borcunuzu yapılandırın yazısı gelmiş. Yarın vergi dairesi de aynı uygulamayı yapacak. 

ESİK YÖNETİCİLER KÖŞEYE SIKIŞTI
Kocaelispor’un amatöre düşmüş olması, gelir beyan edememesi devleti doğal olarak alacağını böyle tahsil etmeye itti. Bunun böyle olacağı zaten belliydi. Bu arada önemli bir bilgi aktarayım. Daha önce her yöneticinin kendi görev yaptığı dönemden sorumlu olduğu yönünde bilgimiz vardı. Vergi borçlarında uygulamayı bilmiyorum ama SGK’da öyle değilmiş. SGK borçlarında dönem falan ayrımı yok, herkes tüm borçtan sorumlu. Yani ben kendi dönemimden bana düşeni ödeyip kurtulayım gibi bir durum yok. Eski yöneticilerin bireysel hareket etmeleri söz konusu değil. Tüm borçtan sorumlu oldukları için birlikte hareket etmeleri şart. Daha önce eski yöneticilere çok çağrılar yapmıştık ancak hiç oralı olmamışlardı. Şimdi durum son derece ciddi. SGK’dan tebligatlar geliyor, vergi dairesi de yolda.  Kelimenin tam anlamıyla köşeye sıkıştılar. 

BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMALI 
Evet, durumun özeti budur. Torba Yasa borç faizlerinin affını getiriyor. Bu Kocaelispor’un 15 milyonluk bir borç yükünden kurtulmasına anlamına geliyor. Geri kalanının 7 yılda 42 eşit taksitle ödenecek olması da bir kolaylık. Kocaelispor yönetimi fırsat kaçmasın düşüncesiyle başvurusunu yaptı. Şimdi taksitlerin nasıl ödeneceği konusu masaya yatırılmalı, bir yol bulunmalı. Çözüm yolları belli. Ya siyasi irade gerekeni yapacak, ya KEV Tesisleri satılacak, ya da tüm eski yöneticiler ortak bu ödemeyi yapacak. Yeni yılın ilk ayıyla birlikte taksit ödemelerinin başlayacağını düşünürsek, bir an önce kaynak sorununu çözmeliyiz. Sözün özü haydi beyler kaçacak yer kalmadı, pamuk eller cebe. Son bir önemli bilgiyi de aktarayım. Bir yıl içinde en çok iki taksiti aksatabiliyorsunuz, üçüncü taksit de aksarsa yapılandırma bozuluyor, yani af ortadan kalkıyor.  
Bu yazı toplam 368 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.