1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Haydi, Kocaeli, Kocaelispor için kalk ayağa
Haydi, Kocaeli, Kocaelispor için kalk ayağa

Haydi, Kocaeli, Kocaelispor için kalk ayağa

Efsane futbolcular kapanmanın eşiğine gelen Kocaelispor’a sahip çıktılar. Bütün Kocaelisporlular onlara minnettar. Ancak kulübün mali durumu herkesin malumu. Bir tek Mehmet Tüysüz’ün maddi desteği, esk

A+A-

Efsane futbolcular kapanmanın eşiğine gelen Kocaelispor’a sahip çıktılar. Bütün Kocaelisporlular onlara minnettar. Ancak kulübün mali durumu herkesin malumu. Bir tek Mehmet Tüysüz’ün maddi desteği, eski futbolcuların çabası bu kulübü yaşatmaya yetmez. Kent büyükleri başta olmak üzere, tüm şehir güçleri oranında taşın altına ellerini koymalı.

EN DÜRÜST, EN GÜVENİLİR BAŞKAN VE YÖNETİM GELDİ

Son yıllarda Kocaelispor’a destek vermeyenler hep aynı şeyi söyledi:  “Yönetimlere güvenmiyoruz, verdiğimiz paranın doğru kullanılmayacağını düşünüyoruz” Haklılardı. Ancak bugün için böyle bir tablo yok. Hatta tam tersi. Güvenilir, dürüst, işi bilen bir ekip görev başında. Güven ortamı gibi bir sorun kalmadı. Kocaelispor’a verilecek her kuruşun doğru kullanılacağından kimsenin kuşkusu olmamalı. Başta Bakanımız Nihat Ergün, valimiz, Büyükşehir Belediye başkanımız, milletvekillerimiz olmak üzere tüm kent taşın altına ellerini koymalı.

YARDIM KAMPANYASI AÇILMALI

Kent tarihinin en büyük hareketi yapılmalı, yardım kampanyaları başlatılmalı. Geçmişte bu kampanyalar pek amacına ulaşmadı. Ancak bugün durum çok farklı. Efsane futbolcular görev başında. İnanıyorum düzenlenecek kampanyalara kent halkı büyük destek verir. Kampanyadan çok büyük rakamlar toplanabilir. Kocaelispor’un yaşaması için acil ve önemli bir paraya ihtiyaç var. Yardım kampanyasının en kısa sürede açılması gerekiyor. Eski futbolcuların oluşturduğu yönetim Kocaelispor’un yeniden ayağa kalkması için tarihi bir fırsat. Haydi, Kocaeli, Kocaelispor için kalk ayağa.

Listeyle ilgili tartışmalar

Pazar günü öğlen saatlerinde Faruk Sarman aradı, “Abi benim ismimi listeye yazmışlar. Ben aktif olarak antrenörlük yapıyorum. Yarın bir gün Kocaelispor’da da görev alabilirim. Yöneticilik yaptığım yerde antrenör olarak görev almam yanlış karşılanır. Bu yüzden Başkan’ı aradım listeden çıkartılmamı istedim. Bilgin olsun” dedi. Şaşırdım. Listeye baktım Faruk Sarman’ın ismi yoktu. Fatih Sarman vardı. Sevgili Faruk’a bunu hatırlattım, “Abi internet sitesinden takip ettim, bir gazetede benim ismin yazıyordu” yanıtı verdi. Ben de gazeteyi bırak, kongrede verilen listeye bak. Bana verilen listede senin adın yok, rahat ol dedim.

GÖRSEN’DEN AÇIKLAMA

Bu arada yönetim kurulu listesinde son anda değişiklikler yapıldığını, bunun yanlış olduğu yönünde haber ve yorumlar yer aldı gazetelerde. Başkan Görsen’i aradım, sordum. Görsen şunları söyledi: “ Kocaelispor’u yaşatmak için son anda liste çıkarma kararı verdik. Bunu yaparken de içimizden biri olarak gördüklerimizin isimlerini listeye yazdık. Listeyi yaparken kimseye sormadım. Buna gerek görmedim. Sağ olsun bir arkadaş dışında kimseden olumsuz bir yanıt gelmedi. Hepsi teşekkür etti. Sadece Erhan Aslan kongre salonunda görevi kabul edemeyeceğini söyleyince, apar topar bir isim aradık. Üye listesini inceledik. Yaşar Altıntaş, yakından tanıdığı Fatih Sarman ismini söyledi. Biz de Erhan Arslan’ın yerine bu ismi yazdık. Kongreden sonra Fatih Sarman ile konuştuk. Kendisi bize Büyükşehir’de çalıştığını, yönetime girmesinin sorun yaratabileceğini söyledi. Bu düşüncesine saygı gösterdik. Madem böyle bir durum var istifanı gönder dedik. İstifası gelince, yerine yedeklerden birini alacağız, yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ERHAN ARSLAN’A YAKIŞMADI

Öncelikle ortada büyütülecek bir olay olmadığını belirteyim. Sonra sevgili Erhan Arslan’a gelelim. Görevi kabul etmeyen tek isim Arslan.  Eğer kabul etse, listeyle ilgili bir karışıklık çıkmayacaktı. Sevgili Görsen, “Listeyi yaparken kimseyi arayıp sormadım. İçimizden biri olarak gördüğümüz isimleri yazdık” diyor. 15 tane eski futbolcu büyük bir memnuniyetle ve gurur duyarak kabul ediyor bunu. Teşekkür bile ediyorlar. Ancak Erhan Arslan, “Kusura bakmayın ben yokum” diyor. Böyle diyerek de şaşırtıyor, tepki çekiyor. Böyle bir tavır yakışmadı Erhan Arslan’a.

1. Küme, Selanikspor’un hakkı

Hereke Yıldız ile Körfez Herekespor’un birleşme kararı alması sonrasında Süper Lig’de bir takım eksildi. Statüde eksilen takım sayısının bir alt ligde en iyi puan ve averaja sahip takımla tamamlaması öngörülüyordu.  Puanlara bakıldı, en üstte yer alan İhsarniyespor’un bu hakkı elde ettiği görüldü. İhsaniyespor, Süper Lig’e davet edildi. Hayırlısı olsun dedik, İhsaniyespor’a başarılar diledik.

STATÜDE YAZILMAMIŞ

Aynı olay 1. Amatör Küme’de de yaşandı. Beylikbağıspor lige katılmama kararını tertip kuruluna bildirdi. Doğal olarak herkes, Beylikbağıspor’un çekilmesiyle eksilen takım sayısının 2. Küme’de en iyi puan ve averaja sahip takımla tamamlanmasını bekledi. Ancak öyle olmadı. Süper Lig statüsünde eksilen takım sayısının, alt ligden tamamlanması öngörülüyordu ama aynı şey 1. Küme statüsünde yazılmamıştı. Bu yüzden Yenişehirspor ile 2. Küme Play-Off finali oynayan Selanikspor’un bir üst lige alınmayacağı belirtildi. Elbette ki Selanikspor bu duruma tepkili. “Üst ligde İnsaniyespor lige alındıysa, bizim de 1. Amatör Küme’ye alınmamız gerekiyor. Bu konuda hukuki olarak gereken başvuruları yapacağız, hakkımızı arayacağız” diyor.

İL TEMSİLCİLİĞİNİN BÜYÜK HATASI

Selaniksporlular son derece haklı. Bir uygulama varsa, o ligde var bu ligde yok gibi bir durum olamaz, olmamalı. Eksilen takım sayısı bir alt ligden tamamlanır maddesi tüm ligler için geçerli olmalı. Burada İl Temsilciliğinin önemli bir hatası var. Statüye ilgili maddeyi koymaları gerekirdi.  Peki şimdi ne olacak? Selanikspor, Amatör Kurul’da, gerekirse Futbol Federasyonu’nda hakkını arasın. Süper Lig’deki ilgili maddeyi emsal gösterip itirazını yapsın. Bir sonuç çıkar mı bilemem. Ancak çıkmasını isterim. Çünkü Selanikspor 1. Amatör Küme’ye çıkmayı hak etmiştir. Ancak yapılacak itirazlardan sonuç çıkmama ihtimali de var. Statüye yazılmamışsa, geriye dönük bir işlem yapılamıyor diye biliyorum. Bu olaydan İl Temsilciliği gereken dersi almalı, bu hataya bir daha düşmemeli. Eksilen takım aşağıdan tamamlanır diyorsan, tüm ligler için bu madde geçerli olmalı. Her ligin statüsüne bu yazılmalı.

SELANİKSPOR’A ÇOK YAZIK OLUR

Mutlaka eksilen takımlar, aşağıdan tamamlanır demek de gerekmiyor. Eksilen takım yerine aşağıdan takım alınmaz, o lig eksik takımla oynanır da denilebilir. Bu İl Temsilciliğinin takdirindedir. Ancak kural şudur ki, liglerde farklı uygulamalar yapılamaz. Süper Lig’de eksilen takımı 1. Küme’den tamamlıyorsan, 1. Küme’deki eksilen takım sayısı da 2. Küme’den tamamlanmalı. Dediğim gibi, dilerim Selanikspor’un itirazından bir sonuç çıkar, bu takım 1. Küme’ye alınır. Ancak aksi bir durumda il temsilciliğinin bir büyük hatası yüzünden Selanikspor’un hakkı yenmiş olacak. Bu takımın bir üst ligde oynama hakkı elinden alınacak. Çok yazık olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.