1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Haydi yenilerine başlayalım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi yenilerine başlayalım

A+A-
Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit için büyük projelerinden biri daha nihayet bitti, hizmete girdi. D-10 karayolu üzerinde Symbol Yaşam Merkezi önünde yapımına başlanan köprülü kavşak inşaatı bence gerekenden çok uzun sürdü.
Kolay proje değildi. Yaklaşık maliyeti 80 milyon TL’yi buldu. Bunun 20 milyon TL’lik bölümünü Kavanlar İnşaat firması, Symbol Yaşam merkezi için ruhsat alırken Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği sözün karşılığı olarak yaptı. Kavanlar, köprüyü geçen yıl çok kötü hava koşullarında inşa ettirdi ve zamanında bitirdi. Bükşehir’in üzerine düşen diğer işleri İlke İnşaat firması üstlenmişti. Bir süre önce köprünün Ankara’ya gidiş yönü araçlara açılmıştı. Köprünün üzerinden İstanbul’a gidiş yönü, nihayet pazar günü araçlara açıldı.
Bölgede daha işler var. D-100 ile Yahya Kapan arasında giriş çıkışı sağlayacak yeni bir yan yol daha yapılacak. Yine bu proje kapsamında, VM Medical Park Hastanesi yanından girilip,  Arslanbey’e Çuhane’ye ulaşım sağlayan yeni bir yol tamamlandı. Bu bölgede bulunan, şiddetli yağışlarda çevreye sel basmasına yol açan dereler ıslah edildi.Köprünün altından  Alikahya’ya, Kentsa’ya girişlein de yeni düzenlemeyle rahatlatılacağını umuyorum. 
Symbol Köprülü Kavşak Projesi, Yahya Kaptan Kavşağı ile Köseköy Kavşağı arasındaki 3.5 kilometrelik bölgeyi kapsıyor. Metro’ya, Mobesko’ya giriş çıkışlar, Symbol’a giriş çıkışlar artık çok rahat olacak, D-100 tıkanmayacak. En azından projede bir hata yapılmadıysa, böyle olması planlanıyordu.
Şimdi büyük bir proje daha bitmiş oluyor. Ama daha yapılması gereken çok iş var. D-100 karayolu üzerinde Köseköy girişindeki kavşakta battı çıktı yapılacak. Buradan, yapımı sürmekte olan ve bu yılın sonbaharında bitmesi planlanan yeni stada ulaşım için yeni yol yapılacak.
Kandıra yolu üzerinde, Otogar Kavşağı için hazırlanan büyük bir proje var. Projeyi Büyükşehir hazırladı, Karayolları inşa edecek. Bizim ilimizde işler zaten olması gerekenden uzun sürüyor. Hiç vakit kaybetmeden şimdi yeni projeleri başlatmak lazım. Köseköy Kavşağını, Otogar kavşağını şimdi başlasak, 2017 ortalarında ancak bitiririz. Oysa bu şehrin artık vakit kaybına tahammülü bulunmuyor.
*Başkanların neden sesi çıkmıyor
Şu Güney Marmara Otoyolu işi, benim kafama fena halde takılmış durumda. Bu yolun mutlaka yapılması lazım. Güney Marmara Otoyolu(ya da İzmit-Yalova otoyolu), bu şehir için son derece önemli. 
Topu topu 65 kilometre.  Ama büyük bölümü bizim ilimizin içinden geçecek.  Güney Marmara Otoyolu, Kartepe-  Başiskele- Gölcük-Karamürsel ilçelerinden geçecek. Yol güzergahı içinde kalan bölgelerde yaşayanlar, bu konuda sağlıklı bilgi sahibi değiller. Yol güzergahında kavşaklar, bağlantı yolları bulunacak. Bunların yerleri konusunda da çok farklı söylentiler var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 7 Ocak’ta bu yol ile ilgili ÇED toplantısı yapılacağını duyurmuştu. Ama Karayolları 1 nci Bölge yetkilileri son gün, “Bizim hazırlıklarımız bitmedi. Güzergahta yeni düzenlemeler yapıyoruz” diyerek, ÇED toplantısını iptal etti. Bu iş, benim midemi bulandırıyor. 
Güney Marmara Otoyolu güzergahının, kavşak ve bağlantı yolları güzergahının bölge halkına mutlaka açıklanması gerekiyor. Çünkü bu yol nedeniyle kayba uğrayanlar, rant elde edenler olacak. Güzergahın gizli tutulup, el altından birilerine sızdırılması büyük haksız kazançlara yol açabilir. 
Bu konuda özellikle yolun içinden geçeceği ilçelerin Kartepe, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel Belediyelerinin kendi halkları adına biraz devreye girmesi lazım. Ama onlardan hiç ses çıkmıyor. Bu yol özellikle Başiskele ve Gölcük ilçelerinde çok fazla insanı ilgilendiriyor. Başiskele’de Başkan Ayaz’ın teşviki ile yapılan villa siteleri, toplu konut siteleri etkilenecek. Gölcük’te meyve bahçeleri, İhsaniye beldesinin merkezi etkilenecek. Neden Hüseyin Ayaz ve Mehmet Ellibeş bu konuda bugüne kadar tek laf bile etmediler?.. Ayaz ve Ellibeş’in kendi ilçelerinde yaşayan insanların çıkarlarını korumak adına devreye girmesi lazım.
Belediye Başkanlığı, sadece hasta ziyaret etmek, düğünlerde nikah kıymak, cenaze namazlarında saf tutmak değildir. Ayaz ve Ellibeş’in şu Güney Marmara Otoyolu projesiyle ilgili biraz ses vermesini bekliyorum.
*CHP’de herkes mutsuz
CHP, son yıllarda hem genel merkez düzeyinde, hem ilimizde çok geriledi. Aslında AK Parti iktidarını beğenmeyen, bu iktidardan bunalan çok önemli bir kesimin yegane umudu CHP. Ama Atatürk’ün partisi, kendi içinde çelişkilerden, çekişmelerden kurtulamıyor, halka umut vermiyor.
1980-90’lı yıllara kadar Kocaeli CHP’nin önemli kalelerinden biri olarak biliniyordu. 2002 yılı sonundaki genel ve 2004 yılındaki yerel seçimle birlikte AK Parti Kocaeli’de iktidara geldi.  Tarihten beri de her seçimde daha da güçlendi.
Bir zamanlar CHP’nin kalesi olan Kocaeli’de halen 13 belediyenin tamamı AK Partide. CHP’nin bir tek belediyesi bile yok. Belediye Meclislerinde söz sahibi değil. Bu kentten seçilen 11 milletvekilinin sadece 3’ü CHP’li. Son 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri de parti için büyük hayal kırıklığı oldu. AK Parti aradaki farkı artık kolay kolay kapatılamayacak şekilde açtı. 
Kasım ayında başlayan CHP’nin ilimizdeki kongreler sürecinde, parti içindeki hasarın –tahribatın onarılması, artık parti içindeki kavgaların sona ermesi ve 2019’da partiyi canlandıracak yeni bir dönemin başlatılması umut ediliyordu. Aslında ilçe kongreleri pek fazla sıkıntı yaşanmadan bitti.
Ama 27 Aralık’taki il kongresi, CHP’nin ilimizdeki geleceği açısından tam bir rezalet oldu. Partide kırgınlık, küskünlük, gruplaşma azalacağına arttı. Pekçok CHP’li dostum var. Zaman zaman sohbet ediyoruz. Görünen o ki neredeyse hepsi CHP’den umudunu kesmiş. Şimdi, önümüzdeki hafta sonu, 16-17 Ocak’ta bu kez CHP kurultayı var. Kurultay’da ilimizden herhangi bir partilinin PM’ye seçilmesi de pek mümkün görünmüyor. Çünkü,  Kocaeli’nin CHP genel merkezi nezdinde de itibarı kalmamış durumda. 
Belki, 27 Aralık sonrası oluşan tablodan Cengiz Sarıbay, Haydar Akar, Selman Yıldırım, Mehmet Ümit Küçükkaya ve birkaç partili daha memnun olabilirler. Ama Kandıra küskün, Karamürsel, Dilovası, Başiskele kırgın. Benim tanıdığım neredeyse bütün CHP’liler mutsuz. Bu ağır tablo nedeniyle, 2019’da da CHP’nin bu kentte bir varlık göstermesi mümkün görünmüyor. Cengiz Sarıbay’ın 27 Aralık kongresinden bu denli yıpranarak çıkması ise, hem kendisi, hem partisi açısından büyük bir kayıp olarak kabul ediliyor.
*2 dönümlük işe müteahhit gerekir mi?
Bu işleri hiç bilmediğimi, hiç anlamadığımı baştan belirtmek isterim. Ama kafama takıldı. Bir yetkili mantıklı açıklama yaparsa,  “Be yanılmışım” derim, özür dilerim. Geçen gün Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanla Daire Başkanlığı’nın bir ihale ilanına gözüm takıldı.  Büyükşehir Belediyesi Bağçeşme’de 2 dönümlük (82.000 metrekare) alanda çevre düzenleme işi yapacakmış. Bunun için ihale açılmış. Bağçeşme Parkı’nda 2 dönümlük alanda çevre düzenlemesi işi. Büyükşehir Belediyesi’nde en çok işçi çalışan bölümlerden birinin Park Bahçeler Müdürlüğü olduğunu biliyoruz. Bu müdürlük tarafından  para ödenen çok sayıda müteahhidin  emrinde de yüzlerce işçi çalışıyor.2 dönümlük küçük bir alanda çevre düzenlemesi yaptırmak için  ihaleye çıkıp, yeni bir müteahhit bulmaya gerek var mı?
İzmit Belediyesi, son yıllarda şehrin muhtelif yerlerinde pekçok park –çevre düzenlemesi işi yaptı. Hem de daha büyük alanlarda yaptı. Bunların önemli bir bölümü de müteahhite verilmedi, Belediye’nin kendi personeliyle yaptırıldı. Şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Park Bahçeler ve  Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı emrinde geniş bi kadro varken, bu işin uzmanı insanlar çalışırken, 2 dönümlük  alandaki çevre düzenlemesi için yeni bir müteahhit bulmaya gerek var mı?. Sadece merakım nedeniyle soruyorum.

*Mühendis odalarında sakin dönem
AK Parti iktidar önce genel iktidarı, ardından yerel yönetimleri eline aldıktan sonra, son yıllarda STK’lara, meslek odalarına, sendikalara da yönelmişti. Toplumun bütün kesimlerinde, her alanda hep AK Parti’ye yakın olanlar, ya da yakınlaşmak zorunda kaldıklarını düşünenler işbaşına geldi. 
Esnaf odaları,  Ticaret Odaları, Sanayi Odası, hepsi AK Parti’ye yakın olmaya kendilerini mecbur hisseti. Şimdilik direnen ender kurumların başında Tabip Odası ile, TMMOB’ye bağlı mimar ve mühendis odaları kaldı. Aslında geçen dönem TMMOB’ye bağlı meslek odalarında da AK Parti siyasetine yakın gruplar kongrelerde iktidarı ele geçirmek için harekete geçmişlerdi. 3 yıl önceki 8 inci dönemde  “Cemaat” ile “İktidar” arasındaki ipler kopmamıştı. Daha çok cemaatin desteklediği, Ak Parti’nin de kendisine yakın gördüğü adaylar oda kongrelerinde yönetime talip oldu. Ama Demokrat Mühendisler Grubu kaleleri bırakmamıştı.
Bu dönem, cemaat de Ak Parti’den kopunca, TMMOB’ye bağlı odaların kongrelerinde Demokrat Mühendisler grubu adaylarının karşısına rakip bile çıkamadı. Siyasi iktidarın ele geçiremediği ender kurumlar olarak Mühendis Odaları kaldı. Tek listeli kongrelerle Demokrat mühendisler kendi aralarından Başkan’ı, yönetim kurulu üyelerini belirliyorlar. Ama bu tablo çok uzun sürmeye bilir. AK Parti mühendis odalarında örgütlenemese bile, 3 yıl sonra Demokrat Mühendisler grubu kendi içinde birbirine rakip isimler çıkartabilir. Geçtiğimiz yıllarda Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nde ne çalkantılar, ne entrikalar yaşanmıştı, hatırlarsınız. Bizim sosyal demokratlar, kendilerine rakip çıkmazsa, birbirlerine rakip olmak konusunda bir hayli deneyimli ve sabıkalıdır.
*Hareketli bir hafta başlıyor 
Yeni bir yıla girmeye görün.. Zaman hızla akıyor. 2016’yı da eskitmeye başladık. İkinci haftası bitti, bugün ayın 11’i. Bugün başlayan hafta Tükiye için yine hayli hareketli geçecek. Meclis Başkanı Kahraman Başkanlığında, TBMM’de grubu bulunan 4 partiden 3’er temsilci ile oluşturulacak yeni Anayasa komisyonunun şekillenmesini bekleyebiliriz. Hükümet, AK parti ve Cumhurbaşkanlığı, Başkanlık Sistemi konusunda ülke genelinde propaganda faaliyetlerini hızlandıracaktır. Tabii, gündemden hiç düşmeyen terör konumuz var. Çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Umalım ve dileyelim ki yeni şehit haberleri ile sarsılmayalım. Bugün başlayan haftanın sonunda da CHP’nin olağan büyük kurultayı toplanacak. CHP ülke için önemli, rejim için önemli, Kurultayda Genel Başkan değişimi beklenmiyor. Kemal Kılıçdaroğlu, yerini sağlamlaştırdı. Ama nasıl bir CHP yönetimi oluşacak?.. CHP tüzüğünde nasıl değişikler olacak. Bakarsınız CHP tüzüğüne, “Bundan böyle parti her seçimde 80 ilde adaylarını ön seçimle belirleyecek ama, Kocaeli’de merkez yoklaması uygulanacak” diye bir madde bile ekleyebilirler. Şaka bir yana, hareketli bir hafta başlıyor. Kocaeli’de ise gündem şimdilik boş görünüyor. 


*Biri Yaman olabilir
AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin milletvekilleri ile hafta sonunda Afyon’da gerçekleştirdiği toplantıda parti yönetiminin önemli bir kararını açıkladı. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti, 78 vilayetten milletvekili çıkarttı. Sadece üç ilin Tunceli, Hakkari ve Şırnak’ın AK Partili milletvekili bulunmuyor. Davutoğlu, “Bu üç ile, başka illerden milletvekili seçilmiş 2’şer arkadaşımızı görevlendireceğiz. Bu arkadaşlarımız hem seçildikleri illerin, hem de görevlendirildikleri bu illerin milletvekili gibi çalışacak. Böylece, partimizin milletvekilinin bulunmadığı il kalmayacak” dedi. Aslında siyaseten takdir edilecek güzel bir karar. Her ilin, iktidar partisine mensup milletvekilinin bulunması, o illerin sıkıntılarını, sorunlarını, ihtiyaçlarını takip etmesi lazım. Malum, AK Parti’nin Kocaeli’den 7 milletvekili var. Fikri Işık Bakan.. Zeki Aygün MYK üyesi. Bunları bir kenara koyalım.  Diğer 5 milletvekilinin, komisyon üyelikleri dışında aktif bir görevleri yok. AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde ilimizdeki oyu azalıp, 1 milletvekilliğini kaybedince, 7 nci sıraya Dilovası eski Belediye Başkanı, Ağrı doğumlu Cemil Yaman’ı monte etmişti. Yaman, bölgedeki doğu kökenli seçmen oylarının önemli bölümünü yeniden AK Parti’ye taşımıştı. Şimdi, Tunceli, Hakkari, Şırnak illerinden sorumlu tutulacak milletvekillerinden birinin Cemil Yaman olabileceğini tahmin ediyorum. 
Bakalım, tahminim doğru çıkacak mı?..
Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.