1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hayırlı işler…
Hayırlı işler…

Hayırlı işler…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zaman zaman sloganlar üretiyor. Eminim, bu sloganları, uzun toplantılarda enine boyuna tartışıyor, getirisini götürüsü hesap edip, altını doldurarak duyuruyorla

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zaman zaman sloganlar üretiyor. Eminim, bu sloganları, uzun toplantılarda enine boyuna tartışıyor, getirisini götürüsü hesap edip, altını doldurarak duyuruyorlardır.

Birkaç yıl önce,  “Çalışınca oluyor” sloganını patlattılar.

Kim ne derse desin, gayet iyiydi. Kentin gündemine yerleşti. Ağızdan ağza dolaştı. Çarpıtanlar, sabote edenler, farklı şekillerde kullananlar da oldu. Ama zaten amaç bu değil miydi?..

Büyükşehir Belediyesi’nin son büyük ve çok önemsediği sloganı “Hayırlı işler” oldu. 12 Eylül’deki  halkoylamasının öncesinde ağızlarından “Hayır” çıkartmamak için özel çaba harcayan  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yöneticileri, şimdilerde kent genelindeki bütün bilboartları  bu sloganlar kapladılar. Yerel gazetelere, televizyon, radyolara  reklam yağdırdılar.

“Hayırlı işler” sloganını, en az “Çalışınca oluyor” kadar önemsedikleri, kente yerleştirmek istedikleri anlaşılıyor.

Bu slogan da güzel. Kolay, akılda kalıcı. Ama bu sloganın içini doldurmak için  kullanılan malzeme, açıklamalar, Büyükşehir Belediyesini ele veriyor.

Ne diyor Büyükşehir yöneticilerimiz, “İki yılda 777 milyon TL’lik  hayırlı iş yaptık. “

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çok kötü, çok savurgan, çok başarısız olduğunu söyleyenlerden değilim.

Hakkını vermek lazım.. Özellikle İzmit’te alt yapı yatırımlarını çok iyi yaptılar. Gebze  bölgesinin evsel atıklarını  arıtmak için yaptırılan, halen inşaatı devam eden Çayırova sahilindeki  Gebze Arıtma Tesisi’nin bu kent için İzmit Körfezi , hatta Marmara Deizi için çok “Hayırlı bir iş” olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Büyükşehir Belediyesi’nin “Evde bakım hizmetleri”, kimileri işine gelmediği için eleştirse de “Komek Kursları” hizmeti önemli işlerdir. Başlangıçta biraz aksasa da Birleşmiş Milletler’in bile övgü ile kabul ettiği “Annelere ve anne adaylarına süt desteği” projesi, ilköğretim okullarının 6 ncıo sınıf öğrencilerine dizüstü bilgisayar verilmesi projesi, hem Türkiye ve Dünya için ilk, yerel yönetimler için güzel örnek olmuş, hem sosyal belediyecilik adına  önemli başarı olarak tarihe geçmiştir. Yani bütün bunlar gerçekten “Hayırlı işler”dir.

Ancak; “Biz iki yılda 777 milyon TL yaptık, hayırlı iş yaptık” diyorlarsa, işte orada durmak gerekir. Belli ki bu sloganın altı doldurulurken,  Mart-2009’daki yerel seçimlerle birlikte başlatılan yeni dönem baz alınmıştır.

Allah aşkına, elinizi vicdanınıza koyarak söyleyin; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mart-2009’dan buyana bu kentte 777 milyon TL harcamış da ne yapmıştır?.. Bir tane eser göstersinler. Bir tane bu kentte yaşayan insanların hayatını kolaylaştıran, üç-beş kişiye de olsa, bir grup insana istihdam imkanı sağlayan, kent esnafının  kazancını arttıran ne yapılmıştır.

777 milyon TL büyük paradır. İki yıllık bir zaman dilimi içinde, Türkiye’de, hatta dünyada bu kadar büyük bir parayı kullanma lüksüne sahip belediye sayısı da sanırım çok azdır.

Bakın, aylarca yazdım. Doğu Kışla’nın boş arazisinde  askerler için bir yeni Orduevi binası yapılsa,  Büyükşehir Belediyesi, Ankara Caddesi üzerindeki  Jandarma Lojmanlarını, İnönü Caddesi üzerindeki eski Kolodu binasını, Orduevi sineması binasını alıp, yıkacak.

“Alman” dediler..” Askerin istediği Orduevi’nin maliyeti 30-40 milyon TL’yi buluyor. Bu çok büyük para. Bizim bütçemizi aşar” dediler.

30-40 milyon TL dediğiniz para, iki yılda harcanan 777 milyon TL’nin  yüzde 5’i civarındadır.

Nereye harcandı bu para?.. Ne yaptınız?.. Hangi hayırlı işi yaptınız?..

Seçim öncesinde sözünü verdiğiniz, sinemalarda, televizyonlarda gösterdiğiniz yeni spor kompleksini mi başlattınız?.. Seka Camii yanından  Bağçeşme’ye, oradan  Cedit-Erenlere ulaşacak  “Teleferik hattını”mı yaptınız?.. Uydur kaydır, basit  birkaç köy işi düğün salonu dışında, bu kente bir tane büyük Kültür Merkezi mi kazandırdınız?..

Bir basketbol takımı, bir voleybol takımı mı kurdunuz?.. Şu ucube D-100’ü rahatlatmak için, Kandıra Sapağı’nda bir battı çıktı mı yaptınız?..

İki yılda 777 milyon TL harcadınız da, bir hayırlı işe mi imza attınız?..

Diyorlar ki, “Körfez Köprüsü”nü başlattık. Yuh.. Körfez Köprüsünü İstanbul-İzmir otoyolu kapsamında devlet yapıyor. Belediye ile ne alakası var.

İstanbul Boğazı’ndaki 3 ncü köprü ile birleşecek Kuzey Marmara Otoyolu’nu, Karamürsel-Gölcük sırtlarından geçip, Uzunçiftlik’e gelecek yeni  alternatif otoyol projesini kendilerine mal ediyorlar. Bunlar devletin projeleri. Belediye ile ne ilgisi var?..

Trafikte en küçük bir rahatlama olmadı. Kentin sosyal hayatında en küçük bir gelişmeden söz edemeyiz?.. İyi de nereye gitti bu 777 milyon TL?..

Park Bahçeler müteahhitlerine gitti. Hesapta şimdi de “Trafik anketi” yapan yandaş şirketlere, her taşın altından çıkan Yüksel Proje’ye gitti.

İki yılda 777 milyon TL ile neler neler yapılırdı.. Yeni bir İzmit olurdu.. Trafik sorunu biter, Türkiye’nin en modern ulaşım sistemleri, en modern spor kompleksleri yapılabilirdi.

Bursaspor yerine Kocaelispor Şampiyonlar Ligi’ne gider; Bandırma yerine İzmit’te Avrupa Basketbol Ligi maçları oynanırdı.

Bizim gençliğimizde “Hayırlı işler” sözcüğünü bir tekerleme olarak tamamlayan, kafiyesi uygun  ekleme yapılırdı. Yazamam, çok ayıp kaçar, yakışmaz. Ama sanırım anlayan anlamıştır..

Slogan güzel; ama içi boş.. İki yılda 777 milyon TL harcanmış, ortada bir şey yok..

Ne diyelim, “Hayırlı işler”.. Arkasını siz ekleyin…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.