1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. HAYRA DAVET!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYRA DAVET!

A+A-

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının feyiz ve bereketinin verdiği motivasyonla birçok hayrî hizmetler yapılabilir. Tabi, ramazan ayı bir lokomotif olmakla beraber, yapılacak bir takım organizasyonlar yılın 12 ayına hasredilebilir.

Sabahleyin televizyonu açtığımda gördüm ki, tam da bizim günler önce üzerinde çalıştığımız bir proje benzerini ATV’de “Müge Anlı” Türkiye genelinde “Aşevi” açma kampanyası şeklinde başlatmış ve bu kampanyaya destek olmak için yardım etmeye susamış birçok hayır sahibi insanlarımız adeta sıraya girmişler. Demek ki, iyi niyet, samimiyet ve azim olduktan sonra birçok insan sayısız hizmetler yapabilir.

Kanaatimce içinde bulunduğum ekonomik sıkıntılar içerisinde başvurulabilecek en iyi hizmet bu ve benzeri hizmetlerdir. Çünkü, bir tas çorbaya muhtaç öğrencilerimiz, yolda kalmışlarımız, hasta yakınlarımız ve fakir fukaramız var ve bunların sayısı her geçen gün giderek artıyor. Siyasi aktörlerimiz; atışmaları, manipülasyonları, karşılıklı söz düellolarını bir kenara bırakarak, bir an için bu ve buna benzer hizmet yarışına girerlerse, hem gerginlik ortadan kalkar ve hem de sadre şifa bir hizmete aracılık etmiş olurlar.

Ramazana girmeden birkaç gün önce, Kocaeli Üniversitesinde çalışan duyarlı Hüseyin BAYRAK isimli genç bir kardeşimiz arayıp ziyaret etmek istediğini söyledi. Buyur ettim, geldi ve hemen söze girdi. Üniversitede çalıştığını, bir tas çorba parası dahi bulamayan öğrencileri gördüğünde yüreğinin dağladığını ve bu soruna bir çözüm bulmak için neler yapması gerektiğini bahisle binden yardım istedi.

Düşüncesi şu idi; camilerin atıl kalmış müştemilatlarında sadece çorba, ekmek ve sudan ibaret menüden müteşekkil mini birer aşevi kurmak istediğini, karnı aç olup da parası olmayan herkesin buralarda birer tas çorba içmelerini istediğini söyledi. Keza, rektör beyle konuştuğunu bu maksatla, üniversitenin yakınındaki bir mekânda öğrencilere ve ihtiyaç sahibi hasta yakınlarına yönelik böyle bir projeyi hayata geçirmek istediğini bana anlattı. Tabi, bu iş için öncelikle mekân temini, her bir mekân için en az iki tane eleman ve çorba yapımında kullanılacak malzeme ile kuru ekmeğe ihtiyaç var. Kesinlikle para kabul etmeyeceklerini, hayır sahibi insanların satın alacakları çorba malzemesi ile ekmeği bağışlamalarını talep edeceklerini ve bu projenin içinde olmamı teklif etti.

Evet, değerli okurlarım, bakıldığında tamamen hasbi, samimi ve insani bir proje olduğunu ben de kanaat getirdim. Tabi, bu tür projelerin bileşenleri öncelikle yer temininde destek verecek müftülükler ile üniversite yönetimidir.

Bu gün insanlık âlemi büyük bir imtihanla karşı karşıyadır. Ne yazık ki, tuzu kuru insanlarımızın kahir ekseriyeti, fakir-fukaranın neler çektiğinden bihaber şatafatlarına bir yenisini eklemenin derdindeler. İçlerinden bazıları da, insani yardım için fırsat doğduğunda, hemen omuz vermeye hazır olduklarını da memnuniyetle müşahede edebiliyoruz.  Eğer imkan sağlanırsa, bu tarz hizmetler kartopu yumağı gibi büyür.

Örneğin yer temini için müftülük ile üniversite yönetimi kolaylık sağlasalar, personel için emekli gönüllü çalışan bulunmaması halinde, belediyelerimiz yardımcı olabilseler, fırıncılar odası fırıncılarımızın ekmek zekâtlarını buralara kanalize etmelerini sağlasalar ve hayra susamış hayır sahibi vatandaşlarımız da çorba malzemesinde yardımcı olabilseler, çok kolay ve pratik bir biçimde sorun çözülür ve bu hizmet Türkiye’nin her bir tarafına hızlıca yayılabilir.

Ne dersiniz, bu proje hayata geçebilir mi? Basın-yayın kuruluşlarımız destek verir mi? Allah rızasını kazanmak isteyen hayır sahibi insanlarımız buna omuz verebilir mi? Siyaset bulaştırmadan her kesimden insanlarımızı paydaş olacağı bu proje yürüyebilir mi?

Bence başarmamak için hiçbir sebep yok. Yeter ki, siyasetten, riyadan ve gösterişten uzak, samimiyet, ihlas ve cesaretle yola koyulsun. Öyle zannediyorum ki, bu yazıyı okuyan hali-vakti yerinde olan hayır sahibi insanlarımız buna omuz verecektir ve hayır yarışında en ön safta yer almanın azmi ve gayreti içerisinde olacaktır.

Değerli dostlar,

Bu siyasi bir çalışma ve hiç kimsenin arka bahçesi olmayacaktır. Yaşam tarzı, siyasi ve dünya görüşü ne olursa olsun, kadın-erkek duyarlı her görüşten insanımızın omuz verebileceği ve çözüm ortağı olabileceği ve “ben de varım” diyebilecek yürekli insanların paydaş olabileceği bir projedir.  

Evet, tepkilerinizi, görüş ve düşüncelerinizi bekliyor, hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum.

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.