1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP: 100 bin oy bekliyoruz
HDP: 100 bin oy bekliyoruz

HDP: 100 bin oy bekliyoruz

Halkların Demokratik Partisi(HDP)Kocaeli Milletvekili Adayları Kocaeli basını ile kahvaltıda buluştu. Toplantıda konuşan HDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Akgül, “100 bin oy bekliyoruz” dedi.

A+A-


HDP Kocaeli İl Örgütü yöneticileri ve HDP Kocaeli Milletvekili Adayları Otel Altınnal’da basın mensuplarına yönelik kahvaltı organizasyonu düzenledi. Düzenlenen kahvaltıya; HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, HDP Kocaeli Milletvekili Adayları Ali Haydar Konca, Dilber Örnek, Güner Kizir, Sinan Odabaş, Ayfer Koçak, Hasan Afşin, Ahmet Okuyucular, İbrahim Ergin ile 78’liler Girişimi Sözcüsü akil insanlar heyetinden Celalettin Can katıldı. 

GENÇ BİR PARTİYİZ

Toplantıda konuşan HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, “2 aya yakın zamandır 7 Haziran’a yani Türkiye’nin geleceğini etkileyecek, rejim ve demokrasiyi etkileyecek seçimin çalışmalarına başladık. 2 yıllık geçmişi olan genç bir partiyiz. Seçim tecrübemiz yok. 7 Haziran’a karınca kararınca hazırlanıyoruz. Başarılı olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hatalarımız ve eksiklerimiz vardır. Türkiye’nin her kesiminden önemli ölçüde destek istiyoruz. Kocaeli de seçim çalışmaları barış içinde geçiyor. Ciddi ilerlemeler kaydettik. Başarıya doğru yavaş yavaş güçlü adımlarla ilerliyoruz. Canlandığımız her bölgeye AKP heyetinin ulaştığını görüyoruz. Tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz. Gördükleri her uyanışı engellemeye çalışıyorlar” dedi. 

IŞIK VE KARAOSMANOĞLU’NDAN ÖZEL TOPLANTI

Ali Haydar Konca ise, “Temelde amacımız Türkiye’de demokrasiyi gerçekleştirmek. Eşitlik barış ve kardeşliği sağlamaktır. Kocaeli’de seçim çalışmaları centilmence yürütülüyor. Temennimiz seçime kadar seçim güvenliğinin esaslı bir şekilde sağlanmasıdır. Bakan Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun özel toplantılar yaptığını biliyoruz. AKP artık tıkanma noktasındadır. Yüzde 50’nin nefret ettiği yapıda bu ülkeyi yönetmek çok zordur. AKP’nin tek tek mahalleleri, dernek ya da sanayicileri gezmesi yarar sağlamayacaktır” şeklinde konuştu. 

AKP İLE KOALİSYON YOK

Başkanlık sistemine evet diyecek misiniz ve hangi patilerle ortaklık düşünüyorsunuz sorusuna cevap veren HDP İl Başkanı Akgül, “Net olarak meclis grup toplantımızı 3 cümleye ayırmakla tavrımızı ortaya koyduk. Başkan yaptırmayacağız sözümüzün arkasındayız. Aksi taktirde bu ülkede siyasat yapma hakkımız yoktur. Koalisyon meselesine gelince en son yapabileceğimiz partidir AKP’dir. İlkelerimiz bildirgemiz ve düşüncelerimiz ortada. HDP seçim beyannamesine uymayan ilkelerdir. Siyasi parti ismi verirsek değişik yorumlara yol açar. AKP ile yapılması en son ihtimaldir. Yok diyebiliriz. MHP bizimle koalisyonu kabul etmez” ifadelerini kullandı. 

80-100 BİN CİVARINDA OY

HDP Kocaeli’de ne kadar oy bekliyor sorusu üzerine cevap veren Akgül, “7 Haziran seçimlerinde 80 ile 100 bin civarında bir oy beklentimiz var. Bu oyların tamamı bize ait diyemeyiz. HDP olarak ilk kez seçime giriyoruz. HDP’nin gelecekte neler yapacaklarını gördüğü zaman bizim oyumuz ortaya çıkacak. Beklentileri karşılamazsa emanet olarak kalacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 49 bin 700 oy alındı. Bu seçimde alınan oylara eklenen oylar HDP’ye il kez oy veren kişilerin oyları olacak” dedi. 

ÖNCELİKLİ TALEBİMİZ BARIŞ

Kocaeli’den HDP’nin alacağı oy oranı hakkında soruya cevap veren Ayfer Koçak, “HDP olarak en çok nüfusu olan ilçeden en fazla oyu alacağız. Kocaeli ‘yi bir bütün olarak görüyoruz. Kimlik, mezhep, dinin bizi sahiplenmiş olduğu meselesini tartışmıyoruz. AKP’den umudunu yitirmiş olmanı bize yansıması var. Alacağımız oyları bizim oylarımız olarak görüyoruz. Kürt halkının talebi var. Bundan geri adım atmış değiliz. Barış bizim öncelikli talebimiz. Sadece Kürtler değil tüm halkların böyle bir talebi var. Cemevleri bir ibadethane olarak tanımlanmıştır. Yadırganmamıştır. Muhafazakar Kürtlerin bize yönlenmesinin nedeni Kobane sürecidir. Kocaeli üretimden gelen gücün en çok kullanıldığı ildir. Bu konuda birinci sıradadır. Ancak sosyal refahta 37’inci sıradadır. Kişi başına düşen gelir günlük 73 lira. 1 ay için 2200 TL. 4 kişilik aile için 9 bin’e yaklaşıyor. Kocaeli gerçeğinde ise asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyorlar. Ek mesailere kalıyor. Onlara ulaştığımızda beyanname sunduğumuzda bizimle buluşa şansını görüyor” dedi. 

KÜRTLER SAVAŞMAYACAK

Celalettin Can, “Öcalan önderliğinde Kürt özgürlük hareketi yönünü batıya döndü. Türkiye’den asla çekip gitmeyiz. Türkiye halkıyla beraber yaşayabilmek istiyoruz. Kürtleri görünce kırmızıyı görüp saldıran boğa gibi olanlar çok fazla. HDP, inanç, işçi, emekçilerin bir arada olduğu her kesime seslenen programla tüm halkları savunan partidir HDP. Kürtlerin Erdoğan provokasyonu ile savaşma niyeti yok. Çatışmaya fırsat verilmeyecek. Barajı aşmasak bile savaş olmayacak” dedi. 

KOCAELİ’DEN 1 MİLLETVEKİLİ

Akgül, “HDP alacağı 80-10 bin oy bandıyla Kocaeli’den 1 milletvekili çıkarılabilir.  Bu bizim yaptığımız anket sonucu değil. İktidar partisinin sıklıkla yaptığı anketlerden sızan bilgiler.  Bizim yapma imkanımız yok. Halkın nabzını tuttuğumuz zaman anketlerle örtüşür vaziyette. Beklemediğimiz noktalardan bize oy geleceği konusunda açık beyanlar görüyoruz. Gerginlik artabilir ama istemiyoruz. Seçim yasaklarına tüm siyasi partilerin uymasını istiyoruz” dedi. 

HDP İÇİNDE PKK’DA OLUR

HDP’de PKK da olur, muhafazakarda olur. Biz, toplumsal muhalefetin, sistem mağduru tüm kesimleri içinde bulunduran bir siyasi partiyiz. HDP, bu seçimde parlamentoda etkili temsiliyet,  bir sonraki seçimde iktidar alternatifi olarak görülmeli. Seçimden sonra siyasi iklim değişecek. HDP civarında demokrasi bloğu oluşturacak. HDP toplumsal bir harekettir” dedi.  
Bu haber toplam 1891 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum