1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hedef, nitelikli işgücü
Hedef, nitelikli işgücü

Hedef, nitelikli işgücü

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü çevre müzakereleri çerçevesinde Su ve Kanalizasyon İdareleri ile belediyelerin nitelikli işg

A+A-

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü çevre müzakereleri çerçevesinde Su ve Kanalizasyon İdareleri ile belediyelerin nitelikli işgücü ihtiyacı için  Sakarya ile  birlikte “Su Meslekleri Eğitim Merkezi” kuracaklarını söyledi.

Kocaeli, Sakarya, Konya ve Kayseri Su ve Kanalizasyon İdarelerinin üst yöneticilerine Fransa’da yer alan Uluslararası Su Enstitüsü’nde geçtiğimiz Temmuz ayında teknik inceleme gezisi düzenleyen Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), program hakkında Kayseri’de değerlendirme toplantısı yaptı. TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör başkanlığındaki toplantıya İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İçmesuyu ve Kanalizasyon Daire Başkanı Osman Dalkılıç’ın yanı sıra Sakarya, Konya ve Kayseri Su ve Kanalizasyon İdarelerinin Genel Müdürleri, TBB’nin üst düzey yöneticileri ile uzman personelleri katıldı.

BAYRAM,“NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İHTİYACI KARŞILANACAK”

Yapılan değerlendirme toplantısının verimli geçtiğini ve bir dizi kararlar aldıklarını belirten Genel Müdür İlhan Bayram,”Türkiye’de  AB ile yürütülen müzakerelerde çevre sektörleri başlığı açıldı. Ülkemizin 2022 yılına kadar atıksu, içmesuyu, arıtma gibi konularda AB’nin kriterlerine ulaşacağından personelin eğitilerek  uzmanlaştırılması önemlidir.

Bunun için geçtiğimiz Temmuz ayında Fransa’nın Limoges şehrinde yer alan Uluslararası Su Enstitüsü’nde incelemelerde bulunduk. Böyle kurumların ülkemizde de açılması için inceleme gezisine katılan TBB ve Su ve Kanal İdarelerinin üst düzey yönetici ve uzmanları ile Kayseri’de bir araya geldik.

Yaptığımız değerlendirme sonucu İSU ve Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) bünyesinde içmesuyu arıtma, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) bünyesinde de atıksu arıtma konularında eğitim merkezi oluşturulacak. Ayrıca, kurulacak merkezlerde bu eğitim verecek eğiticilerin yurtdışında eğitilmeleri için de su kanal idarelerinden 5’er kişi görevlendirilecek. Bu merkezlerde, Türkiye’deki belediyelerin altyapı ve işletme birimlerinde çalışacak personele eğitimler verilerek yönetici, mühendis, usta gibi nitelikli eleman ihtiyaçları karşılanacaktır.”dedi.

Toplantıya katılan heyet, daha sonra KASKİ atıksu arıtma tesisinde incelemelerde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.