1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hekimler neden mutsuz?
Hekimler neden mutsuz?

Hekimler neden mutsuz?

Yıllarca polis-hastane muhabirliği yaptım. Hekimlerle dostluğum böyle başlamış, yıllar içinde onlarla kalıcı dostluklar kurmuşumdur. Son yıllarda hangi hekim dostla konuşsam, belirgin bir

A+A-

Yıllarca polis-hastane muhabirliği yaptım. Hekimlerle dostluğum böyle başlamış, yıllar içinde onlarla kalıcı dostluklar kurmuşumdur. Son yıllarda hangi hekim dostla konuşsam, belirgin bir mutsuz luk gözlemliyorum. Daha yakın zamana kadar toplumun en kutsal seviyesindeki tıp insanlarının giderek daha mutsuz ve umutsuz olmaları nedendir? Dr. Nedim İnce bu durumu sisteme bağlıyor.

Tarih boyunca saygı duyulan, sosyal statüsü yüksek, rahat geçinecek bir gelire sahip olan hekimler, özenilen, gıpta duyulan hatta kıskanılan bir meslek grubu oldular.

Bilgi birikiminin yoğunluğu, geliştirilen özel beceriler, mesleğin doğrudan insanı ilgilendiren, insanı etkileyen bireysel ve toplumsal özelliği ve de iç denetimi, hasta- hekim ilişkisinin öznelliği, tıp doktorlarını toplumda ayrıcalıklı bir konuma getirdi.

20. yüzyılda hızlanan, 21. yüzyılda akıl almaz gelişmelere imza atan bilim ile sağlık hizmetleri çok daha özelleşti ve aynı oranda da hekim dışı uzmanlaşmış sağlık personeline de yer açtı. Hekim yine sağlık hizmet ekibinin başı olmakla birlikte ciddi eğitimlerden geçen bir sağlık ekibi ile görev yapmaktadır. Önceleri sadece hekimlere has bazı beceriler artık ekibin diğer üyelerine ait olmaya başlamış, hekim alanında daha da uzmanlaşırken çekildiği yerlere diğer üyeler yerleşir olmuştur.

Yaygınlaşan eğitim, olağan üstü artan iletişim kanalları, bilgi üretimindeki ve paylaşımındaki baş döndürücü hız ayrıcalığının temel taşlarından olan hekimlerin bilgi tekelini de sarsan diğer gelişmelerdir.

Bunların üzerine sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi gelince binlerce senedir damıtılarak gelen meslek kuralları ticari kurallar ile yer değiştirmeye başlamıştır. Sermaye sağlık sektörünü kar edecek bir alan olarak gördüğünde gelişmeler de hız kazanmıştır.

Artık hekimler sermayenin ücretli çalışanlarıdır. Sağlık hizmeti üretirken mesleki kurallar ticari kaygılar izin verdiği ölçüde uygulanacaktır. Sağlık ekibinin hala lideri olsa da onu nasıl yöneteceğini patronları, özel si gorta şirketleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili bürokrasi ve de siyasi iktidar belirlemektedir. Sağlık artık kar etmenin ön planda olduğu ve hizmetlerin buna göre yürütüleceği bir alan olmuştur.

Sosyal statüsü, geliri düşen, insanlar ve toplum nezdinde ayrıcalığını yitiren hekimin mesleğini yaparken uğrayacağı motivasyon kaybının işine nasıl yansıyacağı; olası olumsuz etkilerinin cezai yöntemlerle ne kadar engellenebileceği bir muamma olarak durmaktadır.

Mahallelinin tanıdığı, bildiği bakkal, artık çok daha fazla kişinin gördüğü ama kimsenin tanımadığı hipermarketteki bir kasiyer olmuştur.

Sermayenin işleyişi gereği bakkalın kasiyer olmasının bireysel ve toplumsal etkisi çok olumsuz olmayabilir.

Ancak söz konusu hekim olunca sonuçlarının nasıl olacağını ise kestirmek pek de kolay olamayacak gibi durmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.