1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Helal olsun sana Şamil Şener!
Helal olsun sana Şamil Şener!

Helal olsun sana Şamil Şener!

Hakikaten seyrek de olsa Türkiye’de çok güzel şeyler de oluyor. Reklam kokmayan, gerçek manada amacına hizmet eden takdire şayan işler de olmuyor değil. İşte bunlardan bir tanesi de Muş’un Varto

A+A-

Hakikaten seyrek de olsa Türkiye’de çok güzel şeyler de oluyor. Reklam kokmayan, gerçek manada amacına hizmet eden takdire şayan işler de olmuyor değil. İşte bunlardan bir tanesi de Muş’un Varto ilçesine bağlı Buzlugöze köyünün 10 haneli 80 nüfuslu Ziyaret mezrasında yaşayan Şamil ŞENER’in dillere destan yaptığı icraat. Peki, ne yaptı Şamil? Daha ne yapsın Şamil,  Şamil, 22 tane büyükbaş hayvanını satarak elde ettiği 40. 000. TL ile yaşadığı Ziyaret mezrasına tek derslik bir okul yaptı.

Geçen hafta sonu Beyazıt Öztürk’ün programına katılan Şamil Şener’in bu girişimini dinledim. İnanın çok duygulandım ve gözlerimden yaş aktı.

Şamil Şener, sekiz çocuk babasıdır. Yaşadığı Ziyaret mezrasında ne yazık ki okul yoktur. Okul olmadığı için de çocuklarını kendi traktörü ile okulu olan bir başka köye taşımaktadır. Günün birinde yine çocuklarını okula götürdüğü bir esnada traktörde seyahat halindeyken kızlarından bir tanesinin sarsıntı sonucu dişleri kırılır. Bu durum Şamil’in canına tak eder ve Şamil, iki girişi olan kendi evinin bir bölümünü okula ayırmaya ve bu şekilde düzenleme yapmaya koyulur. Bu isteğini yerine getiren Şamil, Milli Eğitim Müdürünün kapısını çalar. Gelen ekip, fiziki olarak bu mekânın okul olmaya müsait olmadığına karar verir ve bu kararını da üzülerek Şamil’e bildirirler. Şamil yine de pes etmez ve kafasına koyduğu gibi okul yapma isteğinin üzerine üzerine gider. Eşi ile konuşur. Sahip oldukları tüm hayvanlarını satarak okul yapma niyetinde olduğunu eşine bildirir. Eşi de: Şamil tüm hayvanları satarak aç-susuz kalmayalım mı? Uyarısında bulunur. Şamil de, meraklanma hanım, Allah büyüktür. Bir çaresi bulunur elbet der. Eşi de, Şamil’in bu azimli duruşuna karşı çıkmaz onu destekler. Bunun üzerine Şamil tekrar Milli Eğitime gider ve bu isteğini Milli Eğitim Müdürüne bildirir. Milli Eğitim Müdürüne der ki: -Ben tüm hayvanlarımı satıp okul yaptıracağım.  Bu sefer öğretmen tayin edilmezse bu olmaz. Der. Milli Eğitim Müdürü de: Sen git, okulu yap eğer devlet öğretmen tayin etmezse bile ben gelir o çocuklara öğretmenlik yaparım der. Bunun üzerine Şamil gider, sahibi olduğu 22 tane büyükbaş hayvanını satıp elde ettiği 40. 000 TL ile tek derslik bir okul yapar. Milli Eğitime başvurur ve okulun bittiğini söyleyerek öğretmen talebinde bulunur. Şimdi tek derslik bu okulda çocuklar eğitim alıyorlar.

Evet, Şamil’in okul serüveni de bu şekilde biter. Şimdi Şamil bir kahraman olarak dilden dile dolaşıyor.

Değerli dostlar, şimdi bu Şamil’in yaptıklarına bakın; bir de gözde yerlerde okul yaptırıp üzerine adam boyu harflerle isimlerini yazdırıp on katını vergiden düşüren reklam düşkünü iş adamlarına bakın. Bir Şamil’e bakın bir de eline aldığı üç-beş tane ıvır-zıvırı gazeteciler eşliğinde gösteri yapmaya çalışan şovmenlere bakın.

Şu da bir gerçektir. Toplum öyle bir toplumdur ki, kimin ne maksatla hareket ettiğini, ne yapmaya çalıştığını gayet iyi biliyor. Herkese hak ettiği değeri veriyor. Şarlatanlıkla, işgüzarlıkla, riyakârlıkla hareket edip kendisini dev aynasında göstermeye çalışan küçük adamları da görüyor ve ona göre hareket ediyor.

Bravo Şamil, Sana helal olsun Şamil. Sen yılın adamısın Şamil. Vesselam sen adam gibi bir adamsın Şamil…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.