1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hem çelik üretirler, hem sanayiciye örnek olurlar
Hem çelik üretirler, hem sanayiciye örnek olurlar

Hem çelik üretirler, hem sanayiciye örnek olurlar

“Görmemişin oğlu” misali, 5 günlük Kore seyahatimizin izlenimlerini birkaç gün gere gere yazacağız. İzmit’e 350 milyon Dolarlık yatırımla paslanmaz çelik fabrikası kurmaya hazırlanan Posco...

A+A-

“Görmemişin oğlu” misali, 5 günlük Kore seyahatimizin izlenimlerini birkaç gün gere gere yazacağız.

İzmit’e 350 milyon Dolarlık yatırımla paslanmaz çelik fabrikası kurmaya hazırlanan Posco Assan’ın davetlisi olarak Güney Kore’ye giden ilimiz gazetecileri gerçekten önemli gözlemler yaptı, dünya markası sanayiciliğin nasıl olduğunu, bizim tanıdığımız sanayiciden ne kadar farklı olduğunu gördüler.

Posco yöneticileri, bize verdikleri brifinglerde demir-çelik sanayinin aslında çevre açısından çok riskli bir sektör olduğunu saklamadılar. Dünyanın her yerinde demir-çelik fabrikalarına çevreye verdikleri zarar nedeniyle kuşkuyla bakılıyor. Zaten bu nedenle, Posco da henüz Avrupa’da fabrika kuramamış. Avrupa’ya girmek için Türkiye’ye geliyor.

Posco yöneticileri, yıllık cirolarının ve karlarının çok büyük bölümünü, araştırma ve geliştirme ile birlikte, bu tesislerin çevreye zararını önlemek için harcadıklarını anlattılar. İzmit’te kurulacak fabrikanın, 20 yıl önceki benzerini gezdirdiler.

Bazı arkadaşlar, Posco yöneticilerine gerçekten can acıtacak sorular sordular. İzmit halkının çevre konusundaki duyarlılığını ve bu fabrikadan duydukları kuşkuları anlattılar. Koreliler, her soruya mantıklı ve tatmin edici yanıtlar verdi.

Hem Güney Kore, hem Posco kültürü çok farklı. Posco, Güney Kore’nin orta ölçekli kentlerinden Pohang’ta kurulu. Pohang kenti, bir nehirle ortadan bölünüyor. Nehrin iki yakası köprülerle birbirine bağlı. Nehrin bir tarafı yerleşim alanı, diğer yakası, tamamen Posco’nun fabrikaları.

Bizim Çolakoğlu’nun, Diler Çelik’in, birer tane büyük bacası vardır. Posco tesislerine girdiğinizde o bacalardan yüzlercesini görüyorsunuz. Bizi çok yüksek bir kuleye çıkarttılar. Fabrika içindeki bu kuleden, bütün bacalar, hem elektronik sistemle, hem görerek denetleniyor. Herhangi bir bacadan çıkan gazda en küçük değişiklik fark edildiğinde, o proseste üretim durduruluyor.

Pohang kentinin içinde, fabrika tesislerinin içinde en küçük bir rahatsız edici koku duymadık. Bizim Dilovası’nda otoyoldan geçerken genziniz tıkanır, mideniz bulanır. Posco’nun içinde saatlerce dolaştık. Milyonlarca ağaçta bir toz zerresi görmedik.

Bunlar işin çevre boyutu. Asıl önemli olan Posco’nun anlayışı. Posco adını bulunduğu kentten alıyor. Nasıl bizde Kardemir(Karabük), İsdemir(İskenderun) var. Posco da böyle. Pohang kenti’nin “Po”sunu almış, İngilizce “Çelik” demek olan “Steel”in “S”sini koymuş. (co) da zaten şirket demek, Posco olmuş.

500 bin nüfuslu kentin bütün ekonomisi, Posco’ya bağlı. Şirketin bütün çalışanları ücretsiz lojman evlerinde oturuyor. Güney Kore’de eğitim ücretli. Posco, kendi personelinin çocukları için Anaokulu’ndan Üniversite’ye kadar eğitim kurumlarını oluşturmuş. Posco Üniversitesi Güney Kore’nin en büyük 5 nci üniversitesi.  Posco Assan İzmit Fabrikasının Kalite ve Teknoloji Müdürü olarak atanan Ki Wook Kim, 33 yaşında, bir çocuk babası. Kim’in babası, 1960’lı yıllarda Posco’da çalışmış. İzmit fabrikasının müdürü, anaokulundan üniversiteyi bitirene kadar hep Posco’nun okullarında eğitim görmüş.

Posco, Güney Kore’nin en büyük iki futbol kulübünün sponsoru. Pohang kentinde olimpik ölçülerde mükemmel bir stadyum yaptırmış. Sporun her dalıyla ilgileniyor, sponsor oluyorlar.

Birlikte olduğumuz bir yemekte, İzmit Fabrikası Müdürü Ki Woog Kim’e Kocaelispor’u anlattık, “Bizim kulübümüzün başkanı yok. Seni Kocaelispor’a başkan yapalım” dedik. Ki Woog Kim, “Olurum ama bir şartla” dedi. Şartını sorduk. “Ben de iyi futbolcuyum. Başkan olursam, kendim de o takımda oynamak isterim” dedi. Bizce mahsuru olmadığını söyledik.

Posco’nun fabrikaları Pohang’ta. Ama yönetim merkezi, ülkenin başkenti Seul’de bulunuyor. Posco’nun Genel Müdürlük binasını da gezdik. Girişte, çok büyük giriş holünün ortasında devasa bir akvaryum var. Akvaryum, bir silindir şeklinde, zeminden başlıyor, 30-40 metre yüksekliğe kadar çıkıyor. İçinde olağanüstü güzel süs balıkları, su hayvanları var. Çevresinde oturma alanları. Personelin boş saatlerde çevresinde oturup, zihnini dinlendirmesi için yapılmış.

Bizim gittiğimiz gün, genel merkez binasının yine girişindeki büyük alanda hazırlık vardı. Posco, her yıl Güney Kore’deki en büyük sanat etkinliğinin evsahipliğini yaparmış. O gece, ülkenin en büyük klasik müzik konseri Posco Genel Müdürlük binasında gerçekleşecekti.

Posco Genel Müdürlük fabrikasındaki en etkileyici olay ise, “Yaratıcılık için eğlence” odasıydı. Dev binanın bir katı bu işe ayrılmış. Çok büyük bir oda. İçinde langırt masasından tutun, her türlü oyun aleti var. Personel canı istediği zaman-mesai saatleri dahilinde de olabilir- bu odaya gelip, oyun oynar, çayını, kahvesini içer, sohbet edermiş. Posco yönetimi, bu odada özellikle beyaz yakalı personelin yeni fikirler üretmesini hedefliyor. Bina girişindeki dev akvaryum dahil, şirketle ilgili pek çok yaratıcı fikir de, bu odada oluşmuş.

Posco yönetimi, bizim heyeti en üst seviyede karşıladı, ağırladı. Şirketin en tepe yöneticilerinden biri olan Jong Yeob Lee ile bir akşam yemeğinde birlikteydik. Gece çok kaliteli şarapla başladı, Türkiye’den hediye edilen rakı ile sürdü. Lee, çok fazla içti, konuklarına da içirdi. Gece geç vakit tamamlandı. Ertesi sabah için bizim gruptan bazı arkadaşlar, Lee ile özel röportaj randevusu almışlar. Sabah erkenden giderken, “Adam o kadar içti. Cumartesi sabahı bu saatte işe gelir mi?” diye takıldım.

Arkadaşlar gitti. Lee, cumartesi sabahı saat 07. 00’de makamındaymış. Üzerinde işçi tulumları ile, bütün kafileyi tek tek öperek uğurladı.

Güney Kore’de işçiler 12 saat kesintisiz çalışıyor, daha sonra iki gün istirahat ediyorlar. Bizdeki gibi 8’er saatlik vardiyalar yok. Türkiye’de yatırım kararı alınınca, Seul Üniversitesi’ndeki Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başvurmuş, Türkçe öğrenen Koreli gençlerden iki tanesini hemen şirket bünyesine katmışlar. Çok cici iki Koreli kız. Bize tercümanlık yaptılar. Şakır şakır Türkçe konuşuyorlardı.

Şu tespitimi içim rahat biçimde sizlere aktarabilirim. Koreliler, Avrupalı, Amerikalı, ya da Arap yatırımcılardan çok daha farklı. Posco’nun İzmit yatırımı Türkiye ekonomisine olduğu kadar, İzmit’in sosyal hayatına da farklılık getirecektir. Posco’nun hem Türkiye için çok kaliteli paslanmaz çelik üreteceğine, hem çevreyi koruyup, bulunduğu bölgeyi yeşillendireceğine, hem de ilimizdeki “Yaralı parmağa idrar yapmayan”, kentle en küçük ilişkisi bulunmayan burnu büyük sanayicilere örnek olacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.