1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Hem iyi gazete; hem itibarlı kurum
Hem iyi gazete; hem itibarlı kurum

Hem iyi gazete; hem itibarlı kurum

Öncelikle geçen hafta bu sütunlarda yazdığım, 1990’lı yılların başlarındaki İzmit’in “Çanak çömlek olayı” ile ilgili yazıya okurlarımın gösterdiği yoğun ilgiye teşekkür etmek isterim. Bu sütunlarda zaman zaman böyle geçmişten hikayeleri, anıları da sizler

A+A-

Bir süredir, pazartesi yazılarında gazete ile ilgili konulara girmiyordum. Özetle belirtmek isterim ki, bu müessesede işler gayet iyi gidiyor.

1 Eylül itibariyle,  ÖZGÜR KOCAELİ’nin 1999 büyük depremiyle birlikte başlayan “Siyah beyaz” kendisine özgü ve benzersiz şeklini değiştirmiştik. Başlangıçta özellikle İzmitli okurlarımızdan bu büyük değişikliğe sitemler geldi.  “Eski gazetemiz daha iyiydi. Neden değiştirdiniz benim gazetemi” diyen çok okurumuz oldu.  Yine 1 Eylül itibariyle, gazetenin şeklindeki bu büyük değişiklikle birlikte Nahit Çiğit’in kendisini emekliye ayırmış olması hiç kuşkusuz okur nezdinde ciddi tereddütler yaratmıştı. Hatta İzmit küçük yer.  Pek çok söylenti yayılmış, benim de gazeteden ayrılacağım yolunda söylentiler çıkmıştı.

ÖZGÜR KOCAELİ çok emin adımlarla ilerliyor değerli okurlar. Kuruluşundan buyana, bu gazete kendi sektöründe en itibarlı, en güvenilen, hatta kimse kusura bakmasın, itibarlı ve güvenilen tek kurum olmuştur. Yeni yapılanma ile birlikte kurumsallaşma yolunda daha ciddi, somut adımlar atılıyor.

Bugün, bu sektörün ilimizde ne hallerde, ne ellerde olduğunu herkes çok iyi bilir. ÖZGÜR KOCAELİ, kurulduğu, yayın hayatına başladığı günden buyana, hep bu kentteki en iyi gazete olmanın ve bununla birlikte en itibarlı, en güvenilir kurum olmanın iddiasını taşımıştır.

1 Eylül’de başlayan yeni dönemle birlikte gerçekten çok daha iyi gazeteler yapmaya başladık. En çok haber,  bu gazetede yer alıyor. Daha önemlisi, bu gazetedeki her habere insanlar inanıyor, güveniyor.. Gazetenin büyük çaplı şekil değişikliğinin ardından yaşanan kısa süreli dalgalanma gazetenin yayın politikasındaki çizginin aynen devam ettiğinin görülmesiyle birlikte dağıldı. ÖZGÜR KOCAELİ’nin satış rakamları, reklam potansiyeli yeniden ve çok hissedilir biçimde yükselişe geçti.

Yazı işlerinde, artık herkes, daha çok haber için çalışıyor. Üstelik daha çok ve en doğru, en detaylı haberlerin, en kısa sürede derlenip, sayfaların hazırlanması gibi büyük bir yarış içindeyiz.

Ben, çok sık olmamakla birlikte, gerektiği zamanlar, gazetenin şirketinin sahibi Macit Haldız’la ve şirketin yönetim kurulu başkanı sıfatını taşıyan oğlu Recep Haldız’la görüşüyorum. Şunu bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki, Sayın Macit Haldız’dan gazetenin yayın politikası konusunda tam ve çok net destek görüyorum. Bu gazetenin yayın politikasındaki bağımsızlığı, özellikle benim yazılarımın içeriği konusunda en küçük müdahale, hatta telkin bile bugüne kadar söz konusu olmamıştır ve bundan sonra da olmayacağı konusunda tam bir güvence vardır.

Haldız Grubu, gazetenin yıllar içinde biriken eksiklerini de gideriyor. Yazı işlerindeki bütün muhabir arkadaşlara dizüstü bilgisayarlar alınıp, dağıtıldı. Teknik serviste önemli yatırımlar yapıldı. Bu arada, Haldız Grubu, ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi için yeni ve tam anlamıyla bir yerel gazete binası olarak projelendirilen binanın inşaatına başladı.  2015 yılının ortalarında yeni binamıza geçeceğimizi umuyorum.

Bu gazetede hep en fazla haberi, en doğru haberi bulacaksınız. Benim için, çok haberli, çok etkili gazetecilik kadar, itibarlı kurum olmak çok önemlidir.

ÖZGÜR KOCAELİ, piyasada kimseye tek kuruş gecikmiş borcu olmayan, kimseyi dolandırmamış, kimseye şantaj yapmamış, hiçbir kişi ve kuruma “Bana reklam ver” diye baskı yapmamış yegane yerel gazetedir.

Bu gazete kişileri hedef almaz. Bu gazete uydurma haber yapmaz. Zaman zaman haberlerde hatalar olabilir. Olursa, bu da hemen düzeltilir, özür dilenir.

ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi bu kentte 1975 yılında ilk yayın hayatına başlarken Dündar Çiğit’in; 19 Eylül 1991’de ikinci yayın hayatına başlarken Cevat Çetin’in koyduğu kurallar, ilkeler ve çizdiği çizgi neyse, bugün de aynı kurallar ve çizgi üzerinde ilerlemektedir. Yeni dönemde kurumdan ayrılan, emekliliği seçen Nazif Çanakçılı, Hazım Özbay, Nahit Çiğit,  her zaman bizimle birlikte, bizimle iç içedir. Haldız Grubunun bu gazeteden ticari ya da siyasi hiçbir beklentisi bulunmuyor. Tam tersine, yatırım yapıyorlar. Gazeteyi büyütmek, Kocaeli’nin her yerinde temsilcilikler, bürolar kurmak, daha sağlam bir kurumsal yapıya kavuşturmak için çaba harcıyorlar.

……..

Merak edenler varsa diye yazıyorum. Benim rahatım gayet iyi. İşime karışan, müdahale eden yok. Tam tersine, bazen bana karşı gösterilen aşırı güven karşısında kendimi mahcup hissettiğim oluyor. Kimse, benim özellikle Macit Haldız’ı yarı yolda bırakıp buradan gideceğimi sanmasın, böyle bir hesabın içinde olmasın.

İlkeler, kurallar, yayın politikasındaki çizgiden hiç sapmadan; bu kent halkı üzerinde oluşturulmuş güven ve istikrar kavramlarını zerre kadar eksiltmeden ve sürekli büyüyerek yolumuza devam ediyoruz.

Hem bu kentin en iyi, en bol haberli, en güvenilir gazetesi, hem bu kentin kendi sektöründeki en itibarlı kurumu olmaya devam edeceğiz.

Bu arada, özellikle son yıllarda bu gazetenin çok eleştirilen, yetersiz bulunan internet sitesi de tamamen yenilendi.  Yakın zamana kadar, gazetenin internet sitesinin teknik desteği kurum dışından alınıyordu ve bu da bazı sıkıntılar yaratabiliyordu. Artık, ÖZGÜR KOCAELİ’nin internet sitesinin bütün yönetimi, kurum içindedir. Haftanın 7 günü, günün 24 saati güncellenen, takibi çok daha kolay bir internet sitesi yaratıldı. Üzerinde minik rötuşlar da devam ediyor. ÖZGÜR KOCAELİ, artık kağıt üzerindeki gazetesiyle olduğu kadar, internet gazeteciliği alanında da son derece iddialıdır. Hiç saklamadım, yine tekrar edeyim. Benim için her zaman sadece kağıt gazete önemlidir. İnternet sitesinden kendimi sorumlu görmüyorum. Ama bu alanda hizmet veren arkadaşlarımın da, benim kağıt gazete konusundaki iddiam ve hırsım kadar iddialı ve hırslı olduğunu biliyorum.

……..

Eskiden, siyah beyaz gazete çok farklıydı. Tekti. Sabah işe gelirken, ya da akşam eve dönerken,  insanların elindeki katlanmış gazetenin ÖZGÜR KOCAELİ olup olmadığını çok rahat ve uzaktan anlayabilirdim.  Elinde gazete taşıyan insanların neredeyse yüzde 80’inde ÖZGÜR KOCAELİ gördükçe de keyiflenir, bu iş için harcadığımız emeğin boşa gitmediğini hissederdim. Şimdi renkli haliyle ÖZGÜR KOCAELİ diğer gazetelerden zor ayrılır oldu. Ama alıştım.. Yine insanların elindeki gazetenin bu gazete olup olmadığını görebiliyorum. Bu kentteki her kıraathanede, her çay ocağında, neredeyse her berberde, kuaförde, her mağazada, büroda ÖZGÜR KOCAELİ’yi görmek, bu gazetede her yoruma, habere, yerine göre olumlu, yerine göre olumsuz geri dönüşler almak beni besleyen unsurlardır.

ÖZGÜR KOCAELİ olarak iyi gidiyoruz. Daha iyi olacağız. Şantaj yapmadan, iğrençleşmeden, bu kentin bu kuruma duyduğu büyük güveni zedelememek için azami özeni göstererek yolumuza devam edeceğiz.

Yaşanan gerçekten büyük, köklü değişime rağmen bu kent halkının, bu gazeteye, bu kuruma olan güven ve desteğinin devam ediyor olmasına ne denli minnettar olduğumu kelimelerle anlatamam. Hiç merak etmeyin. Benim sözüm, sözdür. Bu kurum ve bu gazete, her zaman sizin güveninize layık olacak, bu güveni istismar etmeyecektir. Saygı ve sevgilerimle. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.