1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Hemen kurbanlık almayın, son güne kadar bekleyin”
“Hemen kurbanlık almayın, son güne kadar bekleyin”

“Hemen kurbanlık almayın, son güne kadar bekleyin”

Et fiyatları tavan yaptı. Kurbanlıkların fiyatlarının da çok yüksek olması bekleniyor. Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil Gülfen, merak edilen sorulara yanıt verdi.

A+A-

Et fiyatları tavan yaptı. Kurbanlıkların fiyatlarının da çok yüksek olması bekleniyor. Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil Gülfen, merak edilen sorulara yanıt verdi. Kurbanlık fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Gülfen, “Son güne kadar bekleyin” dedi. Cemil Gülfen, geçtiğimiz gün Yönetim Kurulu Üyeleri; Ahmet Altın, Hayri Çelik, Ahmet Balık, Galip Yıldız ve Lütfiye Gülkaya ile birlikte Vali Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.

İstasyon kuracağız

Kocaeli’ndeki damızlık ve sağır yetiştiriciliğinde yaşanan sıkıntı ve sorunları gündeme taşıyan Birlik yöneticileri, Vali Ercan Topaca’dan da destek istediler. Gülfen, kapatılan hindicilik araştırma istasyonunun arazisinin kendilerine verilmesini istedi. Gülfen, “O arazi bize verilirse Kocaeli’nin ve Türkiye’nin ciddi bir açığını kapatacağız. Orada Damızlık Düve İstasyonu kuracağız” dedi.

İki aya çözülecek

Bu konuda Vali Ercan Topaca’nın desteğini isteyen Gülfen,o bölgenin gidip görülüp incelenmesi talebinde de bulundu. Vali Ercan Topaca da “Konu gündemde. Sağlık Bakanlığı’nın o bölgede farklı bir arazi bulması halinde orayı Damızlık Birliği Üreme İstasyonu olarak değerlendirmemiz mümkün. Konuyu en geç iki ay içinde netleştirip çözüme kavuşturacağız” diye konuştu.

Fiyatlar niye arttı?

Et fiyatlarının neden birden bire arttığıyla ilgili soruları yanıtlayan Cemil Gülfen, “Ziraat Bankası 5 yıl eşit ödemelerle 0 faiz ile kredi verdi. Fakat bu krediler üreticiye ulaşmadı. Bu krediler tamamen işi ticarete dökenler tarafından kullanıldı. Süt fiyatları düştü, yem fiyatları arttı” dedi.

Büyük sorunlar

Piyasada çok ciddi bir gerginlik yaşandığını ifade eden Gülfen, “Bizim düşüncemiz kurban bayramında canlı hayvan 12, 13 TL’lere kadar düşerse küçükbaş hayvan satışlarının daha fazla olacağı yönünde. Ülkemizde ve Kocaeli’de küreselleşmeden dolayı hayvancılık zarar gördü. Köyden şehre güç artışı, tarım desteklemelerinden köylünün yeteri kadar yararlanaması, nüfus artışına paralel olarak hayvancılığın artmaması en büyük sorunlarımızdan” dedi.

Sorunları anlattı

Gülfen, diğer sorunları da şöyle sıraladı; “Damızlık hayvanlarının ülkemizde üretiminin yapılamaması, ithal hayvanların ülkeye sokulması, damızlık birliklerinin aktif hale getirilmemesi, et balık kurumlarının piyasayı belirlemesi, fiyatlara müdahale edilememesi. Yeni doğan buzağıların kayıt altına alınamamış olması, koruyucu hekimlik arttırılarak veterinerlerin maliyetlerinin düşürülmemesi, işletmelerin daha sistemli hale getirilememesi, hayvan giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınmaması, köylerde bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi”

Büyükşehir desteği

Gülfen, “Gündemde Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir sorunumuza çözüm bulması var” dedi. Gülfen, “Büyükşehir Belediyesi kabul ederken hayvan başına 50 TL olan damızlık ve sığır yetiştiricilerinin yılda bin TL ile bin 500 TL’yi bulan suni tohumlama masrafını Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Damızlık ve Sığır yetiştiriciliği birliği ücretsiz olarak üstlenecek. Birlik, suni tohumlamanın uygulamasının Büyükşehir Belediyesi’nin veteriner hekimlerince yapılmasını suni tohumlamalarının da birlik tarafından üreticiye bedelsiz yapılmasını istiyor.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuda bir çalışma başlattı. Eğer şartlar uygun olursa birliğin teklifini kabul edecek” de

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.