1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Henüz güneş görmeyen gazeteciler
Henüz güneş görmeyen gazeteciler

Henüz güneş görmeyen gazeteciler

İçinden geçtiğimiz dönem yerel gazetecilik, özellikle İzmit’te yerel gazetecilik açısından en zor dönemdir. Düşünün; seçim yeni bitmiş, siyaset yorgun ve sessiz. Okullar kapalı, sivil toplum örgütleri ve insanlar yaz tatilinde.

A+A-

Şehirdeki en önemli etkinlikler düğünler. 
Çok sıcak havalarda İzmit’te sokakta insan yok adeta. Yani haber potansiyeli çok sınırlı. Bir de bu kurumdaki senelik izinler var. Geçen hafta gazetenin temel taşlarından Metin Karan, Ahmet Serimer, Murat Yoldaş, Hayrettin Albayrak izindeydi. 
20 sayfalık ÖZGÜR KOCAELİ hazırlanıyor. Bu dönem, resmi ilanlar, özel ilanlar da bir hayli azdır. 
Biz eskiden bu gazetenin yazı işlerinde 25-30 kişiyle çalışırdık. Tabii o dönemlerle bu dönem arasında çok fark var. Eskiden muhabir bir habere gidince, gazeteye geri dönmek, filmini yıkatıp, fotoğrafını bastırmak, daktilosuna oturup, haberini yazmak zorundaydı. Şimdi öyle değil. Muhabir elinde küçük bir bilgisayar, bir akıllı telefon ile çıkıyor, yaptığı haberi bulunduğu yerden gazeteye atıyor. Bu nedenle, bir şehir gazetesinin yazı işlerinin eskisi kadar kalabalık olması da gerekmiyor. 
Ancak geçen hafta gazetenin yazı işleri gerçekten bir hayli sessizdi. Görevdeki arkadaşları bir araya toplayıp bir “Yaz hatırası” çektirdim. Kuşkusuz gazete bu fotoğrafta gözükenlerden ibaret değil. Santral görevlimiz, muhasebecilerimiz, idari kadro, reklam departmanı çalışanları, teknik servis elamanları, şoförlerimiz de var. 
Ama 20 sayfalık gazetenin hazırlanmasını sağlayan ekip, bu fotoğrafta gördüğünüz ekiptir. Bu arkadaşlar henüz yaz tatilini yapmadı. Yani, henüz güneşte yatıp, kızarmadı.
Bu hafta içinde Metin Karan dönecek, Ali Gündoğdu oğlu ile birlikte bir Balkan turuna çıkacak. Zaten bu dönemde gazetenin yazı işlerinde en ağır yükü çeken kişi de Ali Gündoğdu oldu.  Artık güzel bir tatile gerçekten çok ihtiyaç var. Ağustos ayı başında Ahmet Serimer, Murat Yoldaş, Hayrettin Albayrak, Alev Uçar da işlerine dönmüş olacaklar. Daha sonra benim ve diğer arkadaşların tatilleri başlayacak. 
………………..
Bütün zorluklara rağmen iyi gazeteler yaptığımızı düşünüyorum. En azından yalansız, dolansız, doğru ve gerçek haberlerle dolu gazeteler yapıyoruz. Özellikle dışarıda çalışan, haber toplayan arkadaşlarımın biraz daha aktif, biraz daha yaratıcı olmalarını da bekliyorum. 
İzmit yazın boşalan, tatile çıkan bir şehir. Bir bakıma biz bize kalıyoruz. Mutlaka şehir tenhalaşınca, bazı sorunlar da azalıyor. Özellikle trafikte bu rahatlamayı görebiliyoruz. Ama bu şartlar altında 20 sayfalık bir şehir gazetesini de tamamen haberle doldurmak zorlaşıyor. Özellikle bu son dönemlerde Ali Gündoğdu’nun gazeteyi hazırlamadaki payı çok büyük. Sizin huzurunuzda bu dönemde gazetenin yükünü çeken bütün arkadaşlarıma, iyi niyetleri nedeniyle teşekkür etmek istedim. Bu yazı da bunun içindir. 
……………………
Malum, 9 Temmuz Pazar günü kardeşim Nahit Çiğit’i kaybettim. Ertesi gün Bağçeşme’de toprağa verdik. Geçen hafta dostların, okurların taziye ziyaretlerini ağırladım. 
Hemen hiçbir dakikam boş kalmadı. Kardeşim Nahit, İzmit’te benden daha fazla tanınan, hatta arkadaş ilişkileri nedeniyle benden daha fazla sevilen biriydi. O’un bu kadar sevilip sayıldığını anlamak, ailem adına bana da gurur verdi. 
Sayın Macit Haldız ile, oğulları Recep, Fatih ve Veli Haldız da bu dönemde bana büyük manevi destek verdiler. Haldız ailesine ve gazeteye kadar gelerek acımızı paylaşan herkese bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 
Hayat her şekilde devam ediyor. Bizler de bir bakıma tiyatro sanatçıları, futbolcular gibiyiz. Hep söylemişimdir, bizim meslekte, dükkanın kapısına “Cenaze nedeniyle kapalıyız” yazısı asıp, gidemezsiniz. 
Ben, eşim ilk çocuğumuzu dünyaya getirirken de işimin başındaydım. Kardeşimin vefatından sonra da yapmak zorunda olduğum bütün işleri kusursuz yerine getirmek için elimden geleni yaptım. Gazetecilikte iş namusu da böyle bir şey.. 
Yaz daha ok uzun. Elbette ağustos ayı sonlarına doğru, ben de Girne’de Akdeniz güneşi altında sorumsuzca birkaç saat yatacak, Akdeniz’in tuzlu sularında yüzecek tatil zamanını bulurum.
Bütün okurlara sonsuz saygılar, sevgiler; bu gazeteye desteğiniz ve güveniniz için de teşekkürler..

manset-012.jpg

YÜZÜ GÜLEN EKİP: Soldan itibaren Çiğdem Armağan, Ayşegül Kalaycı, Şennur Yıldız, Uğur Uludağ,  Mert Güvenaltın, Kerim Yavuz, Ali Gündoğdu. Ortada oturan da ben. Fotoğrafımızı da gazetenin çay ocağı sorumlusu Hüseyin Fehmi Özen çekti. Geçen hafta 20 sayfalık Türkiye’nin en ciddi, en güvenilir ve en itibarlı şehir gazetesinin yazı işleri sorumluluğunu, bu küçük ama güler yüzlü ekip üstlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.