İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hep Kendinle

A+A-

Aslında nereye gidersek gidelim kendimizi de  götürüyoruz . Biraz anlamsız bir  cümle gibi  gelebilir ama biraz düşünmekte fayda var aslında.. Çünkü aslolan sadece kendimiz değil , düşüncelerimiz, hislerimiz, ruhumuz, yargılarımız ve önyargılarımızın da bu yolculukta bize eşlik ettiği, bizimle gelip, bizimle varolduğu..

Mesela düşünüyoruz ki hayalimdeki  tatile gidersem eğer mutlu olurum, rahatlarım, her şeyden biraz uzaklaşırım. Peki ya sen , senin içinde yaşadıkların, kafanda olan bitenler, türlü türlü kurduğun her şey? Onlar da oraya seninle gelmeyecek mi? Evet, gelecek. Bu şekilde nasıl güzel vakit geçireceksin peki? Sürekli negatifi düşündüğün algı dünyanda başka bir yere de gitsen yine de oradaki güzellikleri görebilecek misin? 

Ya da mesela  diyoruz ki, şu evi aldığımda her şey çok farklı olacak, çok mutlu olacağım, yapamadığım ne varsa yapacak, rahat rahat oturacağım. Neden ki? Mutlu olmak varılacak bir yer midir ki? Şu andaki gerçek olan mekanın mı yoksa gideceğin yer mi aslında seni sen yapan? Hayır elbette.. Nerede olursan ol, nereye veya kiminle gidiyorsan git tek önemli bir şey var o da kendini de beraberinde götürdüğündür. Mutsuzsan, için karanlıksa farklı bir pencereye sahip olup da buradan bakmanın senin açından daha az çamurlu olacağını sanma. Negatifsen, hayata güvensizsen sanma ki gittiğin yer sana pozitif ve güvenilir bir hayat verecek. Unutma kapını kilitleyebilirsin fakat kendini, benliğini asla..

Ya da mesela diyoruz ki şu yaşadığım kötü  olay olmasaydı benim için her şey farklı olurdu, daha mutlu olurdum, daha huzurlu olurdum. Nereden biliyorsun ki öyle olduğunu? Belki o yaşadığın ve senin kötü algıladığın şey aslında senin için bir dersti uzun süredir görmen gereken. Bu dersi alıp hayata teşekkür edip yoluna devam etsen daha iyi olmaz mıydı? Dedim ya hep kendinle birliktesin bu hayat yolculuğunda o yaşadığın garip şeyin her zaman seninle olmasına neden izin veriyorsun ki? 

Bu hayatta sadece kendimizle  birlikteyiz aslında.. Mekanın, zamanın ya da yaşadıklarımızın  hiç ama hiç bir önemi yok .. Mutluluk veya huzur dediğimiz  şey bir şey gerçekleştiğinde , bir yere vardığımızda veya bir şey aldığımızda olmaz ki.. Sadece ama sadece kendi içimizde , kendimizle ilgili yaşadığımızdır , kendi isteğimizle, kendimiz için seçtiğimizdir. Dedim ya varılacak nokta değil, olduğun yerdir, kabuldür.  O nedenle hayatımızı bir ömür mutluluk avı için harcamak yerine o avın içimizde bir yerde bizde olduğunu anlasak ya..

4 Mevsim

Bir zamanlar 4 oğlu olan bir adam varmış.. Çocuklarının çok erken karar vermemeleri ve önyargılı olmamaları için onları bu konuda eğitmek istemiş. Böylece her birini uzak bir yerde duran ağacın yanına gidip ona bakmalarını istemiş. .
İlk oğlan kışın gitmiş, İkincisi ilk bahar  , üçüncüsü yazın ve sonuncusu sonbaharda. Geri döndüklerinde hepsini bir araya çağırmış ve ne gördüklerini sormuş. İlk oğlan ağacın çok çirkin, yaşlı ve kupkuru olduğunu söyledi.
İkinci oğlan Hayır yeşillikle doluydu ve canlıydı dedi.
Üçüncü oğlan başka fikirdeydi. Çiçekleri vardı ve kokusuyla görüntüsüyle o kadar muhteşemdi ki , daha önce hiç böyle bir şey görmemişti.
Sonuncu oğlan  hepsinin haksız olduğunu ve ağacın meyvelerle dolu, canlı ve hayat dolu olduğunu belirtti.
Yaşlı adam oğullarının hepsinin haklı olduğunu söyledi. Çünkü hepsi farklı mevsimlerde ağacı görmeye gitmişti. Onlara bir ağacı veya bir insanı , kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılayamayacaklarını anlatmaya çalıştı. Ya da neye sahip olup olmadıklarını. Gerçekleri ancak sonunda, 4 mevsimi gördükten sonra görürsünüz.
Eğer kışın vazgeçersen ilkbaharın nimetinden olursun, yazın güzelliğinden  ve sonbaharın  bütünlüğünden de . Bir mevsimin acısının, diğer güzel mevsimleri parçalamasına izin vermeyin. Hayatınızı bir mevsim(bir dönem) yüzünden yargılamayın. Unutmayınki ilerde şuanki zamanı arayabilirsiniz. Yada daha güzel günlerde yaşayabilirsiniz.

 

“ Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil.”
Clavdius

Bu yazı toplam 1348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.