1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Hepimiz çok yorulduk
Hepimiz çok yorulduk

Hepimiz çok yorulduk

Nihayet son hafta. Haftaya bu sabah yeni Belediye Başkanlarımızla uyanacağız.

A+A-

Türkiye siyasetinde önemli değişiklikler görebiliriz. Ama güneş yine doğudan doğacak, batıdan batacak… Ne maaşımız artacak, ne maaşımız eksilecek…

Aynı şeyleri yiyeceğiz. Aynı şekilde selamlaşacak, aynı biçimde öpüşeceğiz…

Birileri çok umutlanmışken, seçimi kaybettiği için bir süre sarsılacak. O da bir süre sonra geçer. Belki seçilen bir süre sonra pişman olacak, kaybeden bir süre sonra, “Allah beni seviyormuş” diyecek.

Biz vatandaşız. Biz sıradan insanlarız. Bizim için haftaya bu sabah hiçbir şey değişmiş olmayacak.

……………………

Ama yorulduk. Hepimiz gerçekten çok yorulduk.

Hani tribünde bir maç izlersiniz. Siz rahat koltuğa kurulmuş, elinize çayınızı almışsınızdır. Ama sahada öyle bir kıran kırana mücadele vardır ki, siz “Seyrederken yoruldum” dersiniz.

Bizimki de böyle.. Siyasetin içinde değiliz. Siyasetten besleniyor da değiliz. Ama mecburen zorunlu bir izleyiciyiz. Mücadele öyle sert, öyle kıran kırana, bazıları için öylesine “Hayat memat” meselesi ki, ister istemez seyrederken bile yoruluyorsunuz.

Siyasetçi yoruldu. Adaylar yoruldu. Gençler yoruldu, yaşlılar yoruldu. Kadınlar yoruldu, erkekler yoruldu. Sahada oynayanlar koşturmaktan, oynayanları seyredenler mücadelenin sertliğinden yoruldu.

En güzel haber ne biliyor musunuz? Önümüzdeki 4.5 yıl artık seçim gözükmüyor.

……………………..

Değerli okurlar; bu seçim döneminin “Meslek hayatımda beni en çok yoran” seçim dönemi olduğunu söylersem, haksızlık ederim.

Bizim ilimiz, aslında bu seçim döneminde şanslıydı.

İzmit Belediye Başkanlığı için iki zarif kadın aday yarıştı. İkisi de anlayışlı, ikisi de nazik…

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için iki eğitimli, akıllı, her ikisi de bugüne kadarki hayatlarında ilk kez seçim mücadelesine şahsen katılmış, bugüne kadar yaptıkları işlerinde başarılı, her ikisi de ufku geniş iki isim yarıştı.

Hem Doç. Dr. Tahir Büyükakın, hem Dr. Serdar Kaman, gazetecilere karşı en küçük bir zorlama, nezaketsizlik içinde bulunmadılar.

Yine bizim ilimiz bu seçim döneminde şanslıydı. Çünkü AK Parti İl Başkanı Sayın Abdullah Eryarsoy da, CHP İl Başkanı Sayın Cengiz Sarıbay da, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız da, Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik ve diğer siyasi partilerin il başkanları da gayet pozitif, akıllı, iyi niyetli insanlardı.

Son bir haftada da bu insanlardan bir olumsuzluk, bir tatsızlık, kuvvetli bir sitem sözü duyacağımı sanmıyorum. Bu nedenle, seçimlere bir hafta kala, bu seçim döneminde bu kentteki bütün siyasetçilere bir gazeteci olarak teşekkür etmek istiyorum.

…………………

Bu son hafta, aynı zamanda mevcut Belediye Başkanları ile helalleşme, vedalaşma haftası olacak. Malum, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, önümüzdeki 5 yıl daha görevine devam edebilir. Ama diğer 12 belediye başkanı değişiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ile vedalaşıp, helalleştik. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile de öyle. Karaosmanoğlu ve Ellibeş, bu kentte 15 yıl belediye başkanlığı yaptılar. Ben onlardan önce de gazeteciydim, görülen o ki onlardan sonra da bir süre daha bu işi sürdüreceğim.

Bu dönemde, ilimizde Körfez ilçenin batısındaki belediyelerden hiç birinin Belediye Başkanları ile tanışıklığım olmadı. Geçenlerde Kullar’daki bir cenazede Çayırova Belediye Başkanı Demirci ile ayaküstü tanıştım. Diğerlerini hiç tanımıyorum.

Dönemleri bitiyor ama benim için Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, bundan sonra da birer dost, birer kardeş olarak kalacaktır.

Hiç birine, bilerek, kasten haksızlık yapmadım. Hiç birinden 5 kuruşluk menfaat talep etmedim. Hiç birini vırt zırt arayıp rahatsız etmedim. Hangisinin, ne zaman bana veya bu gazeteye ihtiyacı olsa, hiçbir karşılık beklemeden elimden geleni yaptım.

Sadece Nevzat Doğan’a kırgınım. Nevzat Doğan’a herkes karşı çıkarken, tepki gösterirken, Doğan herkesle kavga ederken, yanındaki tek destekçisiydim. Ama bana haksızlık yaptı. Beni çok kırdı. Oysa geride kalan 5 yıllık dönemde, hatta öncesindeki 5 yıllık dönem ve onun da öncesindeki milletvekilliği döneminde, benim kişisel zamanımdan en fazla fedakarlık yaptığım, en sıkı dost bildiğim kişi Nevzat Doğan’dı. Milletvekilliğinden Belediye Başkanlığına geçerken, 10 yıl önce bütün bir gün boyunca beni dere tepe dolaştırıp kendisini anlatan ve destek isteyen de Nevzat Doğan’dı. Kendisi için ne kadar önemlidir bilemem. Ama eğer varsa, Nevzat Doğan’a hakkımı helal etmem. Bundan sonraki hayatımızda da Nevzat Doğan’la hiç karşılaşmamayı tercih ederim.

Görev sürelerini tamamlayan ilimizdeki bütün diğer belediye başkanlarına, eğer varsa hakkımı helal ediyorum. Hepsinden saygı, itibar gördüm, teşekkür ediyorum. Bu seçim döneminin sonu, pek çok kişi için “Ne oldum deme? Ne olacağım de?” sözünün doğruluğunu kanıtlayacaktır.

Biz, 40 küsur yıldır bu kentte hancı olduk. Gelene ağam, gidene paşam demeden, ama gelene de gidene de saygıda kusur etmeden işimizi yapmaya çalıştık. Gelecek hafta bir dönem sona eriyor. Haftaya göreve başlayacak yeni belediye başkanları ile de “Siyasetçi-gazeteci” ilişkilerinin sınırları içinde kalarak, sadece bu kentin ve bu kent insanlarının menfaatleri doğrultusunda her türlü iş birliğine hazır olduğumu belirtmek isterim.

Biliyorum, çok sık tekrarlıyorum sevgili dostlar; ama bir seçim dönemini daha bitirirken gerçekten yorgunum, çok yorgunum. Bu kentte her gün sürekli “Öküz altında buzağı” arayan insanların bolluğunu da bilerek yazı yazmak, dengeleri korumak, dürüst ve şeffaf kalabilmek, gerçekten olağanüstü bir efor gerektiriyor ve beş yıl sonra yeniden kendimde bu enerjiyi bulabileceğimi hiç sanmıyorum.

Belki 5 yıl sonra da ben o dönemin belediye başkanlarını ziyaret eder, vedalaşır, helalleşirim.

Saygılar, sevgiler, mutluluklar dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.