• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli 8 °C

Hepsi hikaye..

Cem ŞAKOĞLU
Hayatımızın içerisinde öylesine anlar var ki, ne anlatırsanız anlatın ifade etmeye çalıştığınız şeyler karşınızdaki kişilerin anladığı kadarı ile sınırlı kalıyor. Kimi zaman siz Ahmet’i anlatmaya çalışırken insanlar sizin Mehmet’i anlattığınızı zannediyor, kimi zaman ise onlar size Ayşe’yi anlatmaya çalışırken, siz Fatma’yı anlıyorsunuz. Toplum olarak kendi doğrumuzu ve neden inandığımızı tam olarak bilmediğimiz halde inanmakta direttiğimiz doğrularımız var ve vazgeçmiyoruz kolay kolay. Yani dinlediğimiz ya da okuduğumuz şey doğru da olsa, bizim bireysel olarak kendi doğrularımızı yakalamıyorsa, çok da fazla bir şey ifade etmiyor. Hani bildiğin doğrultuda devam diye bir sözümüz var ya onun gibi işte. 
 Ancak tüm bunların yanında herkesin ortak müştereklerde buluştuğu bir nokta var ki, hepimiz hikâyeyi çok seviyoruz. Dinlediğimiz, duyduğumuz, okuduğumuz bir hikâyeden çoğu zaman hayatımızla ilgili bir ders çıkartıyoruz. Bunu gerek karşılaştığımızda, gerek maillerinizde de belirtiyorsunuz. ‘Yazdığınız hikâyelere bayılıyoruz’ diye. O hikâyelerin içerisinden kimi zaman dersler de çıkartıyoruz kimselere çaktırmadan. Kimi zaman hikâyenin kahramanının, kimi zaman da mağdurun yerine koyuyoruz kendimizi. Çok da benzer olaylar yaşadığımız da oluyor denk gelirse. Ve ne hikmetse çoğu zamanda denk geliyor. 
Onun için bu hafta arşivlerimi şöyle bir karıştırıp beğendiğim hikâyelerden bir demet hazırladım size. İçinden istediğinizi alıp uygulayabilirsiniz hayatınıza. Herkese İyi Pazarlar Diliyorum.

AYNANIZ AĞLIYOR MU?
Duru bir sudan daha derindi ayna. Binlerce demir parçasının ateşte eritilip bir bütün demir parçası elde edildiği gibi onu da kim bilir kaç kum tanesinden elde etmişler  içine kim bilir daha neler katmışlardı.
İlk halini hatırlıyor  kendini göremiyordu... Yeni doğmuş bir çocuk gibi şuursuzdu.
Bir yanı siyah giyindiği gün, içi gibi her yeri ışıldıyordu. Hele altın rengindeki çerçeveye sahip olduğu gün tacını giymiş kral gibi gülümsüyordu.
Beyaz bir duvara asıldı. Artık sırtını dayadığı duvara bir çivi ile bağlanarak onunla dost olmuştu.
Yaşamın bir penceresi olmuştu. Her şeyi olduğu gibi gerçek, tarafsız ve yorumsuz yansıtan bir pencere.
Ağlayanla ağlıyor, gülenle gülüyordu. Görmek istediği gibi bakanlar oluyordu aynaya. Onlara görmek istediklerini göstermenin, içinde açtığı yarayı anlayabilmek çok zordu.
Maskeli yüzlerin maskesiyle karşılaşmak, yüreklerindeki acımasızlığın riyanın vefasızlığın yüzlerine akseden yönleriyle karşılaşmak kolay değildi.
Özellikle geceleri, son ışık da terk edip gittiğinde, ayna sessiz sessiz ağlıyordu. Bazen kendi gözyaşlarını siliyor, bazen de yakalanıyordu. Neyse ki sıcaklık farkından oluştuğunu düşünerek siliyorlardı üstündeki damla damla yaşları. Oysa ayna ağlıyordu.
Kimi zaman yalnız başına kaldığında, bir gün dilinin çözülüp kendisine bakanlarla konuşacaklarını karşısında birine söyler gibi kendi kendine konuşuyordu:
"Siz insanlar ne tuhafsınız. Olduğunuz başka, olmak istediğiniz başka. Aradığınız başka bulduğunuzu sandığınız daha başka. Dört bucakta aradığınız huzurun yanı başınızda olduğunu inatla görmek istemeyen garip varlıklar.
Bir gün ellerinizi şakaklarına dayayıp karşıma geçseniz... Düşünseniz... Kendi gözlerinizin içine baksanız derin derin. Her şeyin çaresini bulacaksınız. Huzurun  başarının, dostluğun, sadakatin, samimiyetin ta kendisini...
Sorun da içinizde  çözüm de... Maskeyi yırtmanın yolu da bu...
Bir kalem alıp elinize kendinizi çizseniz yüzünüzü nasıl çizersiniz. Masum çocukluğunuzun kaybolan hüznüyle mi?
Ya benim halim?... Sizi her saniye görmek istediğiniz şekille resmetmek zorundayım. En zoru da; olmak istediğinizi anlamakta çekiyorum.
Nelerinizi görmüyorum ki... Benden ayrı olduğunuzda yaptıklarınızı bile okuyorum yüzlerinizde.
Bazen uyarmak istediğim oluyor sizi  olduğunuz gibi gösteriyorum. "Şimdi kötü görünüyorum" diyorsunuz. Yine de kötü olduğunuzu kabullenmiyorsunuz. Sizin üzdüklerinizi unutup  sizi üzmekten korkarak eski halime çekiniyorum.
Az da olsa gözlerinizin içinin güldüğü oluyor. Bazen ilahi bir lütuf gibi samimice gözlerinizin yaşardığında sizi  ne çok seviyorum.
Gerçek hayatta yaptıklarınızı romanlarda  hikâyelerde  filmlerde bir başkasının yaptığını gördüğünüzde; sanki onları siz yapmamışçasına mağdur olandan yana olup sizi temsil edene kızıyorsunuz. Ne büyük çelişki?.
Ben aynalığımdan utanıyorum. Ama siz...
Kendinize böyle yabancı olmasanız... Biraz olsun ruhunuzu dinleseniz karşımda. Kendinizi sorgulasanız...
İçinizden birinin dediği gibi Suçlarınız yüzünüzde görünseydi biz aynaları satın almazdınız' Yüzünüzde maske var. Yaşlanınca maskeyi bir parça çıkarıyorsunuz. Bu kez de  aynalar yalan söylüyor diye yalancılıkla suçluyorsunuz.
Görmeyi bilseniz  görmek isteseniz  her biriniz bir ayna. Ama siyah gözlüklerle gizliyorsunuz gözlerinizi. Cenazelerde ağlamadığınız bilinmesin  dışarıda nereye baktığınız fark edilmesin diye.
Merhametin yokluğu  kıskançlığın hâkimiyeti belli olmasın diye.
Yalan söyleyen dudaklarınızı boyalarla kapatıyor  kirlenen yüzünüzü fondötenlerle kremlerle örtüyorsunuz.
İmrenilecek halinizde yok değil. Siz  yanlışlarınızı bana göre çok kısa hayatınızda kolayca taşırken  ben doğruluğu sonsuza yakın taşımak zorundayım.
Fanilik bazen  ne güzel diyorum.
Bir tırtılın kelebeğe dönüştükten sonraki ömrü  gül bahçesinde de geçse en fazla bir gün.. Sizlerin de atmış  yetmiş  nihayet yüz yıl... Bu süreler içinde yer  içer çoğalır; dilediğiniz gibi yaşarsınız. Her gün üzerime konan karasinekler bile 3 gün yaşar.
Oysa ben büyüyemem  çoğalamam. Sekiz bin yıl önce Çatalhöyük'te var olan en eski atam bile sizin elinizde. Rahat bırakmamışsınız...
Sizin toprak olma hakkınız var. Biz aynaların kuma dönüşme hakkımız yok nedense?"
Ayna böyle söylüyor  kırılgan bir yürekle hayata tutunmaya çalışan insanlar gibi  beyaz duvara ufacık bir çiviyle tutunuyordu.
Duvar bir gün "yeter" dedi.
Çivinin prangasını çözdü.
Ayna yere düştü.
Kırıldı.
Şimdi ayna bir köşede özellikle geceleri  son ışık da terk edip gittiğinde  sessiz sessiz ağlıyor. Her şeye rağmen kendi doğrularıyla var olmanın mutluluk gözyaşları bir yandan; eğilenlerin  bükülenlerin açması haline yönelik hüzün bulutları diğer yandan. Sahi sizin de aynanız var mı? Aynanız ağlıyor mu?

İHANET... 
Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı'nı geziyormuş. Avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar. Bir ara gözü kekliklere ilişir Padişah’ın. Bir grup kekliğin üzerindeki varakta, 'Tane işi satış fiyatı 1 altın' yazıyor. Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı; 300 altın. 
Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılır. 
'Hayırdır' der satıcıya, 'Bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?'Satıcı, 
'Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor' diyor.'  Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar' diye ekliyor. 
'Satın alıyorum' diyor Padişah, 'Al sana 300 altın...' 
Parayı veriyor; hemen oracıkta kekliğin kafasını kesiyor. Adam şaşırıp ;
'Ne yaptınız, en maharetli kekliğin kafasını koparttınız, yazık değil mi' diye dövünürken; Padişah gürlüyor: 
'Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er veya geç budur’..

BİR KIZILDERİLİ’NİN DOĞA ANLAYIŞI..
1871 yılında doğan "Tatanga Mani" ya da Yürüyen Boğa adlı, yaşamı boyunca doğayı anlamaya çalışan Stoney kızılderilisi, yaşlılığında Kanada hükümeti tarafından Kızılderili halkının temsilcisi olarak bir dünya turuna çıkarılır. 87 yaşında, Londra'da yaptığı bir konuşmada, Kızılderililerin Yüce Ruh'la ve onun yarattığı doğa ile olan ilişkisini şu şekilde dile getirir: "Biliyorsunuz, dağlar her zaman taş binalardan daha güzeldir. Şehirde yaşamak, yapay bir varoluştur. Orada birçok insan, ayaklarının altında gerçek toprağı hiç hissedemiyor, saksıdakiler dışında bitkilerin büyüyüşünü göremiyor ya da caddelerin ışıklarından geceleyin yıldızlarla süslenen büyüleyici gökyüzünü görebilecek kadar uzaklaşamıyor. İnsanlar Yüce Ruh'un yarattığı sahnelerden uzakta yaşadığında, onun kanunlarını da kolayca unutuyorlar. Biz her şeyin yaratıcısı ve yöneticisi olan Yüce Ruh'la iyi geçiniyorduk. Siz beyazlar bizim vahşi olduğumuzu sandınız. Bizim dostlarımızı anlamadınız, anlamaya çalışmadınız. Biz güneşe, aya ya da rüzgâra övgüler düzerken, siz bizim putlara taptığımızı söylediniz. Hiç anlamadan, yalnızca bizim tapınma şeklimiz sizinkinden farklı diye, bizi kayıp ruhlar olarak nitelediniz. Biz Yüce Ruh'un eserlerini her şeyde görürdük, güneşte, ayda, ağaçlarda, rüzgârda ve dağlarda. Bazen bunlar aracılığıyla ona yaklaşırdık. Bu çok mu kötüydü? Bence biz Yüce Varlığa, bize putperest diyen beyazların çoğundan daha güçlü bir imanla, gerçek bir inançla bağlıyız. Doğaya ve doğanın yöneticisine yakın yaşayan Kızılderililer karanlıkta değildir. Ağaçların konuştuğunu bilir miydiniz? Evet, konuşurlar. Birbirleriyle konuşurlar, kulak verirseniz sizinle de konuşacaklardır. Asıl sorun, beyazların dinlememesidir. Kızılderilileri dinlemeyi hiç bir zaman öğrenemediler, bu yüzden doğadaki başka sesleri dinleyeceklerini de hiç sanmıyorum. Oysa ben ağaçlardan çok şey öğrendim, bazen hava, bazen hayvanlar, bazen de Yüce ruh hakkında.".

ÇOCUKLARIN ZEKASI..
Bazen çocuklarımızı fazlasıyla hafife alıyoruz. Çocuktur anlamaz gibi bir tavra bürünüyoruz. Aslında o kadar çok şeyi anlıyor ve algılıyorlar ki aklınız şaşar. Beyinleri bizimkiler gibi bin tane kirli ve karmaşık şeylerle meşgul olmadığı için ve tazecik olduğu için de hızlı çalışıyor. Bir soru ya da enteresan bir cevap ile sizi şoka sokuyorlar. 
Bakın size çocukların zekilikleri ile ilgili birkaç küçük hikaye anlatacağım. Çok keyifli hepsi. Emin olun gününüze ferahlık katacak hikayeler bunlar. Sonra hepiniz gidin ve çocuklarınızın yanaklarına kocaman bir öpücük kondurun ve sımsıkı kucaklayın onları. 
Küçük bir kız öğretmeni ile balinalar hakkında konuşuyordu. Öğretmen bir balinanın insanı yutmasının fiziksel olarak imkânsız olduğunu söyledi, çünkü balinaların boğazı çok küçüktü.
Küçük kız Jonah'ı (Yunus peygamber) bir balinanın yuttuğunu söyledi, sinirlenen öğretmen balinanın insanı yutamayacağını tekrarladı, bu imkânsızdı. Küçük kız şöyle dedi, 
"Cennete gittiğim zaman Jonah'a soracağım" Öğretmen 
"Ya Jonah cehenneme gittiyse?" diye yanıtladı. Küçük kız 
" O zaman sen sorarsın"
 --------------
Bir anaokulu öğretmeni sınıftaki çocuklar resim yaparken, onları seyrediyordu. Her çocuğun çalışmasına bakmak için sınıfta dolaşıyordu. Gayretli bir şekilde çalışan küçük bir kızın yanında gittiğinde, ona ne çizdiğini sordu. Kız yanıtladı,
 "Tanrıyı çiziyorum" Öğretmen duraksadı ve sordu,
 "Ama hiç kimse Tanrının neye benzediğini bilmiyor" Kız kafasını kaldırmadan yanıtladı, 
"Birazdan öğrenecekler"
 -----
Bir gün küçük bir kız oturup annesinin mutfakta bulaşıkları yıkamasını seyrediyordu. Aniden annesinin saçlarında beyazlar olduğunu fark etti. Annesine baktı ve merakla sordu,
"Neden saçında beyazlar var anne?" Annesi yanıtladı, 
"Her yanlış yaptığında, beni kızdırdığında, mutsuz ettiğinde, saçlarımdan biri beyazlar" Küçük kız bu cevap üzerinde bir süre düşündü ve sonra sordu,
"Anne, anneannemin tüm saçları nasıl bembeyaz oldu?"
------
Çocuklar öğle yemeği için Katolik ilkokulunun kafeteryasında sıraya girmişlerdi. Masanın başında büyük bir elma yığını vardı, rahibe bir not yazıp elma tepsisinin üzerine asmıştı:
"Sadece BİR tane alın. Tanrı izliyor"
Sırada biraz daha ilerleyince, masanın diğer ucunda büyük bir çikolatalı çörek yığını vardı.
Bir çocuk not yazmıştı,
 "İstediğiniz kadar alın. Tanrı elmaları gözlüyor"

HAYATA NERESİNDEN BAKIYORSUNUZ?
Tüm toplumun önünde gerçekleşen bir toplumsal olaya birçoğumuz değişik açılardan bakıyor ve bu bakış açısına göre yorumlar yapabiliyor. Rezil ve sefil bir örnek belki ama geçtiğimiz günlerde yaşanan şu felaket ötesi tecavüz olayına bile toplumların bakış açısı farklılaşabiliyor. Yani insanlar görmek ve duymak istedikleri gibi yorumluyorlar olayları. Birisine göre doğru olan, bir diğerine göre yanlış. Gerçi bu yaşananlar bu gün ki şartlara göre değerlendirildiğinde ortada tamamen siyasi görüşle ilgili yorumlar var ancak, yine de insan beyni hemen her şeyi kendi istediği gibi algılıyor. Ya da sizi o algıya zorluyor. 
Hep yazarım ve de çok severim bu sözü ‘ İnsanlar kendi yollarını kendileri çizer, beğenmezler ise kader derlermiş’ gerçekten de öyle değimlidir. Hayatımızdaki birçok tercihi biz belirleriz aslında. Bardağın dolu kısmı ile boş kısmı bizim istediğimiz yöndedir. Montaigne ‘ Hayat kendiliğinden iyi veya kötü değildir. Ona iyi ve kötüyü veren bizim düşüncelerimizdir’ der. 
Yola buradan çıktım zaten. Montaigne bu tezini kanıtlamak için bir test yapmış. Bitişik kelimelerden meydana gelen aşağıdaki cümleyi birkaç saniyeliğine gösterip öğrencilerden okumasını istemiş “ THEGODISNOWHERE”
Öğrencilerin büyük bir bölümü bu cümleyi “ THE GOD IS NO WHERE ” diye okumuş. Yani “ Allah hiçbir yerde değildir ” 
Ancak birkaç öğrenci de yazıyı şöyle okumuş “ THE GOD IS NOW HERE ” Yani “ Allah şimdi burada ”
Hikâye yabancı ama ne kadar benziyor bizim bu gün uyguladığımız siyasetimize değil mi? 

TEMEL’CE..
Tel-Aviv de oturan Jacob, New York'a göçmüş oğlu Samuel'i telefonla arar
- ‘Gününü mahvedeceğim için üzgünüm ama annenle ben  boşanıyoruz.45 yıllık eziyet yeter’ der. Oğlu -- Baba nasıl böyle bir şey söyleyebilirsin, hem de tam bayram öncesinde
- ‘Artık birbirimize tahammül edemiyoruz. Yetti bu hikâye, bana yardımcı ol. Şikago’daki kız kardeşini ara ona da bu haberi ver’ der ve telefonu hemen kapatır.
Ümitsiz çocuk kız kardeşini arar, kız da köpürür nasıl bu yaşta boşanırlar ben bu işi hallederim der.
Kız doğrudan babasını arar 
- ‘ BOŞANMIYORSUNUZ. Kardeşim ve ben gelene kadar hiçbir şey yapmıyorsunuz, anladın mı HİÇBİRŞEY, bizi bekleyin’ der.
Jacob telefonu kapatır ve karısına döner ;
- Harika Rebeka, ikisi de bayramı bizimle geçirecekler, hem de uçak biletlerini kendileri ödeyerek geliyorlar..

GÜNÜN ÖZÜ..
Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen. (Yunus Emre)
Bu yazı toplam 137 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37