1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hepsinde sıkıntı var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hepsinde sıkıntı var

A+A-
1 Kasım seçimleri yaklaşırken, siyasi partilerin ilimizdeki sözcüleri, büyükleri yüksek perdeden sallamaya başladılar. Aslında bu seçim döneminde ayakları en çok yere basan parti AKP gibi görünüyor. AKP’liler 7 Haziran’da “580 bin oy-8 milletvekili” hedefiyle yola çıkmışlardı. Sonuç büyük bir hüsran oldu: 487 bin oy, 6 milletvekili. Şimdi 1 Kasım için “Kaybettiğimiz bir milletvekilini geri alacağız. 7 yapacağız” diyorlar ki, bu AKP için en mantıklı hedeftir.
CHP’liler “4-5” demeye başladılar ki, kendileri de buna inanmıyorlar.. 
7 Haziran’da 1’le yetinen MHP’de il başkanı şimdilerde “4”ten bahsediyor. HDP’lilerle görüşüyorum. Çok yüksek perdeden söylemiyorlar ama “2 yapmak” konusunda hayli umutlu görünüyorlar. 
Aslında ilimizdeki 4 partinin de 1 Kasım için açıkladığı listeler “iyi” değil. Kocaeli halkını da, partilerin kendi tabanlarını da tatmin etmeyen listelerle seçime gidilecek. Hoş, bu seçimlerde yerel adayların kimliğinin çok fazla önemi yok. Ama açıklanan listeler, her partinin içinde bir miktar sıkıntı kaynağı oldu. Bu tablonun somut fotoğrafını da, bayram günlerinde gördük. 
AKP il merkezindeki bayramlaşma buluşmasına katılım hayli yoğun olmuş. Yeniden adaylık için başvuru yapmamış olmasına, sanki partiden biraz uzak duruyor gibi gözükmesine karşın, Nihat Ergün bayramlaşmaya katılarak, kurucusu ve ilk il başkanı olduğu partisinin teşkilatlarına büyük moral verdi. Ama AKP’deki bayramlaşmada milletvekilliği biten Cemalettin Kaflı ile partiyi bu kentte en büyük seçim zaferlerini kazandırmış ve kişisel oy potansiyeli bulunduğu bilinmesine rağmen 7 Haziran’dan sonra 1 Kasım’da da aday gösterilmeyen Mahmut Civelek’in bulunmaması dikkat çeken önemli bir eksiklikti. Kaflı, partideki bayramlaşmaya katılmadı, hiç ortalıkta gözükmedi. Civelek ise, partideki bayramlaşmaya gelmezken, 3 saat sonraki Kent Bayramlaşması’na katılıp, önemli bir mesaj verdi. 
CHP’deki bayramlaşma da kalabalıktı. Ama Hurşit Güneş yoktu. Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya yoktu. Yalçın Kuşkan gelmedi. Hem partinin aday listesine, hem listenin hazırlanış biçimine açık bir tepki ve tavır konulmuştu. 
MHP’nin bayramlaşmasında, Kemal Köse, Cumali Durmuş gibi, bu kentte isimleri her zaman MHP ile birlikte anılan iki milletvekilinin bulunmuyor olması dikkat çekiciydi. 
Bu konuda ilimizde en rahat partinin HDP olduğunu söyleyebiliriz. Aslında HDP’nin 1 Kasım listesi de tatmin edici değil. Ama HDP bir ideoloji partisi. Bırakın iktidar olmayı, 
1 Kasım’dan sonra koalisyon ortağı olmak gibi bir beklentisi bile yok. Tek hedef, yine rahat rahat ülke barajını geçmek kendi bölgelerinden tulum çıkartırken, batı illerinden de  
7 Haziran’a göre biraz daha fazla milletvekilliği kazanmak. HDP’yi kendi içinde rahatlatan en önemli faktör, partide kimsenin kişisel menfaat hesabı yapmıyor, yapamıyor olmasıdır.
………..
Tecrübelerime ve hislerime dayanarak belirtmek istiyorum.. Bir büyük ve çok önemli seçime  1 ay kadar zaman kalmışken, mensubu olduğu siyasi partinin bayramlaşmasına katılmayan, bu şekilde bir mesaj veren kişiler, seçim gününe kadar zaman zaman ortalıkta gözüküp, partileri için çalışıyormuş gibi yapsalar da, kendileri sandığa gittiklerinde kendi partilerine oy vermezler.. 
Hiç kimseyi doğrudan hedef almıyorum.. Ama özellikle bizim şehrimizde siyaset çok fazla “Bireysel” yapılır. Bizim şehrimizdeki siyasette, her partide “Ben varsam partim iyi, ben yoksam partim de olmasın” mantığı ön plandadır. 
Cemalettin Kaflı kimdir?.. 7 Haziran’da AKP’nin listesinde 6’ncı sıradan aday gösterilmese, 
3 aylığına da olsa milletvekili seçilmese, bu kentte kaç kişi tanırdı?.. Mahmut Civelek, çok genç yaşta partisinin il başkanlığına atanmasa- atandıktan sonra görevini çok iyi yapmış olması ayrı bir konudur- bu kentte kaç kişi tanırdı.?
Prof. Dr. Hurşit Güneş için söyleyemeyiz belki ama, CHP olmasa, Sefa Sirmen’in Hikmet Erenkaya’nın; MHP olmasa Kemal Köse’nin, Cumali Durmuş’un adını kaç kişi bilir, yüzünü gördüğünde onları kaç kişi tanırdı?..
Ben, herhangi bir siyasi partinin sayesinde çok önemli, çok hatırlı görevlere gelme imkanı bulmuş, devrini tamamladığı için ya da başka nedenlerle bir sonraki seçimlerde aday yapılmamış kişilerin, içlerinden çıktıkları partiye tavır almalarını hiç şık görmüyorum. 
Ama  ilimiz siyasetinde bu olay yaygın biçimde ve her partide var.. 1 Kasım seçimlerine gidilirken, aslında her partinin içinde ciddi sıkıntılar var. Siyasetin bu denli yozlaştığı, bireysel çıkarlara dayalı olarak yapıldığı ilimizde, partiler birbirlerini bayramda bile ziyaret etmezken, BBP’li Duyar ve Yıldız’ın, 7 Haziran’daki ittifak ortakları Saadet Partisi’nin bayramlaşmasına katılmasını çok zarif bir jest olarak görmek gerekir.
Bu tablonun temel nedeni, partilerin tamamının aday listelerini Ankara’da kapalı kapılar arkasında belirlemiş olmasıdır. Türkiye, seçimlerdeki adayların partilerin üyeleri tarafından ön seçimle belirlenmediği, adayların atama ile belirlenip, halk devre dışı bırakıldığı sürece gerçek demokrasiye hiçbir zaman ulaşamayacak, siyasi partiler de kendi içlerinde bu sıkıntıları yaşamaya devam edecektir. 
Bayramlaşmaya gelmeyen AKP’de Kaflı ve Civelek’e; CHP’de Güneş, Sirmen ve Erenkaya’ya; MHP’de Durmuş ve Köse’ye aslında kızmak lazım. Ama ne kadar kızabilirsiniz?..  Milletvekilleri seçilmemiş atanmış.. Partilerine gönül koyanlar “Ön seçim yapılsa, partililere sorulsa, ben listeye girerdim” dediklerinde  “Hayır öyle olmazdı” diyebilir misiniz?.. 
Türkiye’nin siyasi ahlak endeksinde yükselebilmesi, gerçek demokrasiyi yakalayabilmesi için, bu aday belirlemedeki diktatörlük sistemini artık terk etmesi şarttır. Bu sistem, her siyasi partinin kendi içinde yara almasına ve oy kaybetmesine neden olacaktır. 1 Kasım seçimlerinde de sonucu aslında, siyasi partilerin kendi içlerindeki kırılmalara bağlı olarak kendi seçmenlerinden kaybedecekleri ve başka partilere kayacak oylarla belirlenecektir.
Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.