1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. “Her çocuk tablet alacak”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

“Her çocuk tablet alacak”

A+A-

Geçen gün bu sütunlarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2009’dan buyana her yıl bu kentteki ilköğretim 6’ncı sınıf öğrencilerine dağıttığı dizüstü veya tabletlerin bu yıl dağıtılamayacağını yazmıştım. Çünkü, Büyükşehir Belediyesi, bu tabletler için açtığı ihaleyi iptal etmişti.

Cuma günü akşam saatlerinde eve dönerken, Başkan Karaosmanoğlu aradı. Berlin’de raylı sistemler fuarına katılmıştı. “Şimdi İstanbul’a indim, seni arıyorum” dedi. Tablet bilgisayar konusundaki yazımı okumuş. Başkan şunları söyledi:

“- Bu yıl 6’ncı sınıf öğrencileri için 30 bin kadar tablet bilgisayar alımıyla ilgili açtığımız ihaleye, sadece iki firmadan teklif geldi. Bu iki firma, bizim nasıl olsa tabletleri almak zorunda olduğumuzu düşünmüşler. Bana göre, anlaşmalı fiyat vermişler.. Geçen yılki fiyatların yüzde 30-35 kadar üstünde fiyat çıktı. Açıkça Büyükşehir’e kazık atacaklardı. Bu nedenle ihaleyi iptal ettik.”

Başkan Karaosmanoğlu, ”ihalenin iptal edilmesinin tablet bilgisayar dağıtımından vaz geçildiği anlamına gelmediğini”  belirterek şöyle devam etti:

“- Bu yılsonuna kadar ihale açıp, tablet bilgisayar alamayız. Ama ben bu görevde olduğum sürece  her yıl çocuklara verdiğim sözü tutacağım. Gelecek yılın başında 2 yıllık (yaklaşık 60 bin adet)  tablet için ihaleye çıkacağız. Sayı arttığı için, birim fiyat da düşecektir.  2017 yılında hem bu yılki 6’ncı sınıf öğrencilerine, hem gelecek yılki 6’ncı sınıf öğrencilerine tablet bilgisayarlarını teslim etmiş olacağız. Hiçbir çocuk endişelenmesin. Bu kente 6’ncı sınıfa gelen her çocuğun bir tablet bilgisayarı olacaktır”

“YILSONUNA KADAR SIKINTI BİTER”

Başkan daha sonra, Berlin’de katıldığı fuarla ilgili izlenimlerini anlattı. Şunları söyledi:

“- Çok gurur duydum. Türkiye’deki raylı sistem üreticisi firmalar fuarın gözdesiydi. Almanlar, Japonlar, Çinliler, hep Türkiye’de üretilen sistemlerle ilgilendiler. İzmit’te kullanacağımız tramvay kabini de orada tanıtıldı. Mükemmel bir toplu taşıma aracı. Göreceksin, İzmit’e çok yakışacak.”

Başkan’a, “Bu tramvay yolu inşaatı çok sıkıntı yarattı. Müteahhidin işi bıraktığı da konuşuluyor?” diye sordum. Karaosmanoğlu, “Sıkıntının farkındayım. Ama bu yılsonuna kadar İzmit içindeki inşaat işleri bitecek. Tramvay çalışmaya başlayınca da bu sıkıntılar unutulacak” dedi. Müteahhidin işi bırakmadığını, inşaatın bütün hızıyla devam ettiğini de söyledi.

Tesadüfen yaşıyoruz

Düşünün.. Sabah arabanıza binmişsiniz. Sıkış tepiş trafik içinde işinize gitmeye çalışıyorsunuz.

Bu arada sizin gittiğiniz yönün tersinden gelen dev bir Metrobüs’ün içinde bir manyak, şoförle tartışıyor. Şoföre kızıp, o dev otobüsü kullanırken, şemsiye ile burnuna vuruyor.

Şemsiyeyi yüzüne yiyen şoför Metrobüs’ün direksiyonunu bırakıyor. Araç kontrolden çıkıp, karşı şeride geçiyor ve arabaları eziyor.

O ezilen arabalardan birinin içinde olabilirsiniz. Hiçbir şeyden haberiniz yokken, en küçük bir hatanız yokken.. Bir sinek gibi ezilip, ölebilirsiniz.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz?.. Bu ülkede aramızda dolaşan insanların  yüzde kaçı manyak.. Yüzde kaçı şiddet bağımlısı?.. Bilmiyoruz. Ama her an hiç hata yapmamış olmamıza rağmen, hiç içinde olmadığımız bir olayda yaralanabilir, hayatımızı kaybedebiliriz.

BİZİM ŞEHRİMİZDE DE RİSK VAR

İster istemez bu şehirde trafik içinde dolaşan biriyim. İstanbul’da cuma günü meydana gelen metrobüs olayını (buna kaza diyemeyiz) dehşet içinde izledim. Bizim şehrimizde de Büyükşehir’in dev otobüsleri çalışıyor. Üstelik,  İstanbul’daki gibi, özel bir yoldan gitmiyorlar. Trafiğin içindeler. Bazıları çok hızlı, çok sert kullanılıyor. Zaten bakın büyük otobüslerin kaportalarına hepsinin üzerinde ufak tefek kazaların izlerini görürsünüz. Geçenlerde,  benim altımdaki küçücük araba ile, az kalsın dev bir doğalgazlı Büyükşehir otobüsü altında ezilecektim. Bu otobüslerin şoförlerinin belli zaman içinde turlarını bitirmeleri gerekiyormuş. Şoförler stresli, yolcular gergin, öfkeli.. Trafik sıkıntılı. Bizim şehrimizde de dev otobüsler, vızır vızır her yere girip çıkan damperli hafriyat kamyonları, ya da araba yüklü TIR’lar yüzünden çok feci kazalar meydana gelebilir. Üstelik siz ne kadar dikkatli, ne kadar düzgün olursanız olun, bu kazalardan birine kurban da gidebilirsiniz..

1 TL’ye ekmek alabildiniz mi?

Kocaeli Fırıncılar Odası, geçen yılın ekim ayında Türkiye’de ilk ekmek zammını almak için talepte bulundu. 250 gram ekmeğin fiyatı 1 TL’den 1.25 TL’ye yükseltildi.

Vali Güzeloğlu, halk adına itiraz etti. Fırıncılar, Vali ile pazarlığa girmediler. Bunun üzerine Vali yargıya gitti, ekmek zammının iptali için dava açtı. Kocaeli Ticaret Mahkemesi, 11 ay sonra karar verdi. Esnaf Odaları Birliği, Fırıncılar Odası zam isteyince 2 günde onaylamıştı. Mahkeme, zammın iptali için 11 ay oyalandı.

Neyse, mahkemeden karar çıktı. Ekmek zammı iptal edildi.

………..

Değerli okurlar, ekmek zammının iptali ile ilgili karar, vali kararı değildir.. Belediye Başkanı kararı değildir. Yargı kararıdır. Bir hukuk devletinde yaşıyorsanız,  yargı kararına koşulsuz uymanız gerekir.

Ben her gün eve giderken ekmek alıp götüren biriyim. Hafta başında ekmek zammı iptal edildi. Bu şehirde üretilen bütün 250 gramlık ekmeklerin 1 TL’den satılması gerekirdi. Ama fırıncı, 1.25 TL’den satmaya devam etti.

Yargı kararını beğenmeyebilirsiniz. İtiraz edersiniz. Ama uymak zorundasınız. Ya da kapatırsınız fırınınızı “Ben zararına ekmek yapmıyorum” dersiniz. Bu da hakkınızdır. Ama mahkeme “250 gram ekmek 1 TL’den satılacak” dediyse, siz hala göz göre göre 1.25’ten satamazsınız.

Bu şehirde fırıncı, mahkeme kararını da takmadı. Aradan 3 gün geçti,  Ticaret İl Müdürlüğü, “ Ekmeği hala 1.25’ten satana ceza keseceğim” diye açıklama yaptı. Bu şehirde fırıncıya ceza kesilebilir mi? Hiç sanmıyorum.

Geçen Ramazan ayında, ondan önceki Ramazan ayında her gün yazdım. Bu şehirde Ramazan Pidesi fiyatı fahiştir dedim. Bu şehirde fırınlar tekli pide üretmiyor, 2’li, 3’lü, 4’lü pideyi vatandaşa  satıyor dedim. Kimse umursamadı. Hala ekmeği 1.25’ten satanlar var. Ceza kesilecek mi, bekliyorum. Zaten yarın öbür gün yeni bir zam onayı çıkar, bu tartışma da biter, gider.

Bu yazı toplam 3078 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum