1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. HER GÜN ANNELER GÜNÜ
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

HER GÜN ANNELER GÜNÜ

A+A-

Hemen hemen her inançta, anneler kutsal varlıklar olarak kabul edilirler. Bu kutsiyet, insanlık tarihiyle eş değerdir.Özellikle semavi dinler, annelere gereken önemi vermiştir. Modern toplumlarda anneler günü diye bir gün ihdas edilerek anneliğe gereken önem ayrıca verilmiştir.

İslam kültüründe ise, anneye verilen önem, ayet ve hadislerle kuvvetlendirilmiş ve kendilerine “Öf” dahi denilmemesi ve cennetin annelerin ayakları altında olduğu ifadeleri, anneye kutsiyet atfetmektedir.

Bildiğiniz gibi peygamberimize “ümmi” denilir. Cahiliye toplumu, bu “ümmi”lik kavramını “cehalet” ve bilmemezlik ile izah etmeye çalışıyorlar ve ne yazık ki, İslam toplumunu da bu sakat tarife inandırmayı kısmen de olsa başarabilmişlerdir. Bu, aslında bilinçli bir bilgi kirliliğinden başka bir şey değildir. “Üm” Arapçada “anne” demektir. “Ümmilik” de, anadan doğmuş gibi saf, duru ve temiz demek; bilgisiz ve kültürsüz demek değil. Dolayısıyla, peygamberimiz herhangi bir beşerden ders alarak ilim-irfan sahibi olmuş değil. Kendisine tüm bilgiler Allah tarafından vahiy yolu ile Cibril vasıtasıyla öğretilmiştir. Bu manada peygamberimizin hocası yoktur. Onun için kendisine “ümmi” denilmiştir. Okuma-yazma bilmediği için değil. Okuma-yazmayı herhangi bir hocadan almadığı için bu şekilde isimlendirilmiştir.

Gelelim mevzumuza,

“Ana rahmi” ile Allah’ın “Rahim” sıfatı birbiriyle ilintilidir. Ceninin en çok rahat ettiği ve merhamet bulduğu mekân ana rahmidir. Allah da merhametlilerin en merhametlisi olduğuna göre “Rahim” sıfatı ile “ana rahmi”ni bu isimle isimlendirmesi tesadüfi değildir.

İslam öncesi cahiliye döneminde kadına, dolayısıyla anaya bakış açısı ile modern köleliğin kadına, dolayısıyla anaya bakış açısı arasında temelde bir farklılık yoktur. İki bakış açısı da sorunludur. Dün, diri diri toprağa gömülen anne adayları olan kızlarımız, bu gün de modern podyumlarda bir seks objesi olarak topluma sunulmakta. Annenin “kişiliği” “dişiliği”ne kurban edilmektedir. Her iki yaklaşım da sakat yaklaşımdır.
Annenin hatırlanması bir gün ile sınırlandırılması doğru değildir. Böyle bir günün ihdas edilmesinin arkasında bir art niyet aramıyorum. Elbette ki hayırlı bir amaç için üretilmiştir. Lakin böylesi bir yaklaşım bir takım mahsurlarını da beraberinde getiriyor. Böylelikle, yıldan yıla annesinin elini öpen bir nesil türemeye başladı. Bu sayede senede bir gün annesinin yüzünü gören ve onu hatırlayan nesil hızla çoğalmaya başladı.
Kerim kitabımız Kur’an’i Kerim “Ümmül Kitap” diye de anılır. Yani, kitapların anası. Bununla vurgulanmak istenen her ne kadar kitabımız Kur’an ise de, aynı zamanda “Üm”ün yani anneliğin her şeyin başı olduğu vurgusudur. Dolayısıyla annelik kavramı, İslam literatüründe makamların en şereflisi olmakla beraber üst perdeden kutsiyet mekanı olduğunu hatırdan çıkarmamamız gerekir.
Bu vesileyle, iki gün önce kutladığımız anneler gününü kutlar, tüm günlerin “anneler günü” olması bilincinin toplumumuza hakim olmasını temenni eder, ölen annelerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sıhhat ve afiyetler dileyerek bütün annelerin ellerinden öperim.

Bu yazı toplam 1820 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.