1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Her iki cephedeki son gelişmeler
Her iki cephedeki son gelişmeler

Her iki cephedeki son gelişmeler

Bir taraftan Kocaelispor FK kuruluş çalışmaları; bir taraftan Kocaelispor’u yaşatma çabaları. İki koldan büyük bir atak söz konusu. Her iki cephedeki faaliyetleri de yakından takip ediyorum.

A+A-

Bir taraftan Kocaelispor FK kuruluş çalışmaları; bir taraftan Kocaelispor’u yaşatma çabaları. İki koldan büyük bir atak söz konusu. Her iki cephedeki faaliyetleri de yakından takip ediyorum. Benim önceliğim Kocaelispor mevcut haliyle devam etsin. Bu yolda atılacak adımlara desteğimi veririm. Birkaç gündür eski yöneticiler Kocaelispor kapanmasın diye büyük bir mücadelenin içerisine girdiler. Mehmet Tüysüz ağabey bu isimlerin başında geliyor. Mehmet ağabey, Kocaelispor’a en çok kaynak aktaran yöneticilerden biridir. Dünyanın parasını vermiştir. Alacağı için bir gün federasyona gitmişliği yoktur. Elinde o tarihlere ait çekler duruyor.  Hiçbir işlem yapmıyor. Kocaelispor’un durumunu biliyor, görüyor çünkü. Kocaelispor kapandığında devlet borçları eski yöneticilere fatura edilecek. Eski yöneticilerin önemli bir bölümü bunun korkusu içerisinde. Ancak Mehmet ağabeyin böyle bir endişesi yok.

Mehmet Tüysüz’ün haklı tepkisi

Geçenlerde yerel gazetelerden birinde eski yöneticilerin hacizden kurtulmak için üzerindeki mallarını eşlerinin üzerlerine geçirdikleri yönünde haber vardı. O haberde eski yöneticilerin bunalıma girdiği, şokta olduğu da belirtiliyordu. Sevgili Mehmet Tüysüz ağabey, bu haberlere çok bozulmuş. Beni aradı, içini döktü. Mehmet ağabey, “Ne bunalımdayım, ne de üzerimdeki malları başkasının üzerine geçirdim. Benim böyle bir korkum yok. Kocaelispor kapandığında, yasalar borcu benim ödememi emrediyorsa yapağım bir şey yok. Şeriatın kestiği parmak acımaz” dedi. Mehmet ağabey, Kocaelispor’un kapatılmasına şiddetle karşı olduğunu da söyledi, “Buna izin veremeyiz. Ben kendi adıma bu mücadeleyi vereceğim” dedi. Kocaelispor’un kapanmasına karşısına çıkacak faturadan değil, manevi değerlerden dolayı karşı çıkıyor Mehmet ağabey. Onun gibi birçok eski yönetici var. Muammer Çelik ağabey de o grubun öncülerinden biri. Hepsi birlikte hareket eder, taşın altına ellerini koyarlarsa Kocaelispor’un kapatılmasını engellerler.

Tesisleri ver, borçtan kurtul

Eski yöneticilerin güzel bir düşüncesi var. KEV Tesisleri’ni satıp, Kocaelispor’u borçtan kurtarmak istiyorlar. Önümüzdeki hafta içinde eski yöneticilerden bir grup Sefa Sirmen’i ziyaret edip bu düşüncelerini aktaracaklar. Bir anlamda Sirmen’i ikna etmeye çalışacaklar. Tesislerin satılıp borçların silinmesi formülü daha önce de gündeme gelmişti. Ancak KEV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen, bu işe onay vermemişti. Gelinen noktada iş ciddiye bindi. Kocaelispor kapandı kapanacak. KEV Genel kurulunu Kocaelisporlu eski başkan ve yöneticiler oluşturuyor. Kocaelispor’un kapanmasına öncelikle karşı çıkması gerekenler onlar. Oturup konuşacaklar, başka çaresi olmadığını görüp tesislerin satışına onay verecekler. Kurtuluş için başka bir formül gözükmüyor. O tesisler Kocaelispor için yapıldı. İnsanlar, Kocaelispor’a tesis yapılıyor diye yardım etti. Bugün Kocaelispor kapanma noktasına gelmişte, buna engel olmak için tesislerin satılmasından başka seçenek kalmamışsa gereği yapılmalı. Sirmen’in de artık ısrarından, inadından vazgeçmesi gerekiyor.

Pehlivan düğmeye basıyor

Bir de madalyonun öbür tarafına bakalım. Yani Kocaelispor FK projesine. Hodri Meydan’ın projeye destek verme şartlarını açıklamasının ardından konuştuğum Yunus Pehlivan, son derece moralsizdi. “Bu şekilde bu proje hayata geçmez” diyordu. Umudumu kesmek üzereydi. Dün sabah yeniden aradım Başkan Pehlivan’ı. Bu kez moralli ve keyifliydi. Kaptan Serdar Topraktepe araya girmiş, şartlarla ilgili sorun ortadan kalkmış. Başkan Pehlivan, “Projenin önünde engel yok. Pazartesi düğmeye basarız” dedi. Şartlar demişken. Hodri Meydan grubu futbolcu ve personelin haklarının ödenmesini şart koşuyor. Benim düşüncem de aynı. Zaten yazdım bunu. Alacaklılarla helalleşmek gerekir diye. Tamamını ödemek elbette mümkün değil ama en azından bir kısmı verilir, helalleşilir. Zaten alacaklılar da zorluk çıkartmaz. Üç aşağı beş yukarı anlaşılır. Bence yeni projenin hayata geçmesinde olmazsa olmaz şart budur.

Her iki cephedeki gelişmelerden aktarabileceğim bilgiler şimdilik bunlar. Yakın takipteyim. En doğru bilgileri, en ayrıntılı şekilde sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Hayri Morkan’ın Kocaelispor’u kurtarma projesi

Kulağıma Gölcüklü işadamı, Kocaelispor eski yöneticisi sevgili Hayri Morkan’ın öncülük ettiği bir oluşumun Kocaelispor’a talip olacağı yönünde bilgiler geliyordu. Önceki gün sevgili Morkan telefonla aradı, böyle bir çalışmanın içerisinde olduğunu söyledi. Morkan, “Yönetimin kongre kararını bekliyoruz, bazı çalışmalarımız, projelerimiz var” dedi. Hayırlısı olsun dedim. Sevgili Morkan Kocaelispor’un kurtuluşu ve yaşatılmasıyla ilgili düşüncelerini, projelerini yazılı bir metin olarak bana gönderdi. İşte Hayri Morkan’ın Kocaelispor’u kurtarma ve yaşatma projeleri:

”1-Kocaeli’nin dört köşesinde oluşturulacak olan alt yapıya yönelik çalışmalar içerisinde olunacak. Sistemin başına bilirkişiler getirilecektir.

2-Tesisler tadilat adı altında, iyileştirilmek yönünde genel bir değerlendirilmeye alınıp, tesisin İstanbul istikametindeki geniş alan düğün organizasyon programların yapılabildiği piknik alanı amaçlı Kocaelispor adına gelir elde edilmesi yönünde K. E. V ile paylaşımda bulunulacak.

3-Tesisin karakol cephesi K. E. V ve Derince Belediyesinin fikirleri alınarak o güzergahın dükkanlar oluşturulup bunları Kocaelispor adına gelir elde edilebilecek hale getirilmesi.

4-Kocaeli’ndeki otobüs firmalarının biletlerinin arkalarına Kocaelispor’un Türkiye Kupası görselini bastırtıp Türkiye genelinde Kocaelispor markasını öncelikle herkesin hafızasında tekrar canlandırmak ayrıca bu biletler maç bileti yerine geçerli olabilecek bu şekli ile üniversite gençliğini ve Kocaelispor şampiyon olduğunda camlardan bayrak sallayan aile kesimini stada çekebilmek.

5-Coca-Cola firmasının Kartepe Maşukiye bölgesindeki otobana cephe 157 dönüm arazisini Kocaeli halkının ve Kocaelispor’un faydalanabileceği yönde Coca-Cola Spor Köyü adı altında proje sunuldu. Bu konuyla ilgili sayın valimizin ve Büyükşehir belediye başkanımızın ricası ile bu projede stadımızın dahil bu bölgede yapılanıp bölgeye hareket getireceğine inanıyoruz. Cengiz Topel havaalanını da bu projede değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

6-Tren garının olduğu alan Kocaelispor kulüp, lokal amaçlı irtibat noktası anlamında şehir esnafı ile daha kaynaşık ve futbolcusunun da iç içe yaşayabileceğimiz bir ortam yaratmak.

7-Kocaelispor kulübünün bünyesinde olan Kocaelispor A. Ş markasının ortaklaşa projelendirmek kaydı ile İNFO TEKSTİL firmasıyla bölgedeki sanayicilere iş elbisesi imalatı yönünde kalitesiyle fiyatıyla ürün pazarlama departmanı oluşturup (Medine dilencisi) edasıyla sanayicinin kapısı çalınmayacak. Sanayiciye çözüm ortağı olarak yanaşılacak”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.