1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Her konuda ahkam kesmek
Her konuda ahkam kesmek

Her konuda ahkam kesmek

Bugün bu sütunlarda bir kez daha kendi iç dünyamla hesaplaşmamı, sizinle paylaşmak istiyorum.

A+A-

Pekçok dostum, tanıdığım, “Sen İzmit’e lazımsın, çok güzel yazıyorsun. Sağlığına dikkat et. İzmit’te başka güveneceğimiz, inanacağımız insan kalmadı” falan gibi sözler söylüyorlar. Biliyorum ki, büyük bölümü “Kompliman” yapıyor, abartıyor. 
Oysa ben kendimi hiç önemli biri gibi, hiç öyle denildiği gibi duayen gazeteci falan gibi görmüyorum. 
Hasbelkader, babam gazeteci-gazete sahibi- olduğu için çok küçük yaşta bu işe başlamışım. Bu meslekte çok değerli insanlarla birlikte çalıştım. Bu ülkenin ve kentin demokratik, sevgi dolu, herkesin birbirine saygı gösterdiği yıllarında bu işi yapma imkanı buldum ve gerçekten zevk alarak yaptım. Aylarca İstanbul’da dönemin en başarılı gazetecilerinden ders alma imkanı buldum.
Ama gazeteci falan değilim. Bu konuda hiçbir eğitimim yok. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği diplomam var. Elektronikle tek alakam, evde uzandığım koltuktan televizyonun uzaktan kumandasını kullanmaktan ibarettir. 
………………..
Bilgisayardan anlamam, interneti tanımam. Elime akıllı telefon verseler, patlar falan diye atarım. Öyle sular seller gibi yabancı dil konuşamam. 
Gördüğümü iyi tarif ederim. Okul yıllarında da kompozisyondan hep 10 alırdım. Allah vergisi ifade kabiliyetim var. Bu şehri ve insanlarını iyi tanıdığımı düşünürüm. Tanıdığım insanları iyi tarif ederim. Yazı yazarken, kin ve nefret duygularından tamamen arınır, mutlaka empati yaparım. 
Belki 30 yıl var, bir banka şubesine girmemişim. Kredi kartı kullanmak, elektronik ortamda para yatırıp, çekmeyi zaten hiç bilmem. Bulunduğum her ortamda hesabı bölüşürüm. Bir kişiden iki defa üst üste yemek yemem. Kısacası parayla işim yoktur. Ama Allah’a şükür bugüne kadar sıkıntısız yaşadım, ihtiyaç da duymadım. 
………………….
Gazetecilik başlı başına bir branştır. Bunun dışında, gazeteciliğin kendi içinde branşları vardır. Ekonomi, siyaset, dış politika uzmanları vardır. Spor yazarı, sinema-tiyatro yazarı, sanat alanında uzmanlar vardır. Her gazeteciyim diyenin her konuda ahkam kesmesi düşünülemez. 
Ama ben her gün her konuda yazı yazıyorum. Siyaset yazıyorum, sinema, spor yazıyorum. Ekonomi yazıyorum. Bütün yazılarımın en geniş kesim tarafından okunabilecek, olabilecek en geniş yelpazede beğenilmese bile, “Evet bu adam haklı” dedirtecek özellikte olmasına da çok özen gösteriyorum. 
Üstelik bu işi 40 yıldır yapıyorum. Artık yaş 60.. Kafamın eskisi kadar iyi çalışmadığını da fark ediyorum. Bazen yazacak konu bulmakta zorlanıyorum. Sokakta veya bir mekanda selam veren insanların emin olun % 80’ini tanımıyorum. İsimleri unutuyorum. Hissediyorum, yorgunum. 
Hala benden umudu olanlar, benden yeni mucizeler bekleyenler var. “Bir gün İsmet Çiğit’in işine karışılacak, kafası bozulacak, köprüleri yıkıp atacak ve yeni maceralara girişecek” diye hesap yapanlar var. Yeni bir gazete çıkartırız, İsmet Çiğit’i başına geçiririz, birkaç binlik tiraja ulaşınca, bu kentin haracını birlikte yeriz hesabında olan pekçok tanıdığım var. Bazı siyasetçilerin de bu konuda kendi kendilerine gelin güvey olduklarını biliyorum. 
Çok açık olarak ve son kez yazıyorum: Yokum. Birincisi, işime karışıp, benim kafamı bozan yok. İkincisi, benim yeni bir maceraya girecek gücüm yok. 
İsmet Çiğit olarak bu kentte geldiğim yerden, edindiğim itibardan büyük gurur duyuyorum. Bundan sonraki çabam, bu güven, sevgi ve itibara layık olmak, zarar getirmemektir. İleride bu kentte çocuklarımın, torunlarımın benden utanmamalarını sağlamak içindir. 
Gazetecilik hayatım boyunca kimseyle kişisel problemim olmadı. Birisi için övücü yazı yazmaktan keyif aldım da, birisini yerecek, yerin dibine batıracak yazıları, karşımdaki insan bunu hak etse bile yazmamayı tercih ettim. Kimseden korktuğumdan değil. Ahlakımdan ve insanlık anlayışımdandır. 
Bu kadar geniş alanda yazı yazmaktan, her konuda ahkam kesmekten de zevk alıyor değilim. Mutlaka yanlış yaptığım, saçmaladığım da oluyordur. Ama her gün bir şeyler yazılacak ve belli bir alan doldurulacak. Bu benim işimdir. Bunu yapmaya, en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. 
…………………
Değerli okurlar; hem yaş, hem fiziksel kapasite olarak, meslek hayatımın sonlarına hızla yaşlandığımı hissediyorum. Günün birinde şu veya bu nedenle bu iş benim için bittiğinde, ne çoluk çocuk gibi internet sitesi kurarım, ne de yeni kurulacak bir yerel gazetede görev üstlenirim. Sabah kalkıp, “Bugün ne yazacağım” diye düşünmediğim günleri emin olun büyük bir özlemle bekliyorum. ÖZGÜR KOCAELİ’de bir gün işim biterse, kapalı pazar yerinde bir tezgah açıp, limon satmayı tercih ederim. 
İyi röportaj yaparım. Hayatım boyunca hiç ses kayıt cihazı kullanmadım. Konuşulan her şeyi beynime kaydederim. Muhatabıma damardan soru sorarım. 
Gördüğümü iyi anlatırım. Hele şöyle keyifli bir rakı sofrasını bir yazarım ki, canınız çeker. 
Dostlarıma kişisel faydam yoktur. Düşmanlarıma zarar vermek, kitabımda yazmaz. Yakından tanıdığım İzmitli dostlarım hakkında vefatlarının ardından Fevziye Bahçesinden en iyi yazıları bu kentte ben yazarım. 
Bir kitap yazmaya kalksam, bu kentteki meslek hayatı içinde yaşadığım anılarla, emin olun yer yerinden oynar. Ama ne kitap yazma azmim, ne para kazanma hırsım var. 
Hep sıradan olmaya, büyükle büyük, küçükle küçük olmaya, ama hiç kimse ile de cıvık ilişki içine girmemeye özen gösterdim. Eğer bu meslekte bu kentte bulunduğum bu yere gelmişsem, yazdıklarımdan çok bu herkesin gözü önündeki hayat şeklimdendir diye düşünüyorum. Lütfen bana; “Şu içkiyi, sigarayı bırak. Sağlığına dikkat et” falan diye de nasihate kalkışmayın. Ben, canım istediğinde, istediğimi yapabildiğim an hayatımdan memnunum. Bir torun görüp, sevecek kadar yaşayabilme amacı dışında da hiçbir gayretim yoktur. 
Bilip bilmediğim her konuda her gün ahkam kesmek zorunda kaldığım için özür diliyorum. Elbette hatalarım da oluyor. Bunlar için affınızı isterim. Beni seven, güvenen ve inanan herkese de çok, ama çok teşekkür ederim. Sağlıkla kalın, ihtiyacınız kadar kazanın dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.