1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Her köşesi ayrı bir hikâye! İzmit'teki Müze’yi hiç gezdiniz mi?
Her köşesi ayrı bir hikâye! İzmit'teki Müze’yi hiç gezdiniz mi?

Her köşesi ayrı bir hikâye! İzmit'teki Müze’yi hiç gezdiniz mi?

Kısa bir süre önce göreve başlayan Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Serkan Gedük, her köşesi ayrı bir hikaye, ayrı bir başlangıç olan Kocaeli Müzesi’nde önemli yenilikleri gerçekleştiriyor.

A+A-

Yetkililer, Kocaeli halkını ‘Müzeye gelin, kentin tarihini tanıyın’ diyerek müzeyi gezmeye ve Kocaeli tarihini görmeye davet ediyor.

Müzelere aynı zamanda bir eğitim ve kültür merkezlerini olduğunu, bu alanlarda çocuklarımız ve gençlerimizi aydınlatmanın görevleri olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, “Öz değerlerini tanımayan, sevim korumayan bireylerden oluşan toplumlar ileri gidemezler. Geçmişteki toplumların ince sanat zevklerini çağları aşarak günümüze ulaştıran birer tarihi belge niteliği taşıyan eserlerin bulunduğu, korunduğu ve sergilendiği yerler olan müzelerimizi gereken ilgiyi göstermeli, değerlerini bilmeliyiz.” dedi. Sanatçılarla işbirliği yapmak, alanında uzman kişilerle konferanslar, seminerler yapmak ve müzelerin kapılarını halka açmak durumunda olduklarını belirten Yamen, gezici sergiler, yaşayan bir kültürü dinamik bir aracı olarak müzelere yeni işlevler kazandırmak amacında olduklarını söyledi.

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne daha kolay ulaşılması amacıyla İzmit’teki ana arterlerdeki yollara yönlendirme tabelaları konuldu, çevresine de; ‘Kocaeli’nin Gizli Tarihine Çok Yakınsınız’, ‘Müze Toplumun Aynasıdır’, ‘Çoçuklar, Daha İyi Bir Gelecek İçin Kültürel Mirasımızı Koruyalım’ gibi afişler asıldı.

MUHTARLARA SEMİNERLER

Geçen günlerde 7-9 yaş arası çocuklar için tiyatro etkinliklerinin yapıldığı Kocaeli Müzes i’nde 15 günde bir çeşitli konularla ilgili konferanslar gerçekleştiriliyor. Kocaeli Müzesi’nde muhtarlara yönelik olarak “Kültürel Mirası Koruma” seminerleri, İzmit’ten başlayarak diğer içlerde de Nisan ayından itibaren sürdürülecek.

ÇAĞDAŞ MÜZECİLİK ANLAYIŞI

Atatürk başta olmak üzere birçok devlet adamının karşılama törenlerine tanıklık eden ve etmeye devam eden İzmit Tren İstasyonu’nun tarihe tanıklık eden; tamir atölyesi, hangarı, su deposu, lojman binası ve tekel deposu 2007 yılından itibaren çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesine dönüştürüldüğünü belirten yetkililer, “Müze binası Arkeolojik ve Etnografya sergi salonu olarak iki ana bölüme ayrılmaktadır. Arkeolojik bölümünde Kocaeli’nin Paleolitik çağdan Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemine kadar olan eserleri kronolojik olarak sergilenmektedir.”dedi.

KOCAELİ’NİN HİKAYESİ

Müzenin bu bölümünde ziyaretçiler 30 bin yıl önce Kefken’i mesken tutmuş taş çağı insanlarından 2 bin 700 yıl önce Megara’dan yola çıkarak Başiskele’ye yerleşip Astakos şehrini kuran Megaralıların hazin öyküsüne; Roma’ya başkentlik yapmış dünyanın dördüncü büyük kentlerinden Konstantin’in yaşamını şekillendirmiş olan şehrin tarihine; Nikomedia’nın, İznikmid’in, İzmit’in, Kocaeli’nin hikayesini bulmaktadır. Müzenin giriş bölümünde; Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Doğu Roma, Abbasi, Sasani, Emevi, Osmanlı gibi neredeyse tüm çağları geniş bir koleksiyon yer almaktadır. Bir diğer sergi ise, “Kim bilir burada yatan en yolcu! Bir bak ve tanı! diyerek, çağlar öncesinden sesleniyor ziyaretçilerine ve Nikomedia’da ölümü anlatıyor. Anasız kalan evlatların, kocasız kalan kadınların feryatları işitiliyor adeta.

NİKOMEDİA’NIN BAŞKENTİ

Etnografya bölümünde ise Kocaeli halkının gelenek ve göreneğini yansıtan, günlük yaşamda kullandığı eserlerin sergilendiği bölümlerden oluşmaktadır. Tematik sergi vitrinlerinde ise Osmanlı dönemine ait ‘Dükkan’ canlandırılmıştır. Burada sergilenen eserlerin yaklaşık 150 yıl öncesine ait gerçek dönem fiyatları ile sergilenmesi ziyaretçiler açısından son derece ilgi çekici bulunmuş, Ahi teşkilatı anlatımıyla da bu konudaki bilgi ihtiyacını karşılamıştır. Aynı zamanda Osmanlı dönemi kahve kültürünü yansıtan eserler de bu bölümde yer alır. Müzenin bahçesinde bulunan açık alan teşhirinde Kocaeli’de ortaya çıkartılan lahitler, mezar stelleri, heykeller, pitoslar ve Nikomedia’nın başkentlik dönemine işaret eden yapılardan geri kalan unsurlar sergilenmektedir.

EN BÜYÜK ARKEOLOJİK KEŞİFLERDEN BİRİSİ

Günümüzde Kocaeli Müzesi’nin yıllık 35 bin ziyaretçisi, çocuk eğitim atölyesi ve müze konferanslarıyla Kocaeli hayatına önemli katkılar sunmaya devam ettiğini belirten yetkililer, Türkiye’nin en büyük arkeolojik keşiflerden birinin Kocaeli olduğunu söyledi. Roma İmparatorluğu’nun dördüncü büyük kentlerinden birisi olan Nikomedia’nın merkezi İzmit şehir merkezine tekabül eder. Müze müdürlüğü tarafından 2001 yılında itibaren yapılan arkeolojik kazılarda Roma dönemine ait mimari bir yapı ortaya çıkarılmıştır. Yapıya ait sütün başları, kaideler, sütün parçaları ve kırmızı boyalı yüksek kabartmalı friz parçaları gün ışığını çıkartılmış olup, bu anıt son 20 yılda Türkiye’de yapılmış en büyük keşiflerden biridir.

BULUNAN EN BÜYÜK HERAKLES HEYKELİ

Bugüne kadar bulunan en büyük Herakles(Herkül) heykeli İzmit’te 2001 yılında inşaat hafriyatı sırasında bulunmuştur. Herakles(Herkül) heykeli 12 ayrı parçanın bir araya getirilmesiyle restore edilmiştir. Müzenin giriş kısmında tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor.

ozel-etkinlikler.jpg

ÖZEL ETKİNLİKLER- Kocaeli Müzesi’nde çocuklar için özel etkinlikler düzenleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum