1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Her oy çok değerli
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Her oy çok değerli

A+A-
Uzun bayram tatilini de geride bıraktık. Elbette öncelikle yeni eğitim yılına odaklanmalıyız.. Kocaeli’de eğitim hala olması gereken başarı çizgisinin altında. Bu yıl, okullarda, özellikle lise ve üniversitede öğrenci gençler arasında gerilimleri olaylar için kıvılcım çakılmadan önlemek gibi bir sorumluluk da ortaya çıkabilir.. 
Odaklanmamız gereken konu elbette öncelikle eğitim olmalı ama, Bayram tatilinin ardından 
1 Kasım’a kadar ister istemez hepimiz politize olacağız..Bu süreçte, bu ülkeyi gönülden seven, bu ülkenin gerçek demokrasi standartlarına ulaşmasını isteyen herkesin, olup bitenleri çok dikkatle takip etmesi gerekiyor.. 
1 Kasım seçimlerinde yerel adayların kimliği, yerel siyasetin söylemleri çok fazla önem taşımayacak. Seçim bir kez daha “AKP ve ötekiler” çizgisine geldi. Önümüzdeki günlerde bu çizgi daha da kalınlaşacaktır..
AKP, 7 Haziran’daki oy kaybıyla sarsılan imajını onarmak istiyor. Kaybettiği oyları geri almak, yeniden milletvekili sayısını 226’nın üzerine çıkartarak, tek başına iktidar olabilme gücüne ulaşmayı hedefleyecek. Karşısında, seçimden en çok oy alarak birinci parti çıkmayı hedefleyen, hedefliyor gibi görünse de bunun gerçekleşebileceğine inanan  ikinci bir parti yok.. 
CHP oylarını yüzde 30’un üzerine, MHP yüzde 20’nin üzerine, HDP yüzde 13’ün üzerine çıkartabilirse, mutlu olacak, kendisini başarılı kabul edecek. Bu seçimlerde siyasete bulaşmış, herhangi bir siyasi partiye üye olmuş insanların, partilerine ihanet etme lüksü yoktur.1 Kasım seçimlerinin sonunda, hedefine ulaşamayan siyasi partilerin liderleri  için  siyasi hayat bitebilir.. 
Bu açıdan özellikle MHP ve Devlet Bahçeli için 1 Kasım seçimleri çok büyük önem taşıyor. MHP oylarının beklenenin altında kalması halinde, Devlet Bahçeli’nin durumu çok tartışılacaktır. MHP oyları, HDP’nin altında kalırsa-ki bu olasılık vardır- 2 Kasım’da Devlet Bahçeli’nin liderliği biter. 
……….
Herkes, bu ülkede olup bitenleri çok dikkatli takip etmelidir. Her seçmen sorumluluğunun mutlak bilincinde olmalı, 1 Kasım’da kullanacağı oyun ne kadar değerli ve önemli olduğunu  idrak etmelidir. 
Hangi lider ne diyor, hangi siyasi parti seçim sonrası için ne vaat ediyor?.. Herkes kendi zihninin labirentlerinde bu soruların yanıtlarını aramalı, her şeyden önce 1 Kasım’da mutlaka sandık başına gidip, oy kullanması gerektiğinin farkında olmalıdır. 
Hiç kimsenin, “Benim oyuma ne gerek var. 1 Kasım’da sandık başına gitmem” deme lüksü olamaz. Çünkü bu seçimde her oy Türkiye için, Türkiye demokrasisi için çok değerli olacak, çok büyük önem taşıyacaktır. 
Türkiye’nin 1 Kasım seçimlerini, sonuçları üzerinde en küçük bir kaygı duyulmayacak şekilde yapması gerekiyor. Terör bölgesinde devlet mutlaka otoriteyi tesis etmeli, seçim sonrası sonuçlar üzerinde derin ve yıpratıcı tartışmaların başlamaması için herkesin kendi bölgesinde, kendi sandığında oy vermesini sağlaması gerekir. Sandıkların “terör” gerekçesiyle başka yerlere taşınması, seçim sonuçları üzerinde çok ciddi tartışmalar yaratır ki, Türkiye bunun etkilerini 2 Kasım’dan itibaren çok sancılı biçimde yaşayabilir. 
Türkiye’nin 2 Kasım sabahı itibariyle, artık yolunu çizmesi, önünü görmesi gerekiyor. Halk tek parti iktidarı mı istemiş..Hemen bunun gereği yapılmalıdır. Benim tahminim, sandıktan yine koalisyon çıkacağı yönünde. Eğer hiçbir parti yine tek başına çoğunluğu elde edememişse, yine 2 Kasım sabahından itibaren, Türkiye’yi yönetecek koalisyonun çatısını kurmak için yapıcı çalışmalar başlamalıdır. 1 Kasım’da yine tek başına bir iktidar çıkmazsa, hiç kimsenin ülkeyi yeniden ve çok kısa süre içinde bir seçime götürmek gibi bir girişimi söz konusu olamaz.
1 Kasım seçimlerinde ortaya çıkacak sonucun Türkiye’de demokrasi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek açısından fırsat olacağına inanıyorum. Ama bu sonuç, benim öngördüğüm ve tahmin ettiğim gibi çıkarsa, 1 Kasım’da oluşacak parlamentonun da Türkiye’yi 2019’daki normal zamanındaki seçimlere kadar taşıyabileceğini sanmıyorum. 
Türkiye en az 1 yıl 1 Kasım seçimlerinde halkın yüzde 70’inin oyunu almış güçlü bir koalisyonla yönetilecektir. Toplumda yumuşama olur.. Çok ciddi boyutlara ulaşan temel sorunlar-terör, ekonomi- çözüm yoluna girebilir. Bu seçimler için, AKP de dar gelirli vatandaşlara cazip vaatlerde bulunacak. 7 Haziran’da CHP ve MHP emekliye, asgari ücretliye, taşeron işçilerine vaatler sunarken, AKP “Bunlar gerçekleşmez” diyordu. Ama öyle görünüyor ki, 1 Kasım seçimlerine gidilirken, AKP de emeklilere ve asgari ücretlilere yeni vaatler sunacaktır. 
Güçlü bir koalisyon hükümeti ile, Türkiye emeklisine, asgari ücretlisine daha iyi yaşam koşullarını sunabilir. Ama en geç 2017’de yeni bir genel seçim zorunlu olacaktır. Bu seçime de Türkiye’nin yeni siyasi aktörler, yeni siyasi partilerle gideceğini tahmin ediyorum. 
………..
Önümüzdeki bir ayda vatandaşın, seçmenin ülkesine olan sevgisi test edilecektir. Dinleyin.. Türkiye’nin yaşadığı olaylara karşı duyarlı olun.. Türkiye bu sorunlar yumağından nasıl, kiminle kurtulur, bunu kendi kültür düzeyiniz, zeka ve eğitim seviyeniz kapsamında süzgeçten geçirin. Mümkün olduğu kadar siyasi fikirlerinizi çevrenizdeki insanlarla tartışmayın, kendinize saklayın..Önce kendinizi vereceğiniz oyun değeri ve önemi; bu oyu vereceğiniz parti ve adayların bunu hak ettiği konusunda  kendinizi ikna edin.. 
1 Kasım’da mutlaka sandığa gidin. Türkiye’nin geleceği konusunda demokratik hakkınızı kullanmış, fikrinizi söylemiş olun.. Her seçim, her seçimde kullanılan her oy önemlidir.
Ama bu defaki seçim, bu seçimde vereceğiniz oy çok daha önemli olacaktır.Türkiye’nin geleceğinden korkmayın.. Kullanacağınız oylarla ortaya çıkacak siyasi tablonun gereğinin mutlaka yapılacağından kuşku duymayın.. Üzerinizde baskı hissetmeyin..1 Kasım demokrasi bayramı olacaktır. Siz de bu bayramın içinde yerinizi alın, bu bayram coşkusuna mutlaka katkı sağlayın.
Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum