1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Her şey çok güzel olacak mı?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Her şey çok güzel olacak mı?

A+A-

Zor günlerden geçtik. Bu ülkede yaşayan, bu vatanı, bayrağı, demokrasiyi seven herkesi karamsarlığa sürükleyen, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Artık kolay kolay bu ülke belini doğrultamaz” dedirten zor günler...

Siyasete güvenimizi kaybettik.

Gururumuz ordumuzu bir kalemde “FETÖ”cü diye silip attık.

Ekonomide gidişattan  çok büyük kaygılar yaşadık.

Avrupa ile, ABD ile birden bire şiddetli düşman haline gelmeye başladık.

Bir yanda FETÖ terör örgütü operasyonları devam ederken; diğer yandan IŞİD ve PKK terör örgütlerinin bombaları ile büyük şoklar yaşadık.

Pek çok kişi “Eyvah, bu ülke elden gidiyor” kaygısını yaşamaya başladı.

…………

İki gündür, hava değişiyor sanki. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cerablus’a başlattığı “Fırat Kalkanı” operasyonu ulusa moral verdi.

Çarşamba günü birkaç yakın arkadaşımla sohbet imkanı buldum. O güne kadar onlarla  bir araya geldiğimizde hep  karamsar, muhalif görüşlerini, mevcut iktidara karşı duydukları büyük güvensizliği  dinlerdim.

İlk kez, “Ülke iyiye gidecek. Her şey çok güzel olacak.” şeklindeki sözlerin ağızlarından döküldüğünü gördüm.

Beklenti, bunca kargaşadan sonra birkaç ay daha ortalığın toz duman içinde olması. Ama bu yılın sonundan itibaren, 2017 yılı başından itibaren Türkiye’nin çok büyük hamleler yapacağı, her konuda Türkiye’nin ilerleyeceği, sakinleşeceği konusunda büyük ve samimi bir beklenti hissediyorum.

Havanın bunca karmaşa içinde böylesine iyimser şekle dönüşmesinin elbette pek çok nedeni var.

En önemlisi, siyasetin zirvesindeki yumuşama ve yakınlaşma. Çok güzel bir laf vardır; “İmam yellenirse, cemaat dışkılar” derler. 15 Temmuz öncesi siyaset sürekli bir didişme içindeydi. Şimdi,  karşılıklı yakınlaşma, karşılıklı anlayış var. Düşünsenize AK Parti ile CHP,  hukuk sistemi üzerinde yapılması gereken reformlar, HSYK’nın yapısı konusunda neredeyse anlaştılar. İktidar ve muhalefet, birlikte Anayasa’daki bazı maddeleri değiştirecekler.

Bu ülkedeki herkesin gururu, göz bebeği olan ordumuz,  IŞİD terör örgütünü sınırlarımızdan temizlemek için, harekata başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hala asıl görev ve sorumluluk alanında güçlü olduğunu hepimiz bu harekat sırasında görebiliyoruz. Suriye sınırından, teröristlerin hepsini uzaklaştırıyoruz.

Bunca garabete, bunca çalkantıya rağmen ülke ekonomisinde ciddi bir hasar görülmüyor. Merkez Bankası hala faiz indirimi yapabiliyor.

FETÖ’nün iadesi konusunda ayak sürüyen ABD, Başkan Yardımcısı Biden’i Ankara’ya gönderip, gönlümüzü okşuyor.

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından Türkiye’ye beklediği desteği vermeyen Avrupa, ağız değiştirmeye başladı. Avrupalı liderler Türkiye’nin öneminden, değerinden söz ediyor, hatta yeniden “Vize muafiyeti verilmeli” diyenlerin sayısı artıyor.

Türkiye siyasetinde “İdam” diye bağırarak dolaşanların sesi kısılmaya başladı.

Türkiye bugün 3’üncü Boğaz Köprüsü’nü açıyor.

Bütün göstergeler, çok sıkıntılar, çok acılar, üzüntüler, kaygılar taşıyan yüreklerimize su serpiyor.

İnternetteki falcılar da öyle yazıyormuş. Ben, sıkı muhalif ve karamsar arkadaşlarımın ağzından duymaya başladım: “Yakında Türkiye’de her şey çok güzel olacak” demeye başladılar.

Bir umut yoğunluğu var havada. Yeniden birbirimizi sevmeye, anlamaya başlıyoruz gibi bir hava. Türkiye Cumhuriyeti temellerinin sağlam kurulduğunu, kolay kolay bu devletin demokrasisinin, ekonomisinin, ordusunun yıkılmayacağını görmenin verdiği bir rahatlık ve güven.

Ben zaten hiçbir zaman, hiçbir koşulda bu ülkeye olan güvenini ve iyimserliğini kaybetmemiş bir adamım. Herkese tavsiye ediyorum, yüreklerinizi beyninizi iyi enerji ile doldurun. Bir şey 40 kez söylenirse olurmuş. Her gün, inançla bir kaç kez kendi kendisine konuşun:

“-Biraz daha sabır... Her şey yakında çok güzel olacak.”

Hepimizin gururu: 3’üncü Köprü

Geçen haziran ayında, Ramazan Bayramı öncesinde, İzmit Körfezi üzerindeki Osmangazi Köprüsü’nün açılışına tanıklık etmiştik. Bugün saat 16.00’da İstanbul Garipçe’de yine hepimizi gururlandıracak önemli bir tören var.  Yavuz Sultan Selim Köprüsü adı verilen 3’üncü Boğaz Köprüsü törenle hizmete açılacak.

Biz, İstanbul Boğazı üzerinde hiç köprünün bulunmadığı, karşıdan karşıya sadece feribotlarla geçildiği günleri görmüş kuşaktanız. 1’inci Boğaz Köprüsü’ne itiraz edilmişti. 2’nci Köprü yapılacağı zaman da birileri itiraz etti. AK Parti iktidarı döneminde 3’üncü köprüye karar verildi. Yine çok gürültü koptu.

Ama İstanbul için, Türkiye için bu köprüye ihtiyaç vardı ve yapıldı.

Keşke ismi daha kucaklayıcı bir isim olsaydı. Keşke ismi, önerildiği gibi Mustafa Kemal veya Atatürk olsaydı. Ama ayrıntılarda takılıp kalmamak lazım. İstanbul Boğazı’nda 3’üncü köprüye ihtiyaç vardı. İşte yapıldı. Üzerinde 8 şeritli karayolu, 2 şeritli demiryolu bulunan 14 milyar TL’ye mal olan ve  3 yılda tamamlanan köprü bugün açılıyor. Hepimiz gurur duyabiliriz.

BİZE OTOYOLLARI LAZIM

Bugün açılışı yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul trafiğini ağır taşıtlardan, TIR’lardan kurtaracak. Bu köprünün bizim, yanı İzmitlilerin işine yaraması için öncelikle yapımına başlanan Kuzey Marmara Otoyolu’nun bitmesi lazım. Kuzey Marmara Otoyolu Akyazı’dan başlıyor.. 3’üncü köprü üzerinden Trakya’ya bağlantıyı sağlayacak.

Yine bu köprü üzerindeki demiryolunun kullanılabilmesi için Kuzey Marmara Otoyolu’nun kenarından yapılacak yeni demiryolunun inşaatının da bitmesi gerekiyor. Demiryolu tamamlanınca, Yüksek Hızlı Tren, İzmit sahilinden değil, yukarıdan geçecek.

Bizim şehrimizde yaşayan insanları çok yakından ilgilendiren bir başka önemli proje var: Güney Marmara Otoyolu... Hala, resmi güzergah açıklaması yapılmadı. Hala ÇED toplantısı bile yapılmadı. Ne zaman ihaleye çıkılacak bu da belli değil. Güney Marmara Otoyolu, 60 kilometrelik bir yol. İlimizde Başiskele-Gölcük-Karamürsel ilçelerinden geçecek. D-130 karayolunun yükünü alacak, doğrudan Osmangazi köprüsüne, Yalova’ya ulaşmamızı sağlayacak.

Bugün, İstanbul Boğazı üzerinde yapımı tamamlanan 3’üncü Boğaz Köprüsü’nün gururunu hepimiz yaşayacağız. Ama bu kent için, bu kentin çok büyüyen ulaşım sorununun çözümü için kararlılıkla takipçisi olmalıyız:

x-Kuzey Marmara Otoyolu bir an önce bitmeli. Bu yol üzerindeki kavşak bağlantılarının yerleri çok iyi seçilmeli.

x-Kuzey Marmara Otoyolu’nun paralelinde yapılacak, trenlerin 3’üncü Köprü’den geçişini sağlayacak yeni demiryolu bir an önce tamamlanmalı. İstasyon yerleri çok dikkatli tespit edilmeli.

x-Uzun süre önce gündeme gelen, sonra adeta unutulan Güney Marmara Otoyolu’nun mutlaka ve bir an önce yapılması için,  Kocaeli’nin siyasetçileri seferber olmalı.

Bu yazı toplam 1962 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum