1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Her Şey Sana Doğru
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Her Şey Sana Doğru

A+A-

“İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var ince yerleri, işte oraya değmemeli.”

Demiş Yaşar Kemal.. Nasıl da sahici , nasıl da dokunuyor insana.. Ah işte evet tam da bunu hissettim, bunu düşündüm dediğinizi duyar gibiyim.. Acımasızlıkları, bile bile söylenen incitici sözleri, üstün ve galip gelmek için bile bile batırılan iğneleri gördükçe, bildikçe, duydukça daha da üzülüyor insan. Hep diyoruz ya geçmişte kaldı o bütün saf hisler, iyi niyetler, güzel düşler ve sözler.. Televizyonda izlediğimiz Münir Özkul – Adile Naşit filmlerindeki gibi olsun şu hayatımız istiyoruz, haklı  olarak.. Kendini üstün sanıp da böbürlene böbürlene konuşan çok insan görüyoruz. Bir bakıyoruz hiç düşünmeden söyledikleri, hiç düşünmeden yaptıkları davranışları en zayıf, en hassas, en güçsüz tarafımıza yerleşiyor bir anda. Aslında bilmiyorlar ki, bir anda herşey döner onlara da en ummadıkları bir zamanda.. Bir anda her şey saplanıverir aynı şekilde. Bir anda her şey onları da acıtır aynı şekilde. Şu bir gerçek ki.. Yaptığın her iyiliğin sana iyilikle ve yaptığın  , düşündüğün her kötülüğün sana kötülükle döneceği gibi..

Dilerim bu bayram hepimiz için güzel ve iyi bir şekilde geçer. Dilerim herkes  istediği gibi bir bayram yaşar. Büyüklerimin  ellerinden, küçüklerimin gözlerinden  öperim, iyi bayramlar dilerim . Sevgiler

HAYAT KOŞUSU

Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek, yoksa aslana yem olacaktır.

Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da kafasında tek bir düşünce vardır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek, yoksa açlıktan ölecektir.

İster aslan olun, ister ceylan olun hiç önemi yok. Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini, hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin.

Yaşam adlı koşuyu ne kadar güzel anlatmış Afrika atasözü, bir önceki günden daha hızlı koşmak gerekmektedir.

Çünkü eğer aslansanız ve yavaş koşan ceylanı bir önceki yakalamışsınız ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz, artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır. O halde düne göre hızınızı artırmanız gerekmektedir.

Yok, eğer ceylansanız ve henüz aslana yem olmamışsanız hızınızı düne göre mutlaka artırmalısınız. Çünkü sıra size gelmiş olabilir.

Yani… Hayat koşusunda, devam edebilmenin tek koşulu var… Dünden daha hızlı olabilmek…

YAŞAMIN YANKISI

Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Birden çocuk ayağı takılıp düşüyor ve cani yanıp ‘AHHHHH’ diye bağırıyor.

İleride bir dağın tepesinden ‘AHHHHH’ diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor.

Merak ediyor ve

- ”Sen kimsin?” diye bağırıyor. Aldığı cevap ‘Sen kimsin?’ oluyor.

Aldığı cevaba kızıp – ”Sen bir korkaksın!” diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses ‘Sen bir korkaksın!’ diye cevap veriyor.

Çocuk babasına dönüp

- ”Baba ne oluyor böyle?” diye soruyor.

- ”Oğlum” der babası, ”Dinle ve öğren!” ve dağa dönüp ”Sana hayranım!” diye bağırıyor. Gelen cevap ”Sana hayranım!” oluyor. Baba tekrar bağırıyor, “Sen muhteşemsin!” Gelen cevap; ”Sen muhteşemsin!’. Çocuk çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor. Babası açıklamasını yapıyor:

- ”İnsanlar buna yankı derler, ama aslında bu yaşamdır. Yaşam daima sana senin verdiklerini geri verir. Yaşam yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev! Daha fazla Şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural yaşamımızın bir parçasıdır, her kesiti için geçerlidir.”

Bu yazı toplam 1251 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.