1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Her şeyi aynı bulmak 
Her şeyi aynı bulmak 

Her şeyi aynı bulmak 

10 günden beri siz değerli okurlarla dertleşemiyor, görüşemiyorduk. Çok güzel bir tatil yaptım, dinlendim. Herkese tavsiye ederim.

A+A-

Tatille ilgili anıları, gözlemleri, nasıl olsa sizlerle bir şekilde paylaşırım. 

Tatil dönüşünün en güzel taraflarından biri, bıraktığınız her şeyi yerli yerinde bulmak. Ev yerinde, iş yerinde. İşiniz aynı şekilde devam etmiş. Özlediğiniz arkadaşlarınız, sizi güler yüzle karşılıyor. Çalışma odamı havalandırmışlar.. Yoğun sigara kokusu gitmiş. Birkaç günde eski haline döndürürüm. Yapmam gereken, masaya oturmak, bilgisayarın şifresini girip, açmak ve yeniden yazmaya başlamak. 
 

*ASANSÖRLER HALA YOK
İzmit’i de bıraktığım gibi buldum. D-100 Karayolu Yahya Kaptan Girişi’ndeki Alparslan Türkeş Köprüsü’nün asansörleri hala takılmamış. Tatile çıkmadan önce Plajyolu bölgesindeki yaya üstgeçitlerinin elektrik bağlanmadığı için çalışmayan asansörleri hala çalışmıyor. D-100 üzerinde Yahya Kaptan bölgesinde iki yeni yaya üstgeçidinin ayakları dikilmiş. Herhalde, yılsonundan önce bu köprüler de biter. 
Bizim işimiz de bu.. Bütün bunları takibe devam edeceğiz.
 

*IŞIKLANDIRMA GÜZEL, YOL BOZUK
Tatil dönüşü İzmit’e gece girdim. Geçtiğimiz aylarda uzun süre İzmit Şehir Merkezi’nin Yürüyüş Yolu’nun karanlık halini yazmıştık. Bu sorun tamamen ortadan kalkmış. Yürüyüş Yolu gerçekten ışıl ışıl. İzmit’e yakışmış. İzmit Belediyesi, tam 1’inci Geçit mevkiine, Eski Garajlar Kavşağı’ndan şehir merkezine girişte çok güzel ışıklı bir pano yapmış. İzmit’e girişin böyle ışıklı olması çok hoş. Ama İzmit Belediyesi’nin yaptırdığı bu ışık demetinin yanından Hürriyet Caddesi’ne girdiğinizde, 25-30 metrelik bir bölümün çok bozuk olduğunu görüyorsunuz. Bu kesimde tramvay yolu için alt yapı çalışması yapılmıştı. Çalışma çoktan bitti. Ama Hürriyet Caddesi’nin 1’inci geçit yanından girişindeki bölümünde asfalt yenilenmedi. Hele arabanızla Acısu Parkı yanından girip, Hürriyet Caddesi’ne dönmek isterseniz, çok derin bir çukura düşmeniz kaçınılmaz. Çok küçük, çok basit bir iş. Bir gece yarısı, bir kamyon asfalt, 3-5 işçi ile geleceksiniz, bir saatte yapılır. Ama İzmit’te bu tür ufuk tefek işler nedense hep atlanıyor. Şehre, şehrin insanlarına hak ettiği saygı gösterilmiyor. Lütfen, şu Hürriyet Caddesi girişine iki kürek asfalt dökün. Burası bozuk olduğu için Cumhuriyet Caddesi’nin yükü daha fazla artıyor. Şehir merkezi, yağışsız günlerde toz toprak içinde. Arada bir sulamak gerekiyor.
 

*ALEMDAR CADDESİ’NİN ALT GİRİŞİ 
İzmit’in en önemli caddelerinden biri Alemdar Caddesi. Şehir içi ulaşımının can damarlarından biri. İSU, yıkılan asker lojmanı binalarının yerinde yeni bir pompa istasyonu yapıyor. Mutlaka gereklidir. Bu çalışma yüzünden, Alemdar Caddesi’nin alt girişi de kapatıldı. İki ay önce.  Hafta başında bu cadde üzerinde işyeri bulunan bir arkadaşımı ziyarete gittim. Aslında Alemdar Caddesi’nin alt girişinde yapılması gereken iş bitmiş. Üstü kapatılacak asfalt atılacak. Cadde yeniden ulaşama açılacak. Ama yapılmıyor. Alemdar Caddesi’ne iki aydır, alt tarafından girilmiyor. Ayıptır. Alt yapı işinde çalışan kimseyi görmedim. Tabelalar koymuşlar, caddeyi kapatmışlar. İzmit ulaşımı etkileniyor. Bu cadde üzerindeki iş yerleri kan ağlıyor. Ama bizim şehrimizin yöneticileri, “Hadi artık burayı kapatalım da yolu açalım” gibi bir telaşın içinde değiller. 
………….
Sanki bir haftadır İzmit içinde sık sık kilitlenen kavşaklarda daha fazla trafik polisinin görev yaptığını görüyorum. Bu sevindirici bir gelişme. Ama geri kalan işler bıraktığım gibi. Ne yapalım. Bizim işimiz de bu aksaklıklar, bu eksiklikler, bu şehre yapılan bu haksızlıklarla uğraşmak. Artık döndüm, buradayım. Uğraşmaya devam ederiz. 

*Saat 09.05’te yürüyen hemşerim 
Dün, 10 Kasım’dı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk cumhurbaşkanı, bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi, bayrağımızı, ezanı, vatanımızı borçlu olduğumuz gelmiş geçmiş en büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümü. 

Saat 09.05’de sirenler çaldı. Beklenen, bütün Türk vatandaşlarından 2 dakika süreyle kurtarıcı Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunmaktı. Dikkat ettim. Pek çok kişi, sirenlerle birlikte saygı duruşuna başladı. Ama hiç umursamadan yürüyen, arabasını durdurmadan yoluna devam eden pek çok kişi de gördüm. Üzüldüm. 
Bunların bir kısmı, belki de neden sirenler çalıyor, neden bir grup insan, bir girip araba duruyor bunu bilmiyordu. Ama hallerinden belli ki, “Bak ben kasten Atatürk için saygı duruşuna geçmiyorum” havası atarak yoluna devam edenler de vardı.
Ey, 10 Kasım günü saat 09.05’de sirenler çalarken Atatürk’e saygı için, bir dakika bile durmayan, O’nun için  bir Fatiha okumayan hemşerim, vatandaşım, kardeşim.. Sen durmadın diye Gazi Mustafa Kemal Atatürk saygınlığından, değerinden bir şey kaybetmedi. Sen durmadın, sen saygını, minnetini O’na göstermediğin için sen kaybettin. 
Gerçek anlamda bir ulus olmamız için, ortak değerlerimiz olmalı. Mustafa Kemal Atatürk ön önemli ortak değerimizdir. 10 Kasımlarda, hiç değilse O’nun ölüm ve anma saati olan 09.05’de O’na bağlılığımızı, minnetimizi 2 dakika saygı duruşunda bekleyerek, sirenler çalarken arabalarımızı durdurarak göstermemiz de bizim insanlık ve vatandaşlık borcumuzdur. 

*Bizim mahallenin Ablası’ydı 
Acı haberi, tatil için bulunduğum KKTC’den döneceğimiz gün duyduk. Nuran Bilgisu Yenidoğan vefat etmişti. Cuma günü döndük, öğlen Fevziye Camii’ne cenaze törenine gittim. 
Kemal Enişte, tabutun başında bir tabureye çökmüş, ağlıyordu. Elini öptüm. Oğlu Ömer’e, kardeşi Ayşen Abla’ya taziyelerimi ilettim. Fevziye Avlusu’nda bir köşeye çekildim. Nuran Abla’nın o sürekli gülen, çevresindeki herkese yardım, destek için bakan dünya tatlısı yüzü gözümün önüne geldi.
Bu gazete çok uzun yıllar Karabaş Mahallesi Cebesoy Sokak’taki üç katlı binada hazırlandı. Nuran Abla ile Kemal Enişte’nin evleri de tam gazetenin karşısındaydı. Sık sık görüşürdük. İzmit’te tanıdığım en sevgi dolu, en pozitif insanlardan biriydi Nuran Abla. Gazetede akşam saatleri iş bittikten sonra Onunla ayaküstü sohbet etmenin tadı bir başkaydı. Nuran Abla ile İzmit’i konuşmak, siyaseti, ülkenin geleceğini konuşmak çok özel bir duyguydu. Bugün vefatının üzerinden bir hafta geçmiş oluyor. Gecikmiş bir yazı bu. Ama boynumun borcuydu. İzmit, Nuran Abla gibi yeri doldurulamaz hemşerilerini yitirdikçe; daha da çirkin, daha da yobaz, daha da yaşanmaz hale geliyor ya, buna yanıyorum. 
…………….
Cuma günü öğlen vakti, Fevziye Camii bahçesinde dikkatimi çekti. İzmit Nuran Bilgisu Yenidoğan gibi çok değerli bir hemşerisini uğurluyor. Fevziye bahçesine çelenk için KEV ve TEV stant kurmuş. İnsanlar, İzmitliler, İzmit’in kurumları, Ömer Yenidoğan’ı tanıyan İzmit’in yabancıları, saygı çelengi için TEV’i tercih ediyor, Zaten KEV’in standına gidip, çelenk sipariş edecek olsanız muhatap yok. Yazık bu KEV’in haline, çelenk sipariş edeni bile kalmamış. Hala Kocaelispor’un malı için Kocaelispor’la pazarlık etmeye kalkıyorlar ya, çok ayıp ediyorlar. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum