1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Her Yol Erkaniyla…
Her Yol Erkaniyla…

Her Yol Erkaniyla…

Ne zaman iyi, güzel ve umumun menfaatine bir durum söz konusu olsa, hemen bir muhalefet bir şekilde. Sanırım bu durum dünya kurulduğundan beri devam ediyor değişen oranlarda da olsa. Biril

A+A-

Ne zaman iyi,  güzel ve umumun menfaatine bir durum söz konusu olsa, hemen bir muhalefet bir şekilde.  Sanırım bu durum dünya kurulduğundan beri devam ediyor değişen oranlarda da olsa. Birileri hizmette önde, ücret ve ücret sayılabilecek her şeyde geride, birileri de gücü eline geçirme peşinde. Çeşitli vaatler  ve söylemlerle bir yerlere gelenlerin büyük bir kısmı bir süre sonra bir bakıyorsunuz başkalaşmış.  Güç merkezi haline geldiğini düşünen seçkinler (!) in bir kısmı ya kendilerine belirledikleri alana öteki’leştirdiklerinin girmesine tahammülsüz,  ya da kendilerini o göreve taşıyanlara tepeden bakmaya başlamış.  Ya öyle ya öyle yani. Ama her ikisinin de ortak özelliği “seçkin”lik.  Yapılacak edilecek ne varsa sadece ve ancak onlar yapar. O kadar ki,  sizin düşünmenize bile gerek yoktur, onlar sizin adınıza da düşünüyorlardır.  Açıkça ifade edemeseler de böyle.

Hizmet düşüncesiyle yola koyulmuş olanlara gelince;onlar için her yol yokuş,  her yol çalı dikenleriyle kaplı. Ama bu ilk insan ve ilk peygamberle başlamış. O günlerde iblis’in yaptığını, sonraları iblisin görevlendirdikleri yapmaya başlamış. Peygamberlere yapılmış, Hakk dostlarına yapılmış, milletin gönlünde yer etmiş hizmet sevdalılarına yapılmış, yapılıyor.  Unutturmak istemişler ama unutturamamışlar.  Hayatta ve hizmet ettikleri sırada bir şey yapamadıklarına,  vefatlarından sonra yetmiş güçleri.  Demek bu yolda bunlar varmış; dün varmış, bugün var belki yarın da olacak. “Toprak saçılan tohum cinsinden verir” deyip yurdun dörtbir yanına tertemiz tohumları saçanlara yapılmış ve yapılıyorsa; iyi, güzel ve faydalı her iş aynıyla mukabele görecek demektir. Darılmadan dayanmak, bazen aldırmadan yola devam gerekir “herkes kendine yakışanı yapar” deyip.                            Evet, herkes kendine yakışanı yapar. “İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla hayr’ı dokunandır” sırrıyla hizmeti yol edinmişler kendine yakışanı yapacak insanlardan bir insan olarak,  seçin’lik egosuyla çukurlarda dolaşanlar da kendilerine yakışanı. Hizmet demiş,  hizmet düşünmüş,  hizmet adına yola çıkmışsanız,  bu yolun erkanı bu.  Keşke birlikte başarma mümkün olsaydı. Ama olmuyorsa,  varsın,  “ Benim elimle olmadıkça hayr’ı da vesile-i hayr’ı da istemem “türünden şeytanî bir desiseyle yatıp kalkanlar,  yatıp kalkmaya devam etsinler karanlıklarında.  Varsın birileri ayrıkotu saçıp dursun her santimetrekaresi şahit kanıyla sulanmış bu topraklara, varsın dolu başakları eğmeye uğraşsınlar. Hizmet kadrolarında kardeşane tesanüd olduktan sonra ne ayrıkotları ne krağı zarar veremeyecektir yeşeren ümitlere. Öyleyse kardeşane tesanüd.  Kardeşane tesanüd. Kardeşane tesanüd milletçe.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.