1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Her zaman eğitimin yanında olacağız
Her zaman eğitimin yanında olacağız

Her zaman eğitimin yanında olacağız

İzmit ilginç bir kenttir. Yaz aylarında boşalır. Adeta durur. Sosyal etkinlikler, kentteki canlılık biter. Sadece düğün, cemiyet vardır.

A+A-

Eylül ile birlikte ise, İzmit canlanır. Dernekler yeniden faaliyete geçer. Siyaset kızışmaya başlar. Okullar açılır, hayat harekete geçer. Doğal olarak, yaz aylarında özellikle temmuz ve ağustos ayında  yeril gazetelerin tirajı da azalır. Bu yıl temmuz-ağustos ayında ÖZGÜR KOCAELİ’nin tirajı, benim korktuğum kadar gerilemedi. Belli bir çizginin altına düşmedi. Şimdi eylül ile birlikte kent yeniden hareketlenirken, şehir içindeki pekçok gazete bayii, günlük kendilerine gelen KOCAELİ sayısını yükseltiyor. Hala, internete rağmen kağıt gazeteyi tercih edenler, ÖZGÜR KOICAELİ’yi Türkiye’nin en çok okunan şehir gazetesi yapmaya devam ediyorlar.

……………….

Elbette ÖZGÜR KOCAELİ’nin bu çizgide tutulması, bu kentte  saygı ve itibar görmesi, bizim sorumluluğumuzu arttırıyor.  Şimdi. gelecek hafta okullar açılacak. Bizim şehrimiz zaten zor şehir. Okulların açılmasıyla birlikte yeni sıkıntılar çıkacak. Emin olun, ÖZGÜR KOCAELİ bu sorumluluğunun bilincindedir. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da ilimizdeki bütün okulların aktivitelerini, okul sporlarını, okullardaki  faaliyetleri, eğitim sisteminde olursa sorunları, sıkıntıları çok yakından takip edeceğiz.

Yaz aylarında bütün arkadaşlarım tatillerini yaptı, izinlerini kullandı. Artık ekip de tam kadro sahada olacak. Son yıllarda eski Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun da özel ilgisiyle, ilimizde dibe vuran eğitim kalitesi, sınavlarda Kocaelili öğrencilerin başarı oranı yükselişe geçmişti. Bunun devamı için, bütün okullarda bütün öğrencilerin kaliteli eğitim alabilmesi için,  öğretmenlerimizin, velilerin karşılaştığı sorunların çözümü için ÖZGÜR KOCAELİ  hep devrede olacaktır.

………………..

Eğitim sistemi içindeki çocuklarımızın ulaşımından yemeğine, öğretmenlerle ilgili her konunun takipçisi olacağız. Öğretmenlerin haklarını savunacak, onların incinmesine, itilip kakılmasına karşı duracağız. Velilerin bütün şikayetlerini dikkate alacağız.

Bu gazete bu şehirde herşeyin üzerine gidecek, her türlü olumsuzlukta kent halkının yanında olabilecek özgürlüğe ve güce sahiptir. Eğitim konusunda da bu gücümüzü ve özgürlüğümüzü koruduğumuzu göreceksiniz.

Buna bağlı olarak bu kentte gazete okuru sayıısını, şehir gazetesini her gün evine işyerine alan insan sayısını adım adım arttırmak hedefimizdir. Bu kent son yıllarda pek çok değerini kaybetti. ÖZGÜR KOCAELİ bu kentin elinde kalan son önemli değerlerden biridir. Kent halkına bunu kanıtlamak, buna inandırmak da bizim en önemli görevimizdir. ÖZGÜR KOCAELİ’nin her geçen gün yeniden yükseldiğini, yeniden  Türkiye’yi kıskandıracak tiraj rakamlarına ve güce eriştiğini eminim hep birlikte göreceğiz. Ben bu konuda en küçük bir kaygı taşımıyorum.

Okurla diyaloğumuzu sürdüreceğiz. Bu gazete hem anaokulundaki minik bebeğin, hem üniversitedeki genç insanların, hem onların hepsinin velilerinin gazetesidir, öyle kalacaktır. Okuma alışkanlığını giderek kaybeden, elindeki akıllı telefona adeta mahkum olan gençleri yeniden gazete okuru yapmak da  önemli hedeflerimizden biri olacaktır.

………….

Elbette siyaseti de takip edeceğiz. Türkiye ve Kocaeli siyaseti her geçen gün biraz daha hareketlenecek.  Partilerin kongrelerini takip edeceğiz. Yeni kurulması gündemde olan partiler var. Bunların ilimizdeki gelişmelerini takip edeceğiz.

Yalan yazmadan, palavra sıkmadan, kimseyi karalamadan, ötekileştirmeden, kimseyi  öne çıkartmadan.. Tam anlamıyla bir tarafsızlık içinde  yerel siyasetteki gazetecilik görevimizi yapacağız. Her siyasi görüşten insan, bu gazetede okuduğu haberin doğruluğundan emin olacak. Hiç kimse, bu gazetede çıkan haberden zarar görmeyecek, incinmeyecek. Okur, “Bunlar da yalan yazıyor, palavra sıkıyor” diye düşünmeyecek.

KOCAELİSPOR MAÇINI BUGÜN VEREMİYORUZ

Tabii, bizim de kurumsal zorluklarımız var. ÖZGÜR KOCAELİ eskiden İzmit’te basılırdı. Baskı tesislerimiz çok eskiydi, ilkeldi. Gazetenin baskısı  kötüydü, insanın elini, üstünü boyardı. Ama burada basılırdı ÖZGÜR KOCAELİ, kendi tesisinde basılırdı. Şimdi yıllarca ÖZGÜR KOCAELİ’yi basan makine, Seka müzesinde sergileniyor.

Gazeteniz her gün İzmit’te hazırlanıyor, İstanbul’da çok modern tesislerde basılıyor. Gazetenin basıldığı  matbaa ile aramızda bir anlaşma var. Her  akşam saat 19.00’dan önce gazete sayfalarının matbaaya teslim edilmesi gerekiyor. Çünkü aynı tesiste ulusal gazeteler de basılıyor. Eğer saat 19.00’a kadar ertesi günün gazetesini teslim edemezseniz, gazetenin baskıya girmesi sabah saatlerini bulabilir.

Bu nedenle, dün saat 19.00’da başlayan Kocaelispor-Uşakspor maçının haberini bugünkü gazetemizde göremeyeceksiniz. ÖZGÜR KOCAELİ  tarihinde belki de ilk kez böyle bir şey oluyor. Benim de inanın içim sızlıyor. Ama  baskı saati konusunda ne yazık ki özgürlüğümüz yok. Eskiden gazetenin hazırlandığı binanın altında baskı makinası vardı. Bizimdi. İstediğimiz saatte ÖZGÜR KOCAELİ’yi basabilirdik. Ama şimdi 19.00’da başlayıp, 21.00’de biten maçı  ertesi günkü gazeteye koyabilme lüksümüz yok. Çünkü bunu yapmaya kalksak, ancak saat 21.30- 22.00 sıralarında  baskıya yetiştirebiliriz. O zaman da gazete sabaha kadar basılmaz.

Bu nedenle okurlardan Kocaelispor taraftarlarından içtenlikle özür diliyorum. Dünkü Uşak maçı yarınki gazetede ayrıntıları ile yer alacak. Ama  gece geç saatte maç oynanırsa, ertesi günkü baskıya yetiştiremeyeceğiz. Şartlar şimdilik böyle gerektiriyor.

………………….

Sevgili okurlar, şuna lütfen inanın: Bu gazete sizindir. Bu gazetenin bu şehirde yazamayacağı hiçbir şey yoktur. Ama biz, ispatlanmayan iddialı haber yapmayız. Palavra, yalan, uydurma haber yapamayız. Yasalara saygılıyız. İnsan onuruna saygılıyız. Biz yıllardır bildiğimiz türden gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Siz bize inanın, bizi destekleyin.

Herkese sağlık, işlerinde bereket ve başarı dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.