1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Hereke İpek Halıcılığı devlet korumasına alınmalı'
'Hereke İpek Halıcılığı devlet korumasına alınmalı'

'Hereke İpek Halıcılığı devlet korumasına alınmalı'

Gazeteci İsmail Kahraman, yarın Kocaeli'ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kocaeli’nin dünya markası Hereke İpek Halısı ile ilgili uzun süredir üzerinde çalıştığı belgesel arşiv çalışmasını bir rapor halinde sunacak.

A+A-

Kocaeli’nin değerlerini çektiği belgesellerle gün ışığına çıkaran Gebzeli Gazeteci İsmail Kahraman, yarın ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Türkiye’nin dünya markası olan el emeği göz nuru Hereke İpek Halısı ile ilgili uzun süredir üzerinde çalıştığı belgesel arşiv çalışmasını bir rapor halinde sunacak. Kahraman, “Kocaeli’nin dünya markası Herek İpek Halısı devlet korumasına alınmalı” dedi.

HEREKE HALISI BELGESELİNİ ÇEKTİ

Gebzeli Gazeteci İsmail Kahraman, Kocaeli’nin kaybolan ve kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini, çektiği belgesellerle gün ışığına çıkarmaya devam ediyor. Kahraman, dünya markası haline gelen ve birçok ülkenin liderlerin saraylarında, ünlü sanatçıların evlerinde kullandığı Hereke Halısı ilgili bir araştırma belgeseli hazırladı. Kahraman, “Bu Proje, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Projesi kapsamında Avrasya Gazeteciler Derneği Sosyal Sorumluluk Projesi olarak başlattığımız Hereke İpek Halısı ile ilgili bir araştırma. Belgesel çekimlerimiz Altay dağları Türkistan Coğrafyası ve Hereke’de devam ediyor” dedi.

belgesel-cekti-.jpg

ÖZEL İZİNLER ALARAK ÇEKİM YAPTI

Kahraman, belgesel çekimlerini şöyle açıkladı: “Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı olan tarihi Hereke İpek Halı Fabrikasında özel izin alarak belgesel çekimlerim öncesi Hereke İpek Halısına ilham kaynağı olan Türkiye’den 9 kilometre uzakta. Avrasya’nın kalbi olarak nitelendirilen kadim Türk boylarının dünyaya yayıldığı Altay dağlarında 2.500 yıl önce. Hun imparatorluğu Devler adamlarının mezarlarından çıkan Pazırık Halısı'nın bulunduğu Altay Cumhuriyeti’nde araştırma yapıp belgesel çekimi gerçekleştirdik.”

cumhurbaskanina-hediye-verildi-.jpg

BİNLERCE AİLEYE GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü: “Hereke Halısı bir zamanlar Kocaeli Gebze bölgesinde binlerce aileye geçim kaynağı oluyordu evlerde. Genç kızlarımız tarafından aylarca el emeği göz nuru olarak dokunan Hereke İpek Halılarını bizzat dokuyanlardan satın almak için birçok ülkeden. Türkiye’ye gelen turistler cumartesi günü Hereke’de açılan ipek halı pazarına gelip dövizle halı satın alıyordu. Devlet ipek halıcılığı korumak için ithal ipek halılara metrekaresine 2 bin dolar vergi koyduğu için halıcılık Kocaeli’nde dokunup ev ve ülke ekonomisi döviz kazanıyordu.

saf-ipek-.jpg

DEVLET KORUMASI KALDIRILDI

Hereke İpek Halısı üzerindeki devlet korumasının 1990’lı yıllarda dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından kaldırıldığını söyleyen Kahraman, “1990’lı yıllarda Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde İpek Halısı üzerindeki devlet koruması kaldırıldı. Çin’de dokunan ve sanat değeri olmayan makina halıları Hereke Halısı olarak dünyaya satılmaya başladı. 1996 yılında Hereke Fabrikası özelleştirildi. 2008 yılında Körfez Belediyesi kurulup Hereke beldesi kapatılınca Çin Hereke adı ile bir şehir kurup Çin Hereke’si adı ile halılar dokuyup, dünya piyasasını çakma halılarla ele geçirdi” ifadesini kullandı.

cumhurbaskani-.jpg

“CUMHURBAŞKANI SAHİP ÇIKSIN”

Kahraman, bugün ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Hereke Halısı raporu ve araştırma belgeselini sunacağını söyledi. Kahraman, “Hereke Halı Fabrikası bizzat Cumhurbaşkanımıza bağlı. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün ilimize geliyor. Bugün ilimize geliyor. Kendisine bağlı fabrikayı Hümayunda inceleme yapmasını Kocaeli kamuoyu ardına istiyoruz. Kocaeli bölgesindeki Kız Meslek Liseleri’nde ipek halı bölümü açılmalı. 
Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Hereke İpek Halı Meslek Yüksek Okulu kurulmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar Başkanlığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Halk Eğitim Merkezi ortak bir çalışma yaparak. İpek Halı Dokuma ve satış kooperatifi kurularak Hereke İpek Halı Sanatı Devlet tarafından yaşatılıp desteklenmeli” dedi.

saraaylarda-.jpg

“HEREKE HALI MÜZESİ KURULMALI”

Dilovası Osmangazi Köprüsünün girişindeki AVM alanı içine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hereke İpek Halı Müzesi’nin kurulması önerisinde de bulunan Kahraman, “Kurulacak müzede ipek halı dokumaları yapılıp kooperatiflerde dokunacak halıları satışa sunulmalı. Türkiye’nin dünyaca tanınan kültür turu rehberlerinden 50 yıldır kendisini. Türk halı sanatının tanıtıp araştırmaya adayan Aydın Beyoğlu, Hereke’de özel olarak elde dokuttuğu Çanakkale Savaşlarında yaralı İngiliz askerine yardım eden Mehmetçiği simgeleyen anıtı ipek halıya dokutup Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etmişti. Aynı halının bir eşi Hereke Han halıcılık tarafından Avusturalya Cumhurbaşkanına verildi” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.