1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Herkes girebilmeli; ayrıntılı bilgi verilmeli
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Herkes girebilmeli; ayrıntılı bilgi verilmeli

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilanı yayınlandıktan hemen sonra, bu sütunlardan uyarı yapmıştım.  Ulaştırma Bakanlığı, bizim kentimiz için gerçekten çok büyük önem taşıyan Güney Marmara Otoyolu (İzmit-Yalova Otoyolu) için düğmeye bastı. Henüz yolun inşaatı için ihale yapılmış değil.
Ama yarın saat 10.00’da Başiskele ilçesinde, Karşıyaka Kültür Merkezi binasında bu önemli yol ile ilgili ÇED toplantısı yapılacak. Güney Marmara Otoyolu; Kartepe- Başiskele- Gölcük- Karamürsel- Altınova ilçelerinden geçecek, Yalova’ya ulaşıp, halen yapımı süren İstanbul-İzmir otoyolu ile birleşecek. D-130’a alternatif olacak. 
Yarın yapılacak ÇED toplantısına ilginin büyük olacağından eminim. Yol güzergahı ile ilgili pekçok haber uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu. Hepsi dedikodu. Kimi vatandaşlar, oturduğu sitenin hemen dibinden geçecek diye; kimi vatandaşlar pırıl pırıl baktığı şeftali bahçesi, ya da elma bahçesi ortasından yolla bölünecek diye kaygılı.
Yarın sabah ÇED toplantısını izlemeye gelecek herkesin salona girebilmesi lazım. Yol projesi çevresi kirletecek, engellenmesi gereken bir proje değil. Bu projeye bölgenin kentimizin, ülkenin ihtiyacı var. 
Elbette kimsenin “Bu yol yapılmasın” diyecek hali yok. Ama vatandaşa da yol güzergahı hakkında, bu yol üzerinde yapılacak kavşaklar, bağlantı yolları hakkında ayrıntılı ve doğru bilgiler de mutlaka verilmeli. Yarınki toplantıda Güney Marmara Otoyolu güzergahı ayrıntıları ile belli olduktan sonra, elbette bölgede yaşayan insanların, uzmanların “Şuradan değil de şuradan geçse”; ya da “Bu kavşak ve bağlantı yolu şuradan değil de buradan yapılsa” gibi önerileri olacaktır. Yetkililerin vatandaşlardan gelecek bu önerileri de dikkatle incelemesi gerekir. Yarınki ÇED toplantısına umarım bu yol güzergahı içinde kalan ilçelerin Belediye Başkanları da katılır, halkla birlikte bu çok ciddi ve önemli konuyu takip ederler. 


*Hayatınızı sosyal medya ile yaşamayın
Bu sosyal medya işi artık zıvanadan çıktı. Yalan yanlış haberler, ağır iftiralar, ağza alınmayacak hakaretler “sosyal medya” adı verilen ortamda gırla gidiyor.
Etrafımda elinden o pahalı telefonu düşürmeden, sürekli sosyal medyada dolaşan bir çok insan var. Hatta diyebilirim ki, bu işle hiç ilgilenmeyen tek kişi benim. Evimde de eşim ve iki oğlum, sürekli  ellerindeki telefon ya da önlerindeki bilgisayarla sosyal medyada dolaşıyorlar. Zaman zaman hayret nidaları yükseliyor, “Ahh bak şu olmuş..”, “Vay canına bak bilmemkim ne demiş.”
Dünyayı saran bu bana göre çok gereksiz ve çok tehlikeli salgından insanlığın kendisini kurtarması lazım.. Sosyal medyayı denetlemek, sansürlemek de mümkün değil.. Ama insanlara hakaret ediliyor.. Toplumun bölünmesinde, düşmanlaşmasında sosyal medyanın çok büyük payı olduğunu düşünüyorum.
Facebook denilen, twitter denilen ortamlarda başkalarının ismi, başkalarının şirket ünvanı kullanılıyor. Hatta devletin kurumlarına sızılabiliyor. Geçen pazar günü Kocaeli Valiliği’nin twitter hesabına birileri girmiş. Belki de sırf oyun olsun dile. Artık çocuklar bile bu işleri yapabiliyorlar. Valilik sitesinden “Buzlanma nedeniyle  4 Ocak Pazartesi günü de il genelinde okullar tatil edildi” duyurusu yapılmış.. Televizyonda haber izlemeyen, artık eline gazete almayan, sadece sosyal medyadan beslenip, hayatlarını bu sosyal medya düzeni üzerine kuran insanlar elbette inanmışlar. Pazartesi günü okullarda devamsızlık çok yüksekti. Pekçok aile, okullar tatil diye çocuklarını göndermemiş. Öğretmenler inanmış, okullarına gitmemiş.
Bu basit bir örnek.. Göreceksiniz bu sosyal medya yüzünden dünya savaşları çıkacak. Toplumların düzeni bozulacak. Ellerinde akıllı telefon, önlerinde bilgisayarla büyüyen, sosyal medyanın her köşesine girip çıkarak yetişen çocuklar, ileride potansiyel tehlikeli ve mutsuz olacaklar.
Hani sürekli olarak insanlara “Sigarayı bırakın”, “İçkiyi bırakın”  çağrıları yapılıyor,  bu konularla ilgili “kamu spotları” sürekli televizyonlarda gösteriliyor ya. Bence, insanlık; özellikle de çocuklar ve gençlik adına en tehlikeli olay bu sosyal medya işidir. Hiç değilse çocukları uzak tutmak lazım. Siz siz olun, bütün hayatınızı sosyal medya üzerinden, facebook, twitter üzerinden kurgulamayın. Sanal hayattan çıkıp, gerçek hayata girin.
*Kuzuyayla’yı kim engelliyor
2015’den, 2016’ya girilirken bölgemize yağan kar, bu kentin kış turizmindeki önemini açık şekilde bir kez daha ortaya koydu. İstanbul’un kar meraklıları, kayak meraklıları Kartepe’ye akın ettiler. Zirvede bir tane otel var. Ama bu sezon talep çok olunca, fiyatlar da katlanıyor. Şu sıralar Kartepe’deki otelde hafta içi günler iki kişilik oda fiyatı 390, hafta sonları 800 TL. Günü birlik kayak yapmaya gidenler de önemli paralar ödüyorlar.
Zirvenin hemen altında kış turizmi için çok daha uygun, çok daha geniş bir alan daha var. Biz İzmitliler bu bölgeyi “Kuzuyayla” olarak biliriz. Yaz aylarında birkaç kez çıkmışlığım vardır. Kayaktan anlamadığım, karlı yollardan korktuğum için kışın hiç gitmedim.
Kuzuyayla bölgesi için çok daha büyük ve şık otel projesi hazır. Günü birlik konaklama, kayak pistleri projesi de hazır. Ama yıllardır, bu alanda tesis kurma hakkına da yasal olarak sahip olan insanlara yatırım için izin verilmiyor?.
Neden? Kim engelliyor? 
Kuzuyayla’da ikinci tesis kurulsa, hem yazın futbol kulüpleri ile dolar, hem kış sezonunda kayak meraklıları için yeni bir alternatif olur. Bu sayede, Kartepe bölgesi, özellikle Maşukiye de tam anlamıyla bir turizm bölgesi haline dönüşür. 
Kartepe’de bir tesis yapılsın diye yıllarca uğraşmıştık. Şimdi Kuzuyayla projesi için de yıllarca uğraşmak, beklemek mi gerekecek?

*Uzlaşma kültürünü öğrenmeliyiz
1 Kasım seçimleri öncesi, bütün liderler “Yeni Anayasa” dediler. Şimdi bu sözün yerine getirilmesi gerekiyor. 12 Eylül 1980 anayasasını değiştirmek için siyaset düğmeye bastı. Başbakan Davutoğlu, bu amaçla önce CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu, ardından önceki gün de MHP lideri Bahçeli’yi ziyaret etti.
Liderler uzun uzun görüştüler. Görüşme sonrası açıklamalar da yüzeysel bakıldığında olumlu gibi duruyor. Yeniden Anayasa Komisyonu kurulacak. Üstelik, AK Parti fedakarlık yapıyor. Yeni kurulacak komisyonda da Meclis’teki partiler eşit sayışa milletvekili ile temsil edilecek.
Bir önemli koşul daha var. AK Parti, kurulacak Anayasa Komisyonunun görev süresinin 6 ayla sınırlandırılmasını istiyor ki, bu talebinde haklı. Geçen dönem 2.5 yıl çalışan komisyon kendi içinde uzlaşamamıştı. 
Komisyon her şeyi tartışmalı. Üstelik bu tartışmalar devam ederken, üzerinde anlaşılan-ki böyle 60 kadar madde var- konuların Meclis’ten hemen geçirilmesi gerekir. Başkanlık konusunda da çok katı olmamak lazım. Enine boyuna bu konu tartışılmalı.
Ne yazık ki, bizim siyasetimiz hala uzlaşma kültürünün çok uzağında. Bu dönemde de Anayasa konusunda hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Umarım, 6 aylık süre içinde hem şu Anayasa, hem iç tüzük değişiklikleri gerçek manada bir siyasi uzlaşma ile halledilir.

*İzmit bu takıma sahip çıkmalı
Spor açısından son derece geriye giden, hiçbir spor branşında ulusal liglerde temsilcisi bulunmayan kentimiz bu sezon BAL’da çok başarılı olan Kocaelispor ile, futbolda biraz hareketlendi. Ama bu şehrin eskiden olduğu gibi basketbolda, voleybolda da temsil edilmesi gerekiyor.
Bu sezon İzmit Belediyesi kadınlar basketbolda iyi bir takım kurdu. Çok büyük olmayan, mütevazi bir bütçe ile kadınlar basketbolda Bölgesel Amatör Lige giren İzmit Belediyesi Kadın Basketbol Takımı,  ligin ilk yarısındaki 8 maçının 7’sini kazandı. Kaybettiği tek maçı bir sayı farkla kaybetti. İzmit Belediye Kadın Basketbol Takımı, bulunduğu grupta aynı Kocaelispor gibi ligin ilk yarısını lider bitirdi. Önüne gelen rakibini eze eze yanıyor. 8 maçta rakip potalara 669 sayı attı, sadece 381 sayı yedi. Kulüp, ABD asıllı Türk vatandaşı bir uzun oyuncuyu da transfer ederek, takımı daha güçlü hale getirmeye hazırlanıyor.
Kadınlar basketbolunda Türkiye’ye öncü olan kent bizim kentimizdir. Kağıtspor ve Brisaspor kadın basketbol takımları, bir dönem Türkiye’ye damga vurmuşlardı. Sonra kapandılar, yok oldular. Şimdi İzmit Belediye takımı en alttan başlayarak yeniden kentimizi bu branşta ulusal lige taşımanın mücadelesini veriyor. Önümüzdeki yıl 2 nci Lig, sonraki yıl 1 nci Lig ve ardından Süper Lig hayal değil. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da bu konuyla yakından ilgili ve iddialı. Başkan Doğan, kadın basketbolu gibi, erkek basketbolunda da İzmit Belediye takımını mümkün olan en kısa zamanda ulusal liglere taşımanın iddiası içinde.
Kentin de sahip çıkması lazım. İstemesi lazım.. Ligin 2 nci yarısında İzmitli sporseverlerin amatör bölgesel ligde lider olan İzmit Belediye kadın basketbol takımına daha fazla destek vermesini bekliyorum.
-Şu oteli, sağlam biri alsın
İzmit Belediyesi, “Kültür Tepesi” projesini çok önemsedi. Bu proje kapsamında önemli işler de yapıldı. Özellikle Kapanca Sokak’taki tarihi ahşap binaların restore edilmiş olması, İzmit için önemli kazançtır.
Kapanca Sokak’ta restore edilen ve İzmit Belediyesi’nin mülkiyetine geçen bir tarihi bina Butik Otel haline getirildi. Otel dediysem, 15-20 yatak kapasiteli. Tam anlamıyla butik otel. Mükemmel İzmit manzarası var. Tam anlamıyla tarih kokuyor. Restaurant katı var. 
Aslında iki yıl kadar önce İzmit Belediyesi bu tesisi tamamladı, ihaleyle kiraya verdi. İzmitli bir turizm işletmecisi ihaleyi kazandı. Ama aylar geçti,  tesisi işletmeye açmadı. İzmit Belediyesi, sözleşmeyi iptal etti.
Şimdi Kapanca Sokak’taki 3 katlı bu tarihi Butik Otel binası, İzmit Belediyesi tarağından yeniden ihaleye çıkartılıyor. İhale, 13 Ocak günü yapılacak. Tesis için belirlenen aylık muhammen kira bedeli  2.250 TL. Büyükşehir Belediyesi’ne ait sahildeki balık lokantalarının aylık kira bedellerinin 6-7 bin TL olduğu düşünülürse, böyle bir tesis için kira bedeli de çok düşük. Üstelik İzmit Belediyesi tesisi 10 yıl süreyle kiraya verecek.
13 Ocak’ta yapılacak ihalede kimin daha yüksek teklif vereceğine bakmamak lazım. Keşke İzmit Belediyesi, bu Butik Otel binasını İstanbulda tanıtsa. Türkiye’nin turizm, otelcilik alanındaki en büyük firmalarının yöneticilerine gidip, kendilerine teklif etse.
O tarihi binayı doğru dürüst bir firma sahiplenir, içini güzelce döşer, tarihi dokuya uygun bir nostalji oteli haline getirirse, emin olun İzmit çok şey kazanacaktır. 

-Çok yüksek enflasyon 
Diyebilirsiniz ki, “Geçmişte biz bu ülkede üç haneli enflasyonlar gördük. Şimdi bu tek haneli enflasyon dan mı korkacağız?” 
Öyle değil. Bütün dünya enflasyonu dizginledi. Ekonomisi iki-üç yıl öncesine kadar çok kötü olan ABD’de bile enflasyon yeniden dizginlendi. Bizim ülkemizde de 5-6 seviyesine inmişti. Bu yıl da beklentiler aynı yöndeydi. Eskiden Türkiye yüksek enflasyona alışmıştı. Herkes düzenini buna göre kurmuştu. Maaşlar da buna göre artırdı.
Şimdi, yüzde 5-6 enflasyon hedeflerken, yüzde 9’la karşılaşıyorsunuz. Hükümetin, Merkez Bankası’nın aralık ayı başında yaptığı son tahminin bile üzerinde bir rakam var önümüzde..
Elbette iki çok büyük seçimin yaşandığı, terörün azdığı bir yılda yüzde 9’luk enflasyon da çok değil. Ama tahminlerin üzerinde bir rakamın çıkması da hoş değil. Üstelik, ham petrol fiyatları yüzde 70’den fazla düşmüşken. Üstelik, geçen yıl iklim koşulları çok uygun gittiği için meyve-sebze-tahıl- üretiminde rekorlar kırılmışken. 
AK Parti hükümetlerinin 2002’den buyana bu ülkede ekonomi adına yaptığı en güzel ve en doğru iş, bence TL’den 6 sıfırın atılması olmuştur. Paramız, yeniden Lira oldu.  Bir ekmeğin fiyatı 1 milyon 250 bin TL değil; 1 Lira 25 Kuruş.. Ama 2015 enflasyonu tehlike sinyalidir. Paramızın değeri yeniden hızla erimeye başladı. Önümüzdeki yıl petrol fiyatı da yükselir, enflasyon yeniden iki haneli rakamlara gelirse,  çok büyük sıkıntı olur. Paramız yeniden bol sıfırlarla dolar, tekrar milyon liraları ifade etmek zorunda kalabiliriz.
Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.