1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. HERKES İÇİN ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

HERKES İÇİN ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI

A+A-

Ahilik,13-19 yy.lar arasında 600 yıl, Anadolu ve yakın coğrafyasında yaşamış olan Türk halkının iş, zanaat, meslek, ticaret ve toplum hayatının düzenlenmesini, gelişmesini, tüketici ve üreten haklarının korunmasını, kaliteli mal üretilmesini, sağlayan önemli bir oluşum.

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım ve yazılar yazdığım bu konuda yayınladığım “ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI “ isimli kitabımın beklenen ilgiyi görmesinden hem Ahilik konusunun canlanmasına,  hem de değerlerimize sahip çıkılmasına bir nebze katkıda bulunmuş olmaktan dolayı  son derece memnunum.

Bazı esnaf odaları, iş adamı dernekleri ve belediyelerin konuya ilgi göstererek kitabı üyelerine  veya bölgelerindeki esnaflara hediye etmek üzere bize ulaşarak toplu istemeleri ise ayrı bir sevindirici durum. Bu gelişmeler, değerlerimize sahip çıkılmasının, mayamızın ne kadar iyi oluşunun, özümüzü kaybetmediğimizin göstergesi.

“ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI” nda Ahiliğin kısa bir tarihçesi sonrası, bugün uygulanabilirliği anlatılmakta. Kitapta müşteri ilişkileri, ticaret ve Ahilik konusundaki  köşe yazılarımdan bir çok kişinin faydalandığını belirtmesi bu konudaki çalışmalarımın devam etmesi için ayrı bir  motivasyon da veriyor.

Ahilik konusuna bazı belediyeler biraz daha fazla destek veriyorlar ve önemsiyorlar. Bu belediyelerin de “ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI” isimli kitabımızdan faydalanabilmesini umuyoruz.

Bugün Ahilik Günümüz Koşullarında Nasıl Canlanabilir?

Ahiliğin  bugün uygulanabilmesi konusunda farklı görüşler var. Bazıları 600 yıl önceki kurallar geçerli olmadığı için Ahiliğin bu gün uygulanamayacağını ve bu düşüncenin bir hayal olduğunu düşünüyor.

Ahiliğin uygulandığı dönemlerin toplum, yaşam ve iş dünyası koşulları ile bu günkü koşullar hem dünyada hem de ülkemizde elbette farklı.  Ama insanın yaradılışındaki özellikler ve insanların birbirlerinden bekledikleri ve toplumdaki beklentiler  aslında aynı. 

İnsanlık var olduğundan bu yana geçerli evrensel kurallar var. İyilik, doğruluk, dürüstlük, başkasının hakkını gözetmek, hak yememek, örnek insan olmak, nefse sahip çıkmak, sabretmek, işini kaliteli yapmak, ülkeyi, toplumu gözetmek vs. gibi. Ahilik de bu düşünceler etrafında oluşan kurallar ve yaşantı biçimi. “ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI” isimli kitabımızda bu kurallar ve bugün her alanda uygulanabilirliği anlatılmakta.

Ahiliğin 750 civarında kuralları bulunmakta. Kurallar toplum ve iş hayatını en ince noktasına kadar düzenlemiş. Kaliteli maldan rekabete, tüketici haklarından yeni eleman yetiştirmeye kadar her şey var.

Ahiliğin özü ise; karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü, adalet, doğruluk, üretici ve tüketicinin korunması, standart ve kaliteye dikkat etmek, cömert ve akılcı olmak, dindar ve nefsine  hakim olmak,çalışkan,  erdemli ve kendini halkına adaması şeklinde  açıklanmakta.Bugün özlenen ve istenen bir durum değil mi? Toplumda özlediğimiz, belki zaman zaman nefsimize yenik düşerek uygulamaya zorlandığımız bu ilkeler geçmişte büyüklerimiz, tarafından başarıyla uygulanıyordu.

Bu günkü ticaret hayatını düzenleyen yasaların temeli olan bu  ilkeler esnaflar, zanaatkarlar , ticaret hayatına olduğu kadar topluma da düzen getiriyordu. 

Bugün toplumdaki “değerlerin değişimi” şikayetinde, hala  özümüzdeki iyi özelliklerin var olmasını ve iyiliğe özlemi algılıyorum.  Ahiliğin geçmişteki tüm düzenini bugün aynen yaşatmak mümkün olmayabilir. Ama Ahiliğin temel ilkelerini bireysel olarak ve sektörel olarak uygulamak mümkündür. Yani herkes kendi kapısının önünü süpürse …

Aslında bu dönem temel değerlerimize her alanda sıkı sıkı sarılma zamanı. Ahilik kuralları geçmişten günümüze ticaret ve toplum hayatına önemli bir destektir kavrayabilenler için. Şimdi hep birlikte  Ahilik kurallarını düşünmek, uygulamak, destek vermek zamanı.

Sözün özü; “ŞİMDİ AHİLİK ZAMANI”

Bu yazı toplam 2154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.