1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hesap ortada; 6-4-1 veya 7-3-1
Hesap ortada; 6-4-1 veya 7-3-1

Hesap ortada; 6-4-1 veya 7-3-1

Türkiye'deki seçim sistemiyle ilgili oyların dağılımına göre milletvekili sayısını belirleyen formülü iyi bilirim. Yıllardır genel seçim gecelerinde açılan sandıklardan gelen oyların bilgisa

A+A-

Türkiye'deki seçim sistemiyle ilgili oyların dağılımına göre milletvekili sayısını belirleyen formülü iyi bilirim. Yıllardır genel seçim gecelerinde açılan sandıklardan gelen oyların bilgisayara girişini yaptıktan sonra, eğer oy sayıları çok başa baş gitmiyorsa 2 ya da 3 saat içinde hangi partinin Kocaeli'de kaç milletvekili çıkartacağını hesaplamış olurum. Bugüne kadar da hiç yanılmadım.

Geçen gün 2007 genel seçimleri ve 2009'daki il genel meclisi seçimleri sonuçlarını önüme koyup, bu tablo içinden 12 Haziran'da oluşacak sonucu hesaplamaya çalıştım.

Son seçimde Ankara'ya 9 milletvekili yollamıştık. Bu seçimde Kocaeli’den yüzde 20'nin üzerinde artışla 11 vekil gidecek. Zaten en çok bu artış kafaları karıştırıyor, türlü türlü hesaplar yapılmasına neden oluyor.

Ama kafaları fazla karıştırmaya gerek yok. Bu seçimlerde de 2007'de olduğu gibi barajı sadece üç partinin yani AKP, CHP ve MHP'nin geçebileceği belli. 2007'de Kocaeli'nin 9 milletvekili; AKP:6, CHP:2, MHP:1 biçiminde dağılmıştı. Bu seçimde de ilk 9 sandalye aynen paylaşılacaktır. Bu milletvekillikleri söz konusu üç parti için banko.

Peki geriye kalan iki milletvekilliği nasıl dağılacak?

2007 sonuçlarına göre dağıtım yaparsanız. Biri AKP'nin, diğeri CHP'nin olacak. Yani 12 Haziran seçim sonucu AKP:7, CHP:3, MHP:1 olarak gerçekleşecek.

Fakat daha yakın zamanda gerçekleşen 2009 seçimlerinde İl Genel Meclisi için verilen oylara göre hesap yapıldığında sözünü ettiğimiz iki milletvekilliği de CHP'ye gidiyor.

Yani CHP güzel bir liste yapar, iç kavgalarından sıyrılırsa 12 Haziran'da ilimizden 4 milletvekili çıkarmaya hiç uzak değil.

Benim görüşüme göre 12 Haziran'da iki sonuç olasılığı var. Ya AKP:6, CHP:4, MHP:1 olacak; ya da AKP:7, CHP:3, MHP:1 olacak.

MHP'nin ikinci milletvekilliğine ulaşması için çok çalışması, mevcut oylarını en az yüzde 30 oranında arttırması gerekiyor.

AKP yöneticilerinin sık sık dillendirdiği 8 milletvekilliği hedefi de hiç kolay değil. AKP bu hedefe ulaşmak için ilimizde en az yüzde 55'lik oy oranına ulaşmak durumunda. Bu işi yaparken CHP'yi de yüzde 20'nin altında tutmaları gerekiyor.

Kaçak etler nereye gidiyordu?

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, polisin bir istihbaratı üzerine kendilerine verilen bilgiyle Otoyol Körfez ilçe mevkiinde durdurdukları bir Tır kamyonunun içinde 13. 700 kilo kaçak et ele geçirmişler.

Etler analize gönderilmiş. Sadece kaçak değil, aynı zamanda insan sağlığına zarar verebilecek mikrop ve bakteriler taşıdığı ortaya çıkmış. Belli ki, yakalanmasa, bu etler ilimizde bir yerlere dağıtılacaktı. belki bazı marketlere, kasaplara; belki lokantalara, kebapçılara.

Et fiyatı başını alıp gitmişken, 13. 700 kilo kaçak ve mikroplu et, normal fiyatın üçte birine, dörtte birine verilecekti. Ucuzu arayan gariban insanlar alıp, evlerinde çocuklarına yedirecek; ya da ekmek içine konulan köftelerde, lahmacunlarda bu ucuz ve mikroplu et bulunacaktı.

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, iyi yapmışlar da bu etleri yakalamışlar. Sonra da bakmışlar ki insan sağlığına zararlı, İzaydaş Çöp Fabrikası'na götürüp, yaktırarak imha etmişler. Demek ki, bu etler, kedilere, köpeklere, hayvanat bahçelerindeki hayvanlara, hayvan yemi üreten firmalara bile verilemeyecek kadar kötüydü.

İyi de nereye gidiyordu?.. Kimlere dağıtılacaktı. Bu 13. 700 kiloluk büyük partiden önce aynı türden etler ilimizde dağıtılmış mıydı?.. Bunları da araştırıp, soruşturmak gerekir…

Meyve Bahçesi Projesi çok güzel

İzmit'e bağlanan Kuruçeşme beldesinin Fatih Mahallesi'nde mahalle muhtarının önerisi ile çok hoş bir projenin ilk adımı atılmış.

Büyükşehir Belediyesi'nden meyve ağacı fidanı temin edilmiş. Mahalledeki boş duran hazine arazisine İzmit Belediyesi ekipleri, 100 tane meyve ağacı fidanı dikmiş.

Ceviz var, kiraz, elma, armut, ayva, şeftali var. Hepsi bizim bu bölgemizde yetişen, kısa sürede meyve vermeye başlayan ağaçlar. Bir-iki yıl sonra, Kuruçeşme Fatih Mahallesi'nde hazine arazisinde dikilen bu meyve ağaçları, önce çiçek açacak, sonra meyve vermeye başlayacak. Çocuklar, çevrede yaşayan insanlar, mahalledeki herkese ait meyve ağaçlarından kendi elleri ile meyve toplayıp, yiyecekler.

Çok ilginç, çok güzel bir proje. İzmit'in her mahallesinde boş arazilerde uygulanabilir. Düşünsenize, Yenicuma Parkında meyve ağaçları var. Olgunlaştığında, iki sap kiraz topluyor ya da bir şeftali kopartıp, yiyebiliyorsunuz.

Günümüz çocuklarının dalından meyve kopartıp yeme şansları hiç yok. Bu proje yaygınlaştırılarak, çocukların dalından meyve yemesi sağlanabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.