1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. HESTOUREX 2018 TURİZME İVME KAZANDIRACAK
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

HESTOUREX 2018 TURİZME İVME KAZANDIRACAK

A+A-

5-8 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Hestourex 2018 Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarı yapılacak. 
Ülkemizde turizmi 12 aya yaymak, kitle turizm hareketlerinden ayrı, nitelikli turizm hareketi sağlamak amacı ile Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve ilgili Bakanlıkların destek ve katkıları ile 2017 yılında ilki yapılan fuarda, bu yıl daha büyük bir katılım ve turizm katkısı bekleniyor. 
Hestourex 2017’de 150 ülkeden 4.030 kişilik yabancı alım heyeti gelmiş,  ülkemizin Turizm Potansiyelini anlatan 271 firma ve kurumdan 607 kişilik profesyonel ile, toplamda 41.793 ikili iş görüşmesinin gerçekleşmiş. 
Danışma kurulu başkanlığını Türsab adayı Sayın Emin Çakmak’ın yaptığı ve bizimde içinde bulunduğumuz kurul çalışmalarına devam ediyor. Bu yıl 4 bin civarında alım heyeti bekleniyor. Bu alım heyetlerine ülkemizdeki turizm çeşitlerinin tanıtılması, anlaşmaların yapılması ve  kuvvetli network için konuyla ilgilenen her bölgeden tüm aktörlerin fuar katılımını ciddi olarak düşünmesinde fayda bulunmakta. 
Kamp -karavandan, futbol federasyonuna, dağcılıktan aklınıza gelebilecek tüm alternatif spor çeşitleri, sağlık turizmi ve turizm konusunda katılımcılar için oldukça verimli bir ortam sunan Hestourex 2018’de bulunmak, oteller, tatil köyleri,  acenteler, spor tesisleri, spor ve malzeme firmaları, uluslar arası turizm dernek ve federasyonları, sağlık kuruluşları, spa-wellness kaplıca thalasso tesisleri, sigorta şirketleri, bakanlıklar, belediyeler, valilikler, kalkınma ajansları gibi turizm ile ilgili her sektörü ilgilendiren ve katılmakta ülke için her bölge ve şehir açısından faydası bulunan bir fuar. 
Hestourex 2018’e Avrupa, Rusya, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 160 ülkeden aralarında turizm acente birlikleri, sağlık kurum ve kuruluşları, otel ve turizm tesis sahipleri, spor turizm tesisi sahibi ve organizatörleri, alternatif turizm acenteleri, sosyal güvenlik şirket yetkilileri, sağlık ve sportif federasyon başkanlıklarının da bulunduğu yaklaşık 4 bin  katılımcının katılması bekleniyor. 
Konuyla ilgili  Türk ve yabancı ülke bakanlıklarının da yer alacağı belirtilen fuar, ülkemizin turizm potansiyelinin kum, deniz, güneş dışındaki  bir çok alternatifini dünyaya anlatmak, turizmi 12 aya yaymak için bir fırsat.
Turizm, ülke ve sektör olarak çeşitli ortamlarda görünür olursanız, katılırsanız, güçlü durursanız gelişecek, anlaşılacak ve anlatılacak bir konu. Bu sebeple turizm ile ilgili her aktörün mutlaka bu tür fuar ve kongre ortamlarına katılarak  turizm değerlerini anlatması, dünya ile iletişim kurması, “birlikten kuvvet doğar “ sözü ile hareket etmesi gerekiyor. Turizm 60 sektörü etkileyen kocaman bir sektör. 
Turizm aktörleri havaya girmeden, egolarını bir kenara bırakarak ülke için bu tür organizasyonlarda yapabileceklerinin en iyisini yapmak, ülkeyi temsil etmek, öncelikle kendi aralarında çatışmayı bırakarak güler yüzlü ve yapıcı olmak  zorunda. Aksi bir düşünce ülke açısından  negatif anlamlar taşır. Turizm sektörünün ağlamasının da bir anlamı olmaz.
Bütün turizm aktörlerinin bu tür oluşumları desteklemesi, ülke olarak her konuda birlik ve bütünlük içinde olduğumuzun dış dünyaya gösterilmesi, ülke gelirlerimizin artması için bu tür oluşumların içinde yer alınması gerekiyor. 
Sözün özü;  Her bölge ve şehrimizdeki değerli turizm aktörleri, hala zamanınız varken ülke ve turizmin geleceği için  Hestourex 2018’i gündeminize alınız ve katılınız. Her işimizde güçlü ve birlik olmak zorundayız. “Birlikten kuvvet doğar”  
Öğr. Gör. Tümay MERCAN
[email protected]:Tü[email protected] /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 2017 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.