1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Heves bile etmesinler
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Heves bile etmesinler

A+A-
Cumhuriyetin 100 ncü yılındaki Türkiye fotoğrafını, ülkemizin geleceğini etkileyecek çok önemli bir genel seçime doğru hızla gidiyoruz. 
Genel seçimin normal tarihi 7 Haziran 2015.. Ancak, seçimin yaz tatiline girilmeden,  mevsimlik tarım işçileri asıl ikamet bölgelerinden ayrılmadan yapılması, yani öne alınması  gibi bir eğilim var. Bu nedenle, en geç 7 Haziran’da yapılması gereken seçimler 26 Nisan’a veya mayıs ayındaki bir pazar gününe de alınabilir. 
Nereden baksanız, seçime en çok 7-8 ay var.  Yeni yıl ile birlikte,  bütün Türkiye ve ilimiz bu çok önemli genel seçimlerin havasını solumaya başlayacak. 
……….
Önümüzdeki yerel seçim için, iktidar partisi AKP’nin hedefi belli. Meclis’te Anayasa yapacak çoğunluğa, ya da en azından yeni bir Anayasa hazırlayıp, bunu halkoyuna götürtecek kadar milletvekiline sahip olmak. AKP’nin bu hedefine ulaşması için,  mevcut milletvekili sayısını arttırması gerekiyor. 
AKP’nin en büyük kozu, parti içi disiplini en üst düzeyde koruyabiliyor olması. Bütün kongreleri tek liste ile yapıyorlar. Hatta, kongreler için mahalle delegeleri seçerken bile, parti üyesinin önüne parti büyüklerinin hazırladığı tek listeyi koyuyorlar. 
Parti içinden çok fazla ses çıkmıyor. Kırılanlar, küsenler olsa da, bunlar biraz ses yükseltmeye kalksalar da, bu öfke ya da isyan, hiçbir zaman partiye zarar verecek boyutlara ulaşmıyor. Üstelik, bu en çok kızanlar, en fazla küsenler bile, partilerinin aleyhine çalışmayı akıllarından geçirmiyor, seçim günü gidip, yine partilerine oy veriyorlar. 
………
CHP ve MHP’de ise böyle değil. Kendi partisine haklı ya da haksız kızan, küsen, kendisine haksızlık yapıldığını düşünen,  partisine düşman kesiliyor. Doğal olarak, AKP’nin değirmenine su taşıyor. İlimizde, özellikle 2000’li yılların başından buyana, bu anlatmaya çalıştığım durumun pek çok somut örneğini gördük, yaşadık.
AKP’nin ilimizde son genel seçimlerde 11 milletvekilliğinden 7’sini; son yerel seçimlerde 
13 belediyenin tamamını kazanmış olmasında da muhalefet partilerindeki bu büyük çelişki ve ihanetlerin önemli payı vardır. 
……..
Önümüzdeki seçim farklı olacak.  Yukarıda da bahsettim. Bu seçim, Türkiye ‘nin Cumhuriyetin 100 ncü yılındaki fotoğrafını ortaya koyacak. Bu seçim, AKP ile diğerleri arasında geçecek. Her gün sosyal medyada, sokaklarda bağırıp çağıran, bu ülkenin AKP’den kurtulması gerektiğine inanan herkes için, bu önümüzdeki seçim fedakarlık sınavı olacaktır. 
Kaşıyanlar da var elbet. Belki de, aslında hiç aklından bile geçirmeyen insanların daha isimleri şimdiden CHP’de, MHP’de muhtemel milletvekili aday adayları olarak geçiyor. 
Ortaya atılan isimlerin büyük bölümü, siyasette gelebileceğinden fazla yerlere gelmiş,  dönemini tamamlamış, girdiği pek çok seçimi kaybetmiş kişilerdir. 
Yazdıklarım, MHP için de geçerli olmakla birlikte, asıl özveri göstermesi gerekenler, CHP’lilerdir.  İlimizde CHP’nin kurtuluşu yok. Mutlaka milletvekili aday listesini ön seçimle belirleyecek. Bu ön seçimin de mutlaka üye bazında ve yargı denetiminde yapılması gerekir. Son yerel seçim öncesindeki İzmit Belediye Meclisi listesi için yapılan sahtekarlıkların ayyuka çıktığı türden bir ön seçim olamaz. 
“Nasıl olsa ön seçim yapılacak. Kararı partililer verecek” gerekçesiyle bile, CHP’nin eskileri, yıpranmışları, ununu eleyip, eleğini asmış olması gerekenleri, bu seçimlerde aday adayı bile olmamalıdırlar. Kesinlikle, kendileri için milletvekilliği talep etmemeli, ama seçim dönemi boyunca da sanki kendileri adaymış gibi parti çalışmalarına katılmalıdırlar. 
CHP’li mevcut milletvekillerinin kuşkusuz yeniden aday adayı olmaya hakları vardır. 
30 Mart’ta partiden belediye başkan adayı olup, kaybetmişlerden, belki Turan Dumlu ile Hakan Savaş’ın aday adayı olarak ön seçime girmeye hakkı olabilir. Ama bu kentte, artık CHP’deki adaylık yarışında Sirmen, Erenkaya, Toker, Gençtürk gibi isimlerin kesinlikle yer almaması gerekir.  
Kocaeli’de 11 adaylık liste için ön seçim yapılırken, 3-5 nci sıralar arasında mutlaka, en az bir kontenjan boşluğu bırakılmalıdır. Ön seçime giren aday adayları mümkünse 50 yaşın altında, bugüne kadar hiç seçim kaybetmemiş, hakkında hiç şaibe olmayan, kesinlikle iyi eğitim almış kişiler olmalıdır. Ön seçime girecek her aday adayı, sonuç ne olursa olsun içine sindireceğini, listeye giremese veya listenin alt sıralarında yer alsa bile partiye ihanet etmeyeceği konusunda en azından kendi vicdanında namus sözü vermelidir. 
Boş bırakılacak-ki bu sıra parti iyi çalışırsa seçilebilecek sıra olacaktır- kontenjan sırası için, ortak iradeyle, çok elit, çok saygın isimler, yine yerel iradeyle, hatta ön seçimde en fazla oy almış adayların ortak görüşüyle belirlenmelidir. Misal veriyorum; Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu, Av.Tamer Solakoğlu gibi isimler buraya düşünülebilir. 
………
2015 genel seçimleri, bu ülkede kendisini muhalif olarak gören hiç kimsenin bireysel düşünme ve hareket etme lüksünün bulunmadığı seçimler olacaktır. Bu bağlamda, özellikle CHP ve MHP’ye çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Artık siyasette sırasını savanlar,  aday adayı olmayı akıllarından bile getirmemeli, partilerinin yakalarından düşmelidir. Bu kent yeni isimler, taze yüzler görmek istiyor. AKP Kocaeli’de 11’in 8’ini alırsa; Türkiye’’de de yeni anayasayı yapacak güce sahip olacak demektir. AKP Kocaeli’de 5’e düşerse, 2002’den beri devam eden iktidarının da sonu gelmiş olacaktır. 
Zaman, kişisel hesapları, hırsları bir kenara bırakıp, ülkenin, gelecek kuşakların hesabını yapmanın zamanıdır.
Bu yazı toplam 326 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.